«آیا پوشش و حجاب در بین جوامع گذشتة بشری هم  وجود داشته است؟»

جواب از خانم علاسوند کارشناس برنامة ریحانة شبکة رادیویی معارف:

پوشش و لباس از نیازهای اصلی انسان بوده که از آغاز آفرینش احساس شده و انسانها همواره سعی کرده اند به هر وسیله ای خود را بپوشانند، بنابراین حجاب بانوان هم قدمتی طولانی دارد و به دوره و محدودة خاصی خلاصه نمی شود.

در دایره المعارف قرن بیستم آمده:

«حجاب زنان سابقة طولانی دارد، سخن در مورد حجاب در میان سخنان قدیمی ترین نویسندگان یونانی به چشم می خورد. زنان سر خود را می پوشاندند ولی صورتشان باز بوده است وقتی به بازار می رفتند بر آنان واجب بود که صورتشان را نیز بپوشانند.»

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

بحث حجاب یک بحث جدیدی نیست. البته نه تحت واژة «حجاب» و نه در هر ملت و فرهنگی. اما به هر حال بدلیل اینکه نیاز به پوشش و پوشیده بودن یک نیاز فطری است طبیعتا تاریخچة حجاب یک تاریخچة بسیار قدیمی است. قرآن به سهولت نقل می کند که اولین عکس العملل آدم و حوا وقتی که متوجة جنسیت خود می شوند این است که از برگهای درختهایی که در دسترس داشتند برای پوشاندن خودشان استفاده کردند.

 

پس بنابراین مطلب روشن است که اصولا چه مرد و چه زن فطرتا در وهلة اول از عریانی و برهنگی بیزار و بری هست و همیشه هم به نظر می رسد که با توجه به بحث های تاریخی مسألة پوشش برای زنان در بسیاری از فرهنگها تغلیظ شده هست و حجاب و پوشش و لباسی که زنها انتخاب می کنند، نسبت به مردها همیشه مقدار بیشتری از بدن آنها را پوشانده است.

 

 از این مهمتر باز شواهد تاریخی زیادی در دست هست که در رابطه با برخی ملل مثل ایران باستان و یونان و در مورد برخی از اقوامی که در هند زندگی می کردند چیزی به نام حجاب مطرح بوده و حتی چیزی که آن‌جا تحت عنوان حجاب بوده بسیار بسیار غلیظ تر و سخت تر و سنگین تر از آن چیزی بوده که بعدها اسلام به عنوان پوشش آن را بیان کرده است. بنابر این حجاب یک چیز نو از این حیث نیست. و شاید اگر انسان کتابهایی که امروزه در بحث عفت در بین نویسندگانی که از جریانات برهنگی در غرب ناراحت و منزجر اند مطالعه کند، می بیند که آنها هم ادعا دارند که این نحو برهنگی و فرار از حجاب از پدیده های قرن حاضر و قرن گذشته است و نوعا اعتقاد دارند که در صد سال پیش در تمام دنیا عفت در شرایط بهتری بوده چون حجاب در وضعیت بهتری قرار داشته است.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، حجاب در ایران باستان، حجاب در یونان، حجاب در هند، تاریخچه حجاب، حجاب در میان اقوام گذشته، برهنگی در غرب، رادیو معارف، برنامه ریحانه شبکه رادیو معارف، عریانی و بیرهنگی، حجاب و فطرت، قرآن و حجاب، حجاب در میان سایر ملتها، حجاب در میان سایر ملل،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات