تاریخ : جمعه 10 خرداد 1392 | 12:08 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

پس نشانی ها که اندر انبیاست     خاصِ آن جان را بود کو آشناست

 

در وجود انبیاء الهی نشانی ها و علائمی وجود دارد که به واسطۀ آشنایی جان های آنان با جان جانان ظهور یافته است، درک معارف ژرف و جریانات عمیق جاری در ذات پیامبران حق برای کسانی میسر است که جانشان با روان انبیاء اشتراکاتی یافته و پیوندی برقرار شده باشد، آنچه در میان جان اولیاء الهی در جریان است برای آنان که ظرفیت لازم را در خود نساخته اند و قابلیت کافی پیدا نکرده اند قابل دریافت نیست. این تفاوت از آنجا ناشی می شود که جان انبیاء حق، از حصار خواصِ تن خاکی رهیده است و در ملکوت اعلا به پرواز درآمده و با حقیقتِ کُل در عالم هستی در آمیخته و چون جویباری از دریای بیکرانِ حضرت حق جاری شده است. جویبار جاری شده از بحر وجود مطلق خداوند علاوه بر اینکه از ویژگی ها و خواص دریا برخوردار است، در اتصال دائمی نیز قرار دارد و همواره از آن بیکرانگی و جهان غیب بهره می گیرد و با چونان چراغی است که با منبع انرژی متصل گشته و روشنایی خود را از آن مخزن بی انتها دریافت می دارد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در جان و دل انبیاء بطور مستمر نفحات تازه ای می رسد که روح و جانشان را نو و تازه می کند و این احوال را کسانی در می یابند که با انبیاء سنخیت پیدا کرده باشند، به همین دلیل هم هست که همواره در روزگار رسولان حق، عده ای از مردمان به پیام آنان ابراز ایمان می کردند و در حقیقت انبیاء را تصدیق می نمودند و گروهی دیگر علیرغم درک حضور انبیاء و مراوده با آنان وجودشان را بر نتافته اند و با جانشان ارتباط برقرار نکرده اند و به عناد و دشمنی با آنان پرداخته و پیامشان را سحر و جادو و اساطیر و غیره دانسته اند.

 

بر اساس این قاعده همۀ انسان ها قابلیت رویت نشانه های حق در جان انبیاء را در خود نپرورده اند و بر چشم و دلشان مُهر خورده و برای دیدن حقایق گشوده نشده است. طلب در مسیر دریافت چنین علائمی از گامهای نخستین در طریق کمال است. طالبان عاشق چونان ماهیان دور افتاده از دریا برای رسیدن به آب لحظه شماری می کنند و چون به ناگهان خود را در آب مشاهده کنند نشانه های آشنایی را در آن می یابند و جانی تازه می گیرند :

 

این نشان در حق او باشد که دید    آن دگر را کی نشان آید پدید؟

هر زمان کز وی نشانی می رسید

شخص را جانی به جانی  می رسید

 

منبع: جمال حق
طبقه بندی: هزار قانون زندگی،
برچسب ها: پس نشانی ها که اندر انبیاست، رود، دریا، انبیای الهی، جان جانان، ظهور، اولیای الهی، عالم هستی، حقیقت کل، جهان غیب، انرژی، جویبار، ملکوت اعلا، حضرت حق، تن خاکی، دل و جان، روح، چشم دل، طریق کمال، آشنایی، نشانه های حق، عاشق، ماهی، رسولا حق، مولوی، مثنوی مولوی، مثنوی معنوی مولوی، شرح مثنوی، شرح مثنوی مولوی، شرح مثنوی معنوی مولوی، مولانا، مولانا جلال الدین محمد بلخی، اشعار مولانا، اشعار مولوی، پندهایی از مولوی،
دنبالک ها: جمال حق،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات