تاریخ : دوشنبه 13 شهریور 1391 | 04:14 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«نسیم کمال در برهوت برهنگی»

«گزارشی از یك تحقیق میدانی در انگلستان، پیرامون وضعیت زنان باحجاب»

 

در سال 2006 میلادی تحقیقی دربارة وضعیت زنان محجبه در انگلستان و ابعاد حجاب در این كشور صورت گرفت كه نتایج جالب‌توجهی را در پی داشت. این تحقیق با حمایت «مؤسسة حقوق بشر اسلامی» (IHRC) به مدیریت «مسعود شجره» و به همت دكتر «سعیدرضا عاملی» و «آرزو مرالی» انجام شده بود.

آن‌چه در پی می‌آید، نمونه‌ای از نتایج و پاسخ‌های مخاطبان مسلمان ساكن شهرهای مختلف انگلستان به سؤالات پرسشنامه‌های این تحقیق می‌باشد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

نویسنده: علی‌رضا كمیلی

به خوبی می‌توان فهمید كه «اسلام‌هراسی» و به تبع آن «حجاب‌هراسی» اولاً یك پروژة حساب شده است و ثانیاً چیزی است كه از وقوع انقلاب اسلامی به این طرف، در غرب مورد توجه قرار گرفته است؛ البته پس از واقعة یازده سپتامبر با شدت بیش‌تری پیگیری شده است تا فضا را برای گرایش به اسلام و حجاب سنگین كرده و مسلمانان را نیز تحت فشار روانی شدید قرار دهد.

 

این تحقیق، نمونه‌ای از ظلم وافری است كه در غرب مدعی آزادی، به زن محجبة مسلمان می‌شود و تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! نباید فراموش كرد و از پاسخ‌ها نیز هویداست كه هویت اسلامی چنان در گوشت و پوست مسلمانان نفوذ كرده و نتایج پای‌بندی به آموزه‌های دین، چنان كام آن‌ها را شیرین كرده است كه هرگز حاضر به دست برداشتن از آن نیستند. ناگفته نماند این تحقیق ابعاد و بخش‌های دیگری نیز دارد كه علاقه‌مندان می‌توانند به سایت مؤسسة حقوق بشر اسلامی انگلستان (ihrc.org) مراجعه كرده و آن را بیابند.

 

بیش از 90درصد جامعة آماری بیش از هزار نفری این تحقیق، حجاب را امری مهم و ضروری در دین می‌دانند و آن را به‌عنوان یك ارزش مذهبی تلقی می‌كنند. جالب این‌جاست كه بیش از 59درصد آن‌ها حتی پیش از یازده سپتامبر، بین سالی یك بار تا هفته‌ای یك بار، به‌خاطر حجاب‌شان به‌عنوان یك احمق، تحقیر شده و یا مورد ‌مؤاخذه قرار گرفته‌اند كه این آمار پس از واقعه یازده سپتامبر تا بیش از 69درصد رشد یافته است!

 

دربارة نگاه دختران مسلمان محجبه در انگلستان به حجاب، به چند نمونه اشاره شده است.

یك دختر بیست ساله، ساكن لندن می‌گوید:

«با حجاب، وقتی بیرون از خانه هستم، احساس امنیت بیشتری می‌كنم و تصور نمی‌كنم كه در انجام كارهای روزانه‌ام با بقیه تفاوتی داشته باشم.»

 

یك خانم بیست‌وشش ساله، ساكن لوبروف می‌گوید:

«من فكر می‌كنم كه حجاب بیش‌تر برای پشتیبانی از زن، خانواده و جامعه باشد تا تمایز و تبعیض.»

 

یك خانم پنجاه ساله، اهل وات‌فورد می‌گوید:

«شاید بتوانم بگویم كه پوشیدن حجاب، بهترین تجربة زندگی من بوده است. حالا كه آن را می‌پوشم، به خوبی فلسفه‌ای را كه پشت آن قرار دارد متوجه می‌شوم. حجاب برای من یادآور همة خوبی‌های این دین صلح و دوستی، یعنی اسلام است. من به این خاطر كه خداوند متعال حجاب را برای زن واجب كرده است، سپاسگزارم؛ چرا كه محافظی در برابر هتاكان است. نمی‌دانم این چه ادعای احمقانه‌ای است كه حجاب را عامل تبعیض برای زن می‌داند؟!»

 

یك خانم بیست‌ویك ساله، ساكن لوتون نیز می‌گوید:

«حجاب، من را به‌عنوان یك مسلمان در همه جا معرفی می‌كند. مردم وقتی مرا با حجاب می‌بینند، می‌فهمند كه باورهای من چیست. من به این مسأله افتخار می‌كنم.»

 

یك دختر بیست‌ ساله، اهل لندن، این‌چنین زیبا اثرات اجتماعی حجاب را توصیف كرده است:

«وقتی باحجابی، همه می‌دانند كه تو مسلمان هستی، پس به سرعت می‌فهمند كه تو اهل نوشیدن مواد الكلی، رفتن به كلوپ و فساد اخلاقی نیستی؛ بنابراین از تو نخواهند خواست كه با آن‌ها در آن مسائل همراه شوی.»

 

یك دختر نوزده ساله، اهل پریستون نظرش دربارة حجاب این است:

«حجاب برای من، تقویت روشی از پوشش است كه حیا را در من تقویت می‌كند. چون شما با حجاب به‌عنوان یك مسلمان شناخته می‌شوید، بهتر است كه یك الگو باشید.»

 

 یك پسر بیست‌وسه ساله، اهل لندن نیز نظرش را دربارة كاركردهای حجاب این‌طور بیان كرده است:

«حجاب یك نحوة پوشش برای مرد و زن است. چیزی كه در دین برای هر دو جنس، بر آن تأكید شده است، حیا می‌باشد و حجاب یك امر ضروری برای تحقق این معناست. این پوشش باعث می‌شود كه اخلاق و معنویت جامعه حفظ شود.»

 

 این مخاطبان هم‌چنین دربارة میزان شنیدن یك جك توهین‌آمیز درباره مسلمانان، در طول سال یا هفته، به‌خاطر حجاب‌شان، پیش و پس از واقعة یازده سپتامبر مورد سؤال واقع شده‌اند كه این آمار از 66درصد مربوط به پیش از یازده سپتامبر، به 88درصد پس از یازده سپتامبر فزونی یافته است. نتایج مربوط به سؤال مشابه، یعنی مورد مسخره شدن و خنده قرار گرفتن در جامعه نیز، از 44درصد به 59درصد رشد داشته است.

 

هم‌چنین آمارها دربارة دیدن تصاویر تحریك‌آمیز نسبت به مسلمانان در رسانه‌ها، تلویزیون و شبكه‌های ماهواره‌ای در پیش و پس از یازده سپتامبر به‌ترتیب بیش از 80 و 93درصد می‌باشد كه خود نشانگر اوج فضاحت عمل‌كرد رسانه‌های غربی‌ است.

 

در این تحقیق هم‌چنین آمارهایی دربارة میزان ترجیح یك غیرمسلمان بر مسلمان در امور واحد، میزان فعالیت‌های سیاسی كه تأثیری علیه مسلمانان دارند، شنیدن اخباری كه به اسلام‌هراسی دامن می‌زنند و... ارائه شده است كه همگی نشانگر سلب حقوق مسلمانان در غرب و تلاش سازماندهی شده برای تحت فشار قرار دادن آن‌ها می‌باشند.»

 

  نظر عده‌ای دیگر از مخاطبان این تحقیق را دربارة آثار حجاب و نوع نگاه به آن، با هم مرور می‌كنیم.

 

یك خانم بیست‌ویك ساله، اهل منچستر، چنین گفته است:

«حجاب امری مثبت است. من هرگز بدون حجاب، احساس كامل بودن نمی‌كنم. اغلب اوقات خانم‌هایی كه برای جلب توجه دیگران لباس می‌پوشند، نمی‌توانند خودشان را هم راضی كنند. حجاب یك تبعیض نیست، بلكه زن را از یك شئ جنسی بودن رها می‌سازد.

 

یك خانم انگلیسی نیز این‌چنین، فواید حجاب را در شخصیت خود بروز داده است:

«من دوست ندارم مانند یك تكه گوشت كه مدام توسط غریبه‌های خیابانی، مورد چشم‌چرانی قرار می‌گیرد، باشم. من، زمانی كه لباس‌های كوچك و برهنه به تن می‌كنم یا آخرین مدها را می‌پوشم هرگز احساس كمال نمی‌كنم.»

 

یك دختر بیست‌ویك ساله، اهل پریستون می‌گوید:

«اكثر جوامع، تأكید بسیار زیادی بر زیبایی زن دارند. حجاب، این مسأله را كاهش داده و روابط زن و مرد را ساده‌تر و سالم‌تر می‌نماید.»

 

یك دختر بیست ساله، ساكن لندن نیز اثر حجاب بر خودش را تقویت معنویت می‌داند و می‌گوید:

«از زمانی كه محجبه شده‌ام، احساس ترس و خودآگاهی بیش‌تری بین خودم و خدایم دارم و هویت مسلمانی خود را بهتر یافته‌ام و در عین حال توانستم تحملم را در برابر ریش‌خندها و هرزگی‌های كسانی كه ادعا می‌كردند دوستم دارند، بیش‌تر كنم.»

 

و اما نظر برخی از این مخاطبان، دربارة فشارهایی كه در «رضاخانیزم» حاكم بر غرب، علیه زنان محجبه وارد می‌شود و هم‌چنین تصویب قوانین منع حجاب را بببینید تا مظلومیت زن مسلمان در غرب و زندگی او كه اخیرا با نگرانی توأم می‌باشد را بهتر درك كنید.

 

یك زن سی ساله، اهل ادینبرو می‌گوید:

«از زمانی كه محجبه شده‌ام در این‌باره نگرانم كه اگر پوشش حجاب محدود شود، چه باید بكنم.»

 

یك خانم بیست‌ودو ساله، ساكن شرق لندن نیز این‌چنین هراس خود را از ممنوع شدن حجاب بیان می‌كند:

«احساس ناراحتی زیادی برای كار كردن در جامعه خواهم داشت و از مدیران و همكارانم می‌ترسم.»

«منبع: سایت امتداد»
طبقه بندی: مباحث حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، حجاب در انگلستان، حجاب در اروپا، اسلام هراسی، یازده سپتابر، لندن، قانون منع حجاب در اروپا، دختران و زنان محجبه، پوشش و حجاب، زن مسلمان غربی، اسلام در غرب، وضعیت حجاب زنان در غرب، رضاخانیزم، رضا خان، مظلومیت زن مسلمان، حجاب و تقویت معنویت، هرزگی زنان، زیبایی زن، روابط زن و مرد، فواید حجاب، چشم چرانی مردان، شبکه های ماهواره ای، تصاویر تحریک کننده، تصاویر سکسی، تلوزیون و رسانه، رسانه و تلوزیون، فعالیتهای سیاسی، حجاب و حیا، موسسه حقوق بشر اسلامی، حجاب هراسی، توهین به زن در رسانه های غربی، فلسفه حجاب، انقلاب اسلامی،
دنبالک ها: ماهنامه‌ی امتداد،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic