دیدگاه علمای معاصر و بزرگ مانند آیت الله مكارم و مرحوم آیت الله بهجت و مخصوصاً آیت الله وحید خراسانی و سیستانی نسبت به شخصیت حقیقی و حقوقی رهبر انقلاب چگونه است؟ اطلاعاتی دارید كه ایشان را تصدیق كرده باشند؟ 

برای مشاهدة کامل متن پاسخ بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

سلام دوست عزیز از احساسات و علاقه شما نسبت به مساله ولایت و ارتباط مراجع و ولایت فقیه ستودنی است . در عین حال لازم است به ذکر برسانیم که در این زمینه بایستی کمی دقت بیشتر داشته باشیم تا مبادا خدای ناکرده دجار سوء ظن و بدگمانی نسبت به جایگاه مرجعیت و روحانیت بشویم به ویژه که زمانه حاضر زمانه ای است که در آن گاه دشمنان کمر بسته و گاه دوستان نادان و غافل با طرح برخی مسائل که گاه برخی از آنها ذره ای حقیقت ندارند سعی در خدشه دار کردن جایگاه ولایت یا رهبری دارند به ویژه دشمنان اسلام که گاه علیرغم بی اعتقادی کامل به مرجعیت و دشمنی هایی که با مرجعیت دارند برای کوبیدن مقام ولایت فقیه و نظام اسلامی چنان با آب و تاب از تحولات مربوط به مرجعیت و مسائل پیرامون آن صحبت می کنند که گویی جزء پیروان صدیق مرجعیت هستند این افراد پس از اینکه چهره خود را از طریق علاقه مند نشان دادن به برخی مراجع چهره ای موجه معرفی می کنند به بهانه دفاع از مرجعیت به تخریب جایگاه مرجعیت و ارتباط آنها با ولایت فقیه می پردازند و با پیش کشیدن برخی مسائل حاشیه ای و پررنگ کردن آنها سعی در القای وجود اختلاف میان مراجع تقلید و ولایت فقیه می کنند


اما در باره اصل سوال شما لازم است به عرض برسانیم که مساله ولایت فقیه چیزی نیست که مرجعی از مراجع آن را انکار کرده و مرجعی دیگر آن را قبول کرده باشند بلکه مساله ولایت فقیه یکی از مسائلی است که کلیه علمای شیعه اصل آن را قبول دارند و تنها اختلاف موجود در تاریخ که آن هم اختلاف علمی است بر سر میزان و محدود ه های ولایت می باشد که برخی از علما در این زمینه به ولایت مطلقه فقیه معتقد هستند و برخی از آنها به ولایت مقیده فقیه، زیرا در میان فقها و در طول تاریخ تشیع هیچ فقیهی یافت نمی شود که بگوید فقیه هیچ ولایتی ندارد آنچه تا حدودی مورد اختلاف فقهاست , مراتب و درجات این ولایت است . (1)

و مراجع عظام تقلید فعلی نیز از این قاعده مستثنی نیستند . حتی فقهایی همچون آیت الله خوئی (ره) و برخی از شاگردان ایشان که اختیارات ولی فقیه را در امور حسبیه (2) محدود دانسته و از باب قدر متیقن در تصرف پذیرفته اند . فقیه جامع الشرایط را قدر متیقن جواز تصرف در این اموردانسته و مخالفت با او را جایز نمی شمارند . (3)


اما در مورد دیدگاه آیات عظامی که فرمودید علیرغم حرف و حیثهایی که گاهی برخی بیمار دلان مطرح می کنند و در صدد القای مطالبی هستند که واقعیت ندارد شواهد و مستندات متعدد حاکی از آنست که این بزرگان نیز همچون کلیه علمای عالم تشیع در طول تاریخ اولا اعتقاد به اصل ولایت فقیه دارند و ثانیا نظام اسلامی را نیز به عنوان حکومت اسلامی قبول دارند و تاکنون سخنی در نفی نظام اسلامی از این بزرگان شنیده نشده است در حالی که مطالب فراوانی درباره تایید و لزوم حفظ آن وجود دارد .

متاسفانه گاه برخی با توجه به عدم دخالت برخی بزرگان در مسائل سیاسی یا بهتر بگوییم کم رنگ بودن حضور آنان در مسائل سیاسی از این گونه مطالب بیان می کنند در حالی که حضور کم رنگ آنان به دلیل ویژگی های شخصیتی خود آنان مبنی بر دخالت حداقلی در مسائل سیاسی و سپردن جریان امور به دست افراد خبره مسائل و اشتغالات علمی و دینی و مهمتر از همه وجود مجتهدی جامع الشرایط در راس مدیریت کلان جامعه می باشد و این منافاتی با تایید نظام اسلامی و ولایت فقیه ندارد و مطمئنا اگر روزی ضرورت نیاز به حضور فعالانه و پر شور همین مراجع را اقتضا داشته باشد همین آقایان نیز در عرصه سیاست فعالانه گام برخواهند داشت همه چنان که در برخی مواقع شاهد آن می باشیم .

بنابر این اصل اعتقاد آنان به ولایت فقیه و نظام اسلامی مساله ای انکار ناپذیر است که در باره آن شواهد مختلفی وجود دارد از جمله :


حضرت آیت الله بهجت می فرمودند : « در زمان غیبت کبرای حجت حق , نمی توان برای مساله بیش از سه رویکرد فرض کرد زیرا یا باید کتاب خدا و احکام و قوانین دین تعطیل شود و یا باید خود بخود بماند یعنی خودش وسیله ابقای خود باشد و یا نیاز به سرپرست و حاکم و مبین دارد که همان ولی امر و مجتهد جامع الشرایط است .فرض اول عقلا و نقلا باطل است , زیرا دین مبین اسلام , آیین خاتم است و تا ختم نسل بشر باید راهنما و آیین امت باشد . فرض دوم نیز باطل است , زیرا قانون خود به خود اجرا نمی شود و نیاز به شخص و یا اشخاص دارد تا آن را حفظ و به اجرا در آورند .ناچار باید به فرض سوم قائل باشیم و بگوییم ولی امر باید جامعه مسلمین را با همه شئونات و ابعاد آن نگه دارد . از سوی دیگر نیز روشن است که جامعه به تشکیلات فراوان از قبیل ارتش , آموزش و پرورش , دادگستری و... نیاز دارد , لذا باید دست ولی فقیه در همه شئونات مادی و معنوی باز بوده و مبین و شارح و راهنما و حلال مشکلات باشد . در نتیجه ولی فقیه باید تمام شئونات امام معصوم علیه السلام به استثنای امامت و آنچه مخصوص امام معصوم است داشته باشد تا بتواند اسلام را در جامعه پیاده کند و گرنه در صورت عدم وجود تشکیلات و تشریفات حکومتی دشمنان نخواهند گذاشت که حکومت و آیین اسلامی پیاده شود . » (4)

از ایشان نقل شده که در باره مقام معظم رهبری فرمودند:  «من که بهتر از ایشان سراغ ندارم.» (5)

فرزند آیت الله بهجت نیز با اشاره به همزمانی روزهای پایانی عمر پدر بزرگوار خود با سفر رهبر انقلاب به استان کردستان، در بیان حالت روحی ایشان، به حساسیت این مرجع تقلید نسبت به سلامتی رهبری اشاره نموده و گفتند : «این موضوع سبب شد تا معظم له برای سلامتی رهبر انقلاب چندین ختم ویژه صلوات و ذكر را گرفتند و مداومت بر این ختم ها که برای سلامتی رهبر انقلاب بوده است تا آخرین ساعات عمر ایشان ادامه داشته است.» (6)

همچنین آیت الله احدی اصفهانی در سخنانی در باره ارتباط حضرت آیت الله بهجت و مقام معظم رهبری چنین می گویند : «یکی از رفقا به نام رجالی که از قدیم با آیت اله بهجت ارتباط داشت نقل کرد : آیت اله بهجت هر کسی را به راحتی برای ملاقات راه نمی دادند اما آیت الله خامنه ای مرتب به ملاقات ایشان می آمدند و به طور مرتب با ایشان جلسه داشتند و یکی از زمانهایی که زمان ملاقات ایشان بود زمان سحر و وقت اذان صبح بود و این نشانه علاقه شدید آیت لله بهجت به مقام معظم رهبری بود .»


حضرت آیت الله سیستانی در مورد ولایت فقیه معتقدند:

«حکم فقیه عادل مقبول نزد عامه مومنین در مواردی که قوام جامعه بر آن مبتنی است , نافذ است . حکم حاکمی که ولایت شرعی دارد در امور عامه که نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر . ولایت در آن چه به اصطلاح فقها امور حسبیه خوانده می شود برای هر فقیهی که جامع شرایط تقلید باشد ثابت است و اما در امور عامه که نظم جامعه اسلامی بر آنها متوقف است هم در شخص فقیه و هم در شرایط به کار بستن ولایت امور دیگری معتبر است از جمله مقبول بودن نزد عامه مومنین» (7)

و در مورد انقلاب اسلامی فرمودند:

جوانان عراقی با افتخار به انقلاب اسلامی ایران نگاه می‌كنند و جمهوری اسلامی ایران را الگویی برای خود می‌دانند. (8)

اخیرا نیز مطالبی درباره سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به عراق و دیدار با آیت الله سیتانی در روزنامه جمهوری اسلامی نقل شده است که ایشان با اشاره به اخبار منتشره درباره برخی اختلافات آقای هاشمی با رهبر معظم انقلاب از این امر انتقاد می کند که نشانگر عمق علاقه ایشان به مسائل ایران و نگرانی های ایشان در باره جایگاه ولایت فقیه می باشد که عین مطلب به نقل از روزنامه مذکور ذکر می شود :

( در این دیدار آیت الله سیتستانی خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی می گویند):

شما اگر خودتان در ایران متحد باشید همه مشکلات حل خواهد شد.

آقای هاشمی رفسنجانی گفتند : ما اختلاف نداریم . من و رهبری با هم خیلی خوب هستیم و هیچ مشکلی نداریم . البته گاهی اختلاف نظرهائی پیش می آید ولی هر جا نتوانیم حل کنیم من کوتاه می آیم و از ایشان تبعیت می کنم .

آیت الله سیستانی گفتند : بله خبر دارم که شما گفته اید نظر ایشان برایتان حجت است و تبعیت می کنید ولی مصاحبه آقای زیباکلام باشما را که خواندم دیدم شما با هم اختلاف زیادی دارید. این کتاب (هاشمی بدون روتوش) برای من مهم بود و من آن را دو بار خواندم.

آقای هاشمی رفسنجانی گفتند : این ها مهم نیست چون مباحث فکری است . آن چه مهم است این است که در عمل ما متحد عمل می کنیم و به نظر رهبری عمل می شود.

این بحث هرچه ادامه پیدا کرد آیت الله قانع نشدند و حدود نیم ساعت به همین مطالب گذشت تا این که آقای افشار مسئول تشریفات از همه حضار خواست دو آیت الله را تنها بگذارند تا صحبت ها را بطور خصوصی ادامه دهند...... (9)


حضرت آیت الله وحید خراسانی نیز در مورد انقلاب اسلامی فرمودند:

اگر این نظام اسلامی نباشد، معلوم نیست چه در میآید؟ بدتر از گذشته میشود. حمایت از این نظام را لازم و واجب میدانم. (10)

آیت الله مکارم شیرازی نیز در کتاب « بحوث فقهیة هامة» قایل به اطلاق ولایت فقیه بوده و چنین آورده­اند:

« فولایة الفقیه مطلقة فی حریم أحكام الشرع» (11)

 

بنابر این با روشن شدن موضع بزرگان و علمایی که در سوال ذکر آنها به میان آمده است در باره ولایت فقیه و شخص ولی فقیه مشخص می شود که القای اختلاف جدی میان مراجع و ولایت فقیه و شخص ولی فقیه واقعیتی نداشته و ساخته و پرداخته دشمنان مرجعیت و روحانیت و زخم خوردگان از نظام اسلامی با همکاری توام با ناآگاهی برخی غافلان خودی می باشد که لازم است هوشیاری لازم را داشته باشیم تا ما نیز در این دام نیافتیم .


اما در باره رهبری مقام معظم رهبری لازم است به عرض برسانیم که اکثریت قریب به اتفاق مراجع وعلما ، رهبری مقام معظم رهبری را پذیرفته اند و مخالفتی باایشان ندارند

حتی آقای صانعی نیز در جریان انتخاب ایشان به رهبری نظام رهبری در مورد ایشان چنین اظهار داشتند که «اجتهاد حضرت آیةاللَّه خامنه‏اى ( مد ظله العالی ) ثبوتا و اثباتا نیاز به نظر دادن نداشته و ندارد و نه تنها مجتهد مسلم می باشد بلکه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع است امید آنکه سایه اش بر سر مسلمین مستدام باشد» (12)

ولی متاسفانه بعدها بر خلاف نظر خویش رفتار نمودند ایشان همچنین در شب هفت فوت امام خمینی در جمع مردم قم ضمن قرائت قسمتی از وصیتنامه حضرت امام که در آن همه مراجع، علما و مردم را به حضور در صحنه و حمایت از نظام اسلامی توصیه کرده و مسامحه در امر مسلمین را از گناهان نابخشودنی دانسته است گفت: «من به عنوان یک مسئله شرعی می گویم که تخلف از فرمان آیت الله خامنه ای گناه و معصیتی است بزرگ و رد بر او، رد بر امام صادق(ع) و رد بر امام صادق(ع) رد بر رسول الله (ص) و رد بر رسول الله (ص) رد بر الله و موجب خروج از ولایت الله و وورد به ولایت شیطان است و طبق روایت عمر ابن حنظله در باب ولایت فقیه رد بر او در حد شرک به الله است و اما حفظ و تقویت آیت الله خامنه ای هر چه بیشتر تایید و تقویت شود اسلام و انقلاب اسلامی و حوزه‌های علمیه و فقه و قران تقویت شده است.

تایید ایشان یک واجب الهی است نه یک مستحب. مسئله کیان اسلام و عظمت اسلام است، مسئله یک امر جزئی نیست و عدم تایید ترک واجب است و ترک واجب موجب معصیت و خروج از عدالت است.» (13)

آقای منتظری نیز پس از سخنرانی 13 رجب سال 76 به مخالفت با ایشان پرداختند .

 بجز این دو نفر بقیه علما و فقها با ایشان مخالفتی نداشته اند و در این میان حضرات آیات بهجت ره و فاضل لنكرانی ره و مكارم شیرازی و نوری همدانی همواره در تمام برهه های انقلاب اسلامی در كنار رهبری انقلاب بوده و ایشان را همراهی نموده اند و بیشترین پشتیبانی را از نظام جمهوری اسلامی و رهبری آن داشته اند . و مواضع این بزرگواران بخوبی بیانگر دیدگاه ایشان در مورد نظام جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب می باشد.

 

(در مورد دیدگاه و نظرات علما در خصوص رهبری مقام معظم رهبری به كتاب مرجعیت حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی) از دیدگاه فقها و بزرگان ، تهیه و تنظیم جمعی از روحانیون و فضلای حوزه علمیه قم ، دفتر تبلیغات اسلامی ، 1373 و حكایت نامه سلاله زهرا سلام الله علیها ، حسن صدری مازندرانی ، قم : مشهور ، 1381 ،مراجعه شود.)

 

پی نوشت ها

1ـ محمد تقی مصباح یزدی , پرسشها و پاسخها , قم: موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره , 1380, ج 1, ص 59)

2- اموری که خداوند متعال به هیچ وجه و در هیچ زمانی به تعطیل شدن و رها شدن آنها راضی نیست , مانند سرپرستی ایتام و افراد بی سرپرست و...

3- ر.ک : ولایت فقیه , محمد هادی معرفت , قم:موسسه فرهنگی انتشاراتی التمهید,1377,ص 50 ,التنقیح فی شرح العروه الوثقی , تقریر مباحث آیت الله خوئی, میرزا علی غروی تبریزی , قم: موسسه انصاریان , ص 424

4- رضا باقی زاده , برگی از دفتر آفتاب شرح حال شیخ السالکین آیت الله العظمی بهجت ره , قم: میراث ماندگار , 1385, ص 101و102

5- پایگاه اطلاع رسانی تبیان , 1/5/88, حجت الاسلام صدیقی در مورد حضرت آیت الله بهجت ره

6- پایگاه اطلاع رسانی رجا نیوز ,24/7/88

7- استفتاء از دفتر معظم له

8- خبرگزاری فارس ,12/9/87

9- روزنامه جمهوری اسلامی 09/03/1388 صفحه داخلی

10- پایگاه اطلاع رسانی تبیان ,1/2/87

11- بحوث فقهیة هامة ص 513‏

12- حسن صدری مازندرانی ، حكایت‏نامه سلاله زهرا (سلام‏الله علیها)،قم: مشهور ، 1381، ص‏225

13- به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی
طبقه بندی: پاسخ به شبهات ولایت فقیه،
برچسب ها: پاسخ به شبهات ولایت فقیه، حضرت آیت الله مکارم شیرازی، حضرت آیت الله بهجت، حضرت آیت الله سیستانی، حضرت آیت الله وحید خراسانی، شخصیت حقیقی و حقوقی رهبر انقلاب، مراجع تقلید، سوء ظن، بدگمانی، ‌جایگاه مرجعیت، روحانیت، دشمنان، دوستان نادان، دوستان غافل، خدشه دار کردن جایگاه ولایت و رهبری، دشمنان مرجعیت، کوبیدن نظام اسلامی، کوبیدن مقام ولایت فقیه، تخریب جایگاه مرجعیت، دفاع از مرجعیت، القای وجود اختلاف میان مراجع تقلید و ولایت فقیه، علمای شیعه، اصل ولایت فقیه، ولایت مطلقه فقیه، ولایت مقیده فقیه، تاریخ تشیع، مراتب و درجات ولایت ولی فقیه، مراجع عظام تقلید، آیت الله خوئی، اختیارات ولی فقیه، امور حسبیه، فقیه جامع الشرایط، بیمار دلان، علمای عالم تشیع، حکومت اسلامی، نفی نظام اسلامی، لزوم حفظ نظام اسلامی، دیدگاه مراجع درباره ولایت فقیه، دیدگاه مراجع درباره رهبر انقلاب، عدم دخالت برخی بزرگان در مسائل سیاسی، مسائل و اشتغالات علمی و دینی، مدیریت کلان جامعه، تایید نظام اسلامی، عرصه سیاست، غیبت کبرای، حجت حق، کتاب خدا، احکام و قوانین دین، سرپرست و حاکم اسلامی، ولی امر، دین مبین اسلام، آیین خاتم، نسل بشر، جامعه مسلمین، ارتش، آموزش و پرورش، دادگستری، شئونات مادی و معنوی، حلال مشکلات، شئونات امام معصوم، امامت، امام معصوم، اسلام، جامعه، تشکیلات و تشریفات حکومتی، حکومت و آیین اسلامی، فرزند آیت الله بهجت، سفر رهبر انقلاب به استان کردستان، ختم صلوات، ذكر، ختم آیت الله بهجت برای سلامتی رهبر انقلاب، آیت الله احدی اصفهانی، ارتباط حضرت آیت الله بهجت و مقام معظم رهبری، آیت الله خامنه ای، سحر، وقت اذان صبح، علاقه شدید آیت لله بهجت به مقام معظم رهبری، نظر آیت الله سیستانی درباره ولایت فقیه، حکم فقیه عادل، قوام جامعه، حکم حاکم، ولایت شرعی، امور عامه، نظام جامعه، معاش مردم، نظم جامعه اسلامی، جوانان عراقی، انقلاب اسلامی ایران، جمهوری اسلامی ایران، روزنامه جمهوری اسلامی، برخی اختلافات آقای هاشمی با رهبر معظم انقلاب، مسائل ایران، جایگاه ولایت فقیه، دیدار آیت الله سیستانی با آقای هاشمی رفسنجانی، مصاحبه آقای صادق زیباکلام با هاشمی رفسنجانی، هاشمی بدون روتوش، نظر حضرت آیت الله وحید خراسانی در مورد انقلاب اسلامی، آقای صانعی، اجتهاد حضرت آیةاللَّه خامنه‏اى، امام خمینی، مردم قم، وصیتنامه حضرت امام مسامحه در امر مسلمین، گناهان نابخشودنی، معصیت، امام صادق(ع)، رسول الله (ص)، ولایت الله، ولایت شیطان، روایت عمر ابن حنظله در باب ولایت فقیه، حفظ و تقویت آیت الله خامنه ای، حوزه‌های علمیه، واجب الهی، مستحب، کیان اسلام، عظمت اسلام، ترک واجب، خروج از عدالت، سخنرانی 13 رجب سال 76 آیت الله منتظری، حضرت آیت الله فاضل لنكرانی ره، حضرت آیت الله نوری همدانی، روحانیون و فضلای حوزه علمیه قم، دفتر تبلیغات اسلامی، حكایت نامه سلاله زهرا، پایگاه اطلاع رسانی مركز اسناد انقلاب اسلامی،
دنبالک ها: پرسمان،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic