تاریخ : دوشنبه 13 شهریور 1391 | 04:10 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

m0ri.com

«هفتمین معیار انتخاب همسر»

«سن مناسب»

«دکتر شاهین فرهنگ»

سن مناسب برای ازدواج اگر همه چیز محیا باشد برای دختر 18 تا 19 و برای پسر 23 تا 24 سال. اگر حوالی این سنین میل به ازدواج داشتید و شرایط ازدواج هم داشتید، به خانواده اصرار کنید که می خواهید ازدواج کنید....

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

رسول الله (ص): هیچ جوانی نیست که در اوایل جوانی ازدواج کند، مگر اینکه شیطان فریاد بزند ای وای که دو سوم دین او از دست من در امان ماند.

مقام معظم رهبری: پیامبر اکرم اصرار داشتند جوانها زود ازدواج کنند چه دختر چه پسر، البته با میل و اختیار خودشان نه اینکه دیگران برایشان تصمیم بگیرند. ما هم باید در جامعة خودمان این را رواج دهیم، جوانها در سنین مناسب وقتی از دوران جوانی خارج نشده اند در همان حال گرمی و شور و شوق باید ازدواج کنند. این خلاف برداشت و تلقی خیلی از افراد است که خیال می کنند ازدواجهای دوران جوانی ازدواجهای زودرس است و ماندگار نیست. اگر درست صورت بگیرد ازدواجهای ماندگار و خوبی خواهد بود هر چه زودتر بهتر، این که می گوییم هر چه زودتر بهتر یعنی از همان وقتی که دختر و پسر احساس نیاز می کنند به داشتن همسر، این کار جلوی طغیانهای جنسی را می گیرد.

 

ما در روانشناسی برسی کرده ایم و دیده ایم ازدواجهای در این سنین ماندگاری خیلی بیشتری داشته اند.

سوال: آیا فاصلة سنی بین دختر و پسر برای ازدواج لازم است؟

جواب: بله.

دلایل لزوم اختلاف سنی دختر و پسر در ازدواج:

اول:

 دختر ها زودتر از پسرها به بلوغ عقلی می رسند. مثلا یک دختر یک و نیم روزه از نظر درک دنیای اطرافش به اندازة یک پسر سه ماه است. یک دختر خانم بیست ساله از نظر ادراکی برابری می کند با پسری که سنش 25 تا 27 است. (البته این میانگین در ایران است. ممکن است یک پسری هم باشد که 19 سالشه ولی از یک زن 30 ساله بیشتر می فهمد. ولی اینها استثناء است.) به خاطر همین وقتی بین دختر و پسر اختلاف سنی باشد باعث می شود که ما با هم هم سطح بشویم. ولی اگر هر دو هم سن باشند آن زن چند سالی از آن مرد جلوتر است برای همین خانم همیشه فکر می کند بیشتر از آقا می فهمد، همیشه فکر می کند لازم است به آن آقا تذکر بدهد. و آقا فکر می کند که دیگر زن ندارد بلکه یک مامان به مامانهایش اضافه شده. و این مامان بازی که این خانم با این آقا می کند آقا را وادار به عصیان و اعتراض و کج رفتاری و کج خلقی می کند. آقا می گوید من زن نگرفته ام که صبح تا شب به من دستور بدهد، مامانم بود بس بود. 

دوم:

 خانمها از نظر جسمی چون پوستشان نازک تر است زودتر از آقایان پوستشان دچار چین و چروک می شود و زود تر از شکل می افتند مخصوصا اگر یکی دو بار هم ضایمان کنند.  حالا اگر خانم و آقایی هم سن ازدواج کنند و خانم زودتر دچار چین و چروک می شود و زودتر نشاط و شادابی بدن و پوست و چهره را از دست می دهد و ممکن است دل آقا را بزند. البته اگر یک مردی مرد باشد اصلا به این چیزها فکر نمی کند. ولی هستند کسانی که اینگونه نیستند و می خواهند دنبال زنانی بروند که شاداب تر و سرحال تر باشند. ولی وقتی سن آقا بیشتر باشد دیرتر به آن جایگاهی می رسد که جذابیتهایش را از دست بدهد.

سوم:

 خانمها در سنین بالا قادر به برآوردن نیاز جنسی آقایان نیستند. هورمونهای جنسی خانمها از 50 سالگی به بعد کاهش پیدا می کند و تمایلات جنسی شان کم می شود و کمتر خواهان روابط جنسی بطور کامل و مرتب هستند. ولی آقایان دویست سال هم عمر بکنند هنوز سر پا هستند. حالا اگر زن کوچکتر باشد دیرتر به آن جایگاهی می رسد که کشش جنسی در او کم می شود. در آمار طلاق کشور یک سری از طلاقها مربوط به سنین بالا است که آقایان خواهان روابط جنسی هستند ولی خانمها زیر بار نمی روند.

 

فاصلة سنی مناسب برای ازدواج همان فاصلة سنی است که بین بلوغ جنسی دختر و پسر است. یعنی 6 سال. و یا اگر آن را گسترش بدهیم می گویم بهترین فاصلة زمانی بین خانم و آقا بین 5 تا 7 سال است. اگر این اختلاف سنی بینش از این باشد هم ما توصیه نمی کنیم. چون باعث اختلاف در تمایلات (مثل تمایلات جنسی) اختلاف در دید، اختلاف در نیازها سلیقه ها خواسته ها و عقیده ها می شود و مثل دو تا آدمی می مانیم که از دو نسل هستیم.

 

بر اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال در سه ماة اول سال 86 در 91/11 درصد از ازدواجهای ثبت شده اختلاف سنی بین زوج و زوجه صفر بوده است. که این رقم در سه ماة اول سال 87 به 29/12 درصد افزایش یافته است. نرخ طلاق در این دسته در سه ماهة اول سال 86،  11/10 بوده که در سه ماهة اول سال 87 به 29/12 درصد افزایش یافته است. یعنی با اینکه میزان ازدواج همسالان در این یکسال بیشتر شده ولی میزان طلاق هم افزایش یافته است.

 

درصد ازدواجهایی که دختر یکسال از پسر بزرگتر بوده در سه ماهة اول سال 86، 57/3 درصد است. که این رقم در سه ماهة اول سال 87 به 68/3 افزایش پیدا کرده است.

 

میزان طلاق در همین گروه در سه ماهة اول سال 86، 22/3 بوده و در سه ماة اول سال 87 ، 68/3 بوده.

و همچنین آنجایی که دخترها دو سال از پسر بزرگتر بوده. (هر چی سن دخترها بالاتر از پسرها بوده طلاق ها بیشتر است)

من ندیدم آمارها تایید بکنند که اگر دختر و پسر هم سن باشند یا دختر بزرگتر باشد ثبات ازدواج بیشتر است. حداقل در مملکت ما اینگونه نیست. من ازدواج بین هم سن ها را توصیه نمی کنم. و ازدواجی که دختر خانمها بزرگتر هستند را اصلا توصیه نمی کنم. آمار طلاق باید به ما بگوید که این کار را بکنیم یا نکنیم.

 

هر چه که به سن سی سال نزدیکتر می شویم این اختلاف می تواند کمتر و کمتر و کمتر بشود. مثلا اگر یک آقای 28 ساله می خواهد ازدواج کند می تواند با یک خانم 26 یا 27 ساله ازدواج بکند یعنی اختلاف سن بین 2 تا 3 سال. هر چه به سن 30 سال نزدیکتر می شویم اختلاف بین خانم و آقا می تواند کمتر و کمتر بشود. تا 30 سال. در 30 سالگی توصیه می کنیم که لطفا با هم سن های خودتان ازدواج کنید. چرا؟ چون بلوغ عقلی در 35 سالگی کامل می شود. ما هم همة نگرانی مان در وحلة اول برای اختلاف سن ازدواج بلوغ عقلی است وقتی دختر یا پسر به این سن می رسند دیگر به بلوغ عقلی رسیده اند. و ما دیگر مشکلی در این باب نداریم.

 

وقتی می گوییم بهترین سن برای ازدواج پسر 23 و 24 سالگی است برای این است که در این سن پسر به بلوغ هایی که گفتیم رسیده. که یکی از آنها ثبات عقلی و احساسی است حالا اگر پسری در این سن به این قابلیتها نرسیده باشد ما ازدواج با او را توصیه نمی کنیم. در مورد دختر هم همین است. اگر گفتیم بهترین سن برای ازدواج یک دختر 18 یا 19 سالگی است در صورتی است که به پختگی و بلوغهای گفته شده رسیده باشد.

یکی از فرمولهایی که برای ازدواج پیشنهاد میشه این است که سن پسر را تقسیم بر 2 کنید به علاوة 7 کنید، سن مناسب دختر می شود. که این فرمول غلطی است. چون مثلا اگر یک مرد 60 ساله بخواهد ازدواج کند در این فرمول باید با یک خانم 37 ساله ازدواج کند!

 

اکثر دخترهایی که با پسرهای همسن خودشان ازدواج می کنند. یک شکایت مشترک دارند. و آن اینکه همسرشان بچه است و پخته نیست و عاقل نیست. کسی نیست که بشود به او تکیه کرد بلکه کسی است که خودم باید او را جمع کنم. دوست من نگو که رفتارهای او روز به روز دارد من را دلسرد می کند چون این پسر رفتارش طبیعی است مقتضای سنی او این است. تو اشتباه کردی با همسن خودت ازدواج کردی. او 6 سال از او جلوتر هستی. قبول دارید رشد گل از درخت بیشتر است. خب خانمها گل هستند! چون سریع تر رشد می کند و لطیف تر است.

 

اینکه شمایی که همسن هستید با هم حرف بزنید و بعد بگید ما خیلی با هم تفاهم داریم و همدیگر را درک می کنیم. اینها احساسات است. این با زندگی کردن زیر یک سقف خیلی فرق می کند. خانم شما الان از این آقا خیلی چیزها را نمی خواهی. آقا شما هم همینطور. (نه نان و آبی هست نه اجاره خانه ای) بلکه فقط از روی احساسات حرف می زنید. اختلاف سن باید باشد.

سوال: مگر خانم خدیجه (س) همسر پیامبر از ایشان بزرگتر نبودند خب ما هم از ایشان الگو می گیریم؟

جواب:

فقط این جا الگویتان خانم خدیجه است، هیچ جای دیگر الگوی شما ایشان نیست؟ ما توصیه نمی کنیم خانها از آقا بزرگتر باشد. چنین مواردی از استثناء ها هستند. کسی جز حضرت خدیجه در آن زمان هم کفو پیامبر نبود که با ایشان ازدواج کند ( و این تقدیر الهی بود که حضرت زهرا (س) از خانم خدیجه متولد بشوند.)  (سی در 12 1230)

اگر اختلاف سنی بین دو نفر خیلی زیاد باشد زندگی خوبی نخواهند داشت. مثلا اختلاف سنی 10 سال و 15 سال.

 

دلایل:

1. عدم تناسب در نیازهای جنسی:

 دختری که سن کمتری دارد بیشتر می خواهد و پسری که سنش بیشتر است کمتر می خواهد.

2. عدم هماهنگی در نگاه به زندگی و خواسته ها.

3. ممکن است حوصلة رفتارهای همدیگر را نداشته باشیم.

مثلا ممکن حوصلة بیرون رفتن را با هم نداشته باشند. یک مرد 40 ساله مسلما نمی تواند تحرک یک خانم 30 ساله یا 25 ساله را داشته باشد بالاخره یک جاهایی کم می آورد.

 

ازدواج زود هنگام:

ازدواجهای زود هنگام و دیر هنگام را توصیه نمی کنیم. ازدواج زودهنگام ازدواجی است که دختر کمتر از 18 و آقا کمتر از 23 سال باشد. چرا؟

دلایل برای ازدواجهای زود هنگام:

کم تجربگی

 به حد کافی بزرگ نشده اند و عقلانیت و پختگی لازم را ندارند. در نتیجه مدام مثل بچه ها با هم درگیری و تنش دارند. و توان حل مسأله را هم ندارند. و به خاطر این تنش ها و نداشتن توانایی برای حل آن اتفاق دوم می افتد.

دخالت والدین دو طرف

بابای او می گوید این کار را بکن و مادر او می گوید این کار را بکن. و آرام آرام این نهادینه می شود. یعنی والدین عادت می کنند به دخالت در زندگی این زوج. و وقتی آنها کمی سنشان بالاتر می رود و عاقل تر می شوند از دست دخالتهای خانواده ها کلافه می شوند چون دیگر آنها نمی توانند دخالت نکنند چون عادت کرده اند.

 

زایمان پر خطر

اگر دختر در سن کمتر از 18 سال حامله بشود و بخواهد زایمان بکند و از نظر علمی به این زایمان پر خطر گفته می شود. چرا پر خطر؟ 1. برای اینکه دختر در زمان بارداری فشار خون بسیار بالایی دارد و این فشار خون بالا او را آزار می دهد. 2.  کم خونی خواهد داشت. 3.  احتمال تولد نوزاد نورس با وزن خیلی کم وجود دارد. 4. احتمال تولد نوزاد مرده وجود دارد. 5. احتمال تولد نوزاد با بهرة هوشی پایین وجود دارد.

 

ازدواج دیر رس و دیر هنگام:

ازدواجی است که سن دختر از 35 یا سن پسر از 40 گذشته باشد. نه اینکه بگوییم اینها حق ازدواج ندارند. نه. در هر سنی که انسان مجرد باشد می تواند ازدواج بکند و باید بکند ولی ازدواج خوبی نخواهد بود.

 

ضررهای ازدواج دیر هنگام:

اول:

 کم شدن شور و شوق برای زندگی مشترک

دیگر رمق و اشتیاقی برای کیف کردن و لذت بردن از زندگی وجود ندارد. آمادگی مان برای لذت بردن کمتر شده.

دوم:

احتمال اینکه در دام گناه بیافتیم بیشتر است

بالاخره انسان فشار شهوانی دارد. وقتی ازدواج او دیر بشود ممکن است به گناه بیافتم.

سوم:

 از دست دادن موقعیتهای خوب

تا یک زمانی برای یک دختر خواستگارهای خوب می آید. از 30 که عبور کردی چطور بشود سالی یک خواستگار برایت بیاید. آقا پسر تا یک سنی وقتی زنگ می زنید برای خواستگاری به شما می گویند تشریف بیاورید قدمتان به روی چشم. بعد دیگر کمتر به عنوان خواستگار شما را می پذیرند.

چهارم:

 حوصلة بچه دار شدن و تربیت فرزند را هم نداریم.

تازه اگر حوصله هم داشته باشیم و بچه دار هم بشویم اختلاف سنی زیادی بین والدین و فرزند بوجود می آید. پدری که 40 سالگی قرار است بچه دار بشود اختلاف سنی شما 40 سال است. چطور حوصله داری با بچه بازی کنی؟ او را پارک ببری؟ آن وقت وقتی سن بچه بالا رفت دوستهایش فکر می کنند که پدر او پدربزرگ آن است و این برای بچه سخت است و به او بر می خورد. شما وقتی بچه تان 20 سالش شد دیگر از این دنیا رفته ای و پشت بچه خالی شده. 

پنجم:

 وقتی دیر ازدواج می کنیم مشکلات فراوانی برای فرزند دار شدن خواهیم داشت.

خانمی که بالای 35 سال می خواهد بچه دار بشود و زایمان بکند مثل خانم زیر 18 سال است. یعنی پر خطر است. مادری که در این سن باردار می شود فشار خون بالایی خواهد داشت و احتمال اینکه نوزاد به دنیا آمده منگل باشد خیلی بیشتر است. (از آن 5/3 درصد خیلی بالاتر است) و یا بچه مرده یا با ضریب هوشی پایین به دنیا بیاید خیلی زیاد است. احتمال خطر برای مادر در زایمان خیلی زیاد است. و مردها وقتی از سن 35 سالگی عبور می کنند تعداد اسپرمی که بدن آنها تولید می کند کاهش پیدا می کند و ممکن است برای باردار شدن خانمها مشکل ایجاد بشود.

ششم:

 ما وقتی دیر ازدواج می کنیم از مزایا و امتیازهایی آسمانی ازدواج که خدا مجانی به شما می دهد محروم می شویم.

(یک مرد و زن متأهل که بخوابد ثوابش بیشتر از یک مرد یا زن مجرد است که شب بیدار است و روز روزه می گیرد)

هفتم:

 توقعات ما از یکدیگر بالا می رود.

من وقتی جوان هستم به هزار و یک دلیل همه خواستگار ها را رد می کنم ولی با افزایش سن توقع بالاتر می رود. نه تنها توقعات خودت بلکه توقعات اطرافیان تو هم بالاتر می رود. من اگر برای پسرم برم خواستگاری کنم از یک دختر 20 ساله اصلا انتظار ندارم که این دختر خانم بتواند خوب آشپزی کند یا حتی بتواند آشپزی کند. ولی اگر من برم خواستگاری از یک دختر 29 ساله سوال می کنم که آشپزی بلد است و اگر بلد نباشد پس کی می خواهد یاد بگیرد؟ یک پسر 26 یا 27 ساله که خواستگاری می آید نباید از او انتظار داشته باشیم که خانه داشته باشد، ولی اگر یک پسر 40 ساله بیاید خواستگاری دختر 35 سالة من، می گویم ببخشید خانه دارید؟ نه؟ تو اگر الان که 40 سالته نتوانستی صاحب خانه بشوی پس کی می خواهی خانه دار بشوی؟ نوه هایت می خواهی خانه دار بشوند؟

هم توقعات ما برای ازدواج بالا می رود و هم توقع اطرافیان. دختر خانم می گویید من جوان که بودم صد تا خواستگار را به این دلیل و آن دلیل رد کردم حالا این را قبول کنم. من آن را رد کردم بیایم این را قبول کنم. و آن وقت است که دیگر ازدواج نمی کنیم.

هشتم:

 فشار عصبی برای کنترل غریزة جنسی.

 ما وقتی دیر ازدواج می کنیم اگر نخواهیم روابط نامشرع داشته باشیم و عفت خودمان را حفظ کنیم در کنترل هیجانات جنسی مان اجبار داریم و این باعث فشار عصبی بر انسان می شود. من وقتی بعد از 35 سال غریزة جنسی ام را کنترل کردم باعث فشارهای عصبی می شود.

نهم:

وقتی سن ما بالا مس رود طراوت و شادابی و زیبایی مان هم کم می شود. و بیماری هایمان بیشتر می شود.

دهم:

احتمال فوت والدین وجود دارد

 من اگر در سن پایین ازدواج کنم و زندگی ریتم طبیعی خودش را داشته باشد پدر و مادرها معمولا باید تا 60 یا 70 سال عمر بکنند. و در این شرایط ما اگر ازدواج بکنیم پدر و مادر ما حامی ما هستند. ولی اگر در 35 یا 40 سالگی بخواهیم ازدواج بکنیم احتمال این که یکی یا هر دوی والدین فوت کرده باشند هست. و اینجوری ازدواج سخت تر می شود. می دانید چرا؟ چون دیگر کسی نیست که برای من خواستگاری برود و برای من آستین بالا بزند و باید خودم اقدام بکنم. و اتفاق دومی که می افتد این است که وقتی پدر و مادر می روند ممکن است مسئولیت و باری بر روی دوش ما قرار بگیرد. مثلا من ازدواج نکردم تا اینکه پدر فوت کرد و حالا برادر و خواهر کوچکتر از خودم دارم که اگر بخواهم ازدواج کنم تکلیف آنها چی می شود؟ احتمال ازدواج را کم می کند. ولی اگر ازدواج کرده باشم می توانم مثلا خواهر کوچک خودم را ببرم خانة خودم زندگی بکند.

یازدهم:

 اگر ما دیر ازدواج بکنیم مانع ازدواج خواهر و برادرهای بعد از خودمان می شویم. چون اگر من تا 35 سالگی ازدواج نکردم هرچی خواستگار برای خواهر و برادرهای کوچک من می آید می گویند نه اول باید خواهر یا برادی بزرگتان ازدواج بکند و بعد شما.

دوازدهم:

وقتی دیر ازدواج بکنیم انعطاف پذیری مان کمتر می شود. نصیحت پذیری مان هم کم می شود.

پیامبر اکرم (ص): دوشیزگان مانند میوة روی درخت هستند هنگامی که برسند و چیده نشوند نور خورشید آنها را از بین می برد و باد نیز آنها را به این سو و آن سو پراکنده می کند.

دختر خانمها تا طراوت دارید دنبال ازدواج باشید.


طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، پیامبر اکرم (ص)، ازدواج دیر هنگام، ازدواج زود هنگام، موانع ازدواج، سن ازدواج، معیارهای انتخاب همسر، خواستگاری، کنترل غریزه جنسی، آشپزی، تربیت فرزند، بچه داری، گناه، فشار شهوانی، فشار شهوت، فشار جنسی، حضرت زهرا (س)، حضرت خدیجه (س)، خطرات بارداری در سن پایین، خطرات حاملگی در سن پایین، خطرات پارداری در سن بالا، خطرات حاملگی در سن بالا، سن دختر و پسر برای ازدواج، شیطان، سن ازدواج در ایران، ضررهای ازدواج دیرهنگام، زایمان پر خطر، کم تجربگی زوجین، بلوغ عقلی، بلوغ جنسی، آمار طلاق، هورمونهای جنسی، تمایلات جنسی، کشش های جنسی، فاصله سنی در ازدواج، خانواده، روانشناسی، زندگی مشترک،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic