تاریخ : چهارشنبه 15 شهریور 1391 | 07:22 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

عاشقانه.عشقولانه.عشق.رویایی

«پاسخ به سوالات مربوط به ازدواج»

«ازدواج موفق 15»

«دکتر شاهین فرهنگ»

سوال: آیا می شود کسی با وجود سن بالا به بلوغ ازدواج نرسیده باشد؟

جواب:

 «بلوغ انتخاب» یعنی اینکه شما به درک و فهم و کافی برای این رسیده باشی که من با چه کسی شریک زندگی بشوم. بله ممکن است کسی سنش بالا باشد ولی به این بلوغ نرسیده باشد.

            برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

سوال: اگر همة شرایط درست باشد و ایده آل آیا همسال بودن یا یکسال بزرگتر بودن دختر مشکلی دارد؟ اگر قد پسر از دختر کوتاه تر باشد چه؟

جواب:

آن دوستانی که می گویند دختر بزرگتر باشد خودشان هم می دانند برای چی می گویند، بحث علمی نیست بحث موقعیتی است. ما الان در کشورمان خانمهایی را داریم تا مرز 26 سال که اگر بخواهیم فاصلة سنی مناسب را برای ازدواج رعایت بکنند نباید شوهر بکنند. یعنی بگوییم خانمها 25 و 26 ساله شما باید با آقایان 28 و 29 ساله ازدواج بکنید. این تناسب در این ردة سنی مثل یک حلقة مفقوده است. یعنی نیست. برای همین است که دوستان توصیه می کنند تا 26 ساله ها عیب ندارد دختر 1 یا 2 سال بزرگتر. که یک درصد زیادی از دختران در این سن مجرد نمانند. اگر همة شرایط مناسب بود و همه چیز سر جایش بود ولی دختر از پسر 1 یا 2 سال بزرگتر بود اشکالی ندارد. در مورد قد که پسر کوتاه تر باشد توصیه نمی کنیم آخر مگر مجبورید این ازدواج را بکنید؟ ولی اگر باز هم اصرار دارید و همة معیارها سر جایش بود این یکی اشکالی ندارد.

 

سوال: کسی که به بلوغ عاطفی و فرهنگی نرسیده باشد آیا بعد از ازدواج هم نمی رسد؟ چه روشهایی دارد که به این بلوغ بریند و اطرافیان چه کمکی می توانند بکنند؟

جواب:

 همة بلوغ ها منهای بلوغ جنسی اکتسابی هستند. یعنی می توانند به آن برسند. در بلوغ عاطفی اطرافیان به او کمک کنند که بتواند احساسات خودش را ابراز کند. و انتقاد پذیر باشد و برای نظر دیگران اهمیت قائل باشد و برای دیگران ارزش قائل باشد. برای بلوغ فرهنگی به او کمک کنید بر روی راه حل ها تمرکز کند. کمکش کنید نوع نگاهش از نگاه منفی به نگاه مثبت تغییر پیدا کند. حرفهای مثبت بزنید و روشهای مثبت استفاده بکنید. کمکش کنید از دیگران از رویدادها و اتفاقات درس بگیرد.

 

سوال: آیا طالع بینی در مورد ازدواج می تواند معیار باشد؟

جواب:

خیر. طالع بینی هندی و چینی و غیره علم نیستند بلکه آمده اند این کار را کرده اند که ویژگیای متولدین ماه مشخصی را برسی می کنند و بعد یک تعدادی را در یک جامعة آماری مورد برسی قرار گرفتند مثلا صد هزار نفر و بعد آمده اند ویژگی های مشترک آنها را جدول کردند و گفته اند ما به یک نتیجه ای می رسیم که روی قاعده متولدین فلان ماه باید این خصوصیات را داشته باشند. این تحقیق آماری در این کتابها در جامعه و کشور ما صورت نگرفته.

 

سوال: پسری به خواستگاری من آمده که اکثر شرایط را دارد اما پدر و مادر او دختر خاله پسرخاله اند، پدر پسر کور رنگ است و پسر هم کور رنگ آیا این ازدواج را توصیه می کنید؟

جواب:

در تخصص من نیست. حتما نیاز به مشاورة ژنتیک دارد منتهی بعضی از فرمهای شب کوری و نابینایی می تواند در ازدواج فامیلی منتقل بشود. یعنی اگر ازدواج فامیلی باشد و یکی از اعضای خانواده شب کوری دارد احتمال دارد برای فرزند آنها هم این اتفاق بیافتد. ولی اینکه در ازدواج غیر فامیلی این اتفاق بیافتد یا نه نمی دانم. و نیاز به مشاورة ژنتیک دارد.

 

سوال: ازدواج فامیلی حتی اگر نسبت دوری با هم داشته باشند اشکالی دارد؟ مثلا ازدواج با نوة خالة مامانم؟

جواب: این هم یک نوع ازدواج فامیلی است و احتمال این ریسک 5 درصد است.

 

سوال: قصد دارم با دختر عمویم ازدواج کنم و هم من و هم خانمم قصد داریم از پرورشگاه بچه بیاوریم و خانواده های دو طرف در جریان هستند آیا توصیه می کنید؟

جواب:

نه! اینها ازدواجهای احساسی است؟ در ازدواج شعار ندهید. حالا اگر ازدواج کردید و گفتید حالا فعلا بچه نیاوریم و بعد دو سال بعد بگوییم که آخه بچة پرورشگاه بچة خودمان نمی شود و سه سال بعد می گویید ما بچه از خودمان می خواهیم. البته با این موافقم که از شیرخوارگاه بچه بیاوریم و بزرگ کنیم، یک عمل بسیار بسیار انسانی است. ولی به شرط این که هیچ مشکلی نداشته باشید و از سر مشکل نروید بچه بیاورید. چون فردا آن بچه را مثل بچة خودت بزرگ نمی کنی. البته آن هم اشکال ندارد ولی اگر راست می گویید هیچ گیری نداشته باشید و بروید بچه بیاورید و بزرگ کنید.

 

سوال: خواستگارهای زیادی دارم ولی همه وقتی می فهمند که ما خانوادة پر جمعیتی هستیم در کمال بی ادبی می گویند شما زیاد هستید چگونه باید جواب آنها را داد تا متوجة رفتار زشت خود بشوند؟

جواب:

تا گفتند چقدر شما زیاد هستید به او بگویید من شما را نمی خواهم. (انسانی که وقتی می خواهد ازدواج کند من را نمی بیند (خلقیات، روحیات، لطافت، مهربانی، صداقت و فهم و شعور من را نمی بیند) من با دنیای درون من کاری ندارد و اول ذره بین را روی دنیای بیرون من می گیرد اصلا به درد ازدواج نمی خورد.

 

سوال: آیا صحبتهای شما باعث نمی شود که سطح توقعات ما بالا برود و این انتخاب را سخت تر بکند؟

جواب:

ما که در بحث 5 تا خطوط قرمز و 10 تا خط زرد و جمع بندی معیارها کار را برایتان راحت کردیم. شما دیگر زیادی هم سخت نگیرید. من قبول ندارم که سخت گرفته ام.

 

سوال: دانشجوی دانشگاه آزاد هستم و 75درصد شهریة دانشگاه را خودم باید بدهم و تراز اقتصادی من منفی است با توجه به چیزیهایی که شما برای بلوغ اقتصادی گفتید باید فکر ازدواج را از ذهنم بیرون کنم.

جواب:

ما کاری به تراز منفی شما نداریم گفتیم کسی که بتواند روی پای خودش بیاستد و بخشی از مخارج زندگی اش را تامین کند این به بلوغ اقتصادی رسیده است. شمایی که 75 درصد هزینة دانشگاه را خودتان تامین می کنید حتما به بلوغ اقتصادی رسیده اید. پس نگران نباشید و بروید ازدواج بکنید.

 

سوال: اگر کسی در شرکت یا اداره ای رسمی نباشد بلکه قراردادی باشد و شرایط ازدواج را داشته باشد آیا ازدواج با او عاقلانه است؟

جواب:

بله. اگر ما بگوییم فقط با پسرهایی ازدواج کنید که شغل رسمی دارند یعنی اینکه اصلا ازدواج نکنید. این که ما گفتیم شغل ثابت و درست و حسابی، یعنی یک شغل مشخص و دارای ثبات داشته باشد. یک نفر هست که می گوید من این هفته دلالی می کنم، هفتة بعد مسافرکشی می کنم، دو هفتة دیگر فلان کار را می کنم... این کارش چیست؟ هیچی! این آدم شغل ثابت ندارد. نه اینکه اگر کسی کارگر یا کارمند قراردادی و پیمانی است با او ازدواج نکنید. ولی باید در محل کار او یک تحقیقی بکنید ببینید آدم درست و حسابی هست، اصلا قبولش دارند. چون یک آدم قراردادی روی لبة تیغ است حالا کافی است کارمند بدی هم باشد، خب این هر لحظه احتمال اخراجش هست.

 

سوال: اگر کسی در حال ترک اعتیاد است آیا ازدواج با او را تایید می کنید؟

جواب: در صورتی تایید می کنیم که حداقل یک سال از ترک اعتیاد او گذشته باشد و نه اینکه در حال ترک است.

 

سوال: خیلی ها می گویند اگر دوستش هم نداری باهاش ازدواج کن بعد مهرش به دلت می نشیند اما شما چیز دیگری می گویید!

جواب:

مردم خیلی حرفها می زنند. باید حرفی را قبول کرد که علمی و مستند باشد. نخیر اگر کسی را دوست نداشته باشید بعد از ازدواج چنین چیزی رخ نمی دهد. ولی اگر عاشق کسی نباشید هیچ اشکالی ندارد چون تازه عشق آرام آرام سر و کله اش پیدا می شود.
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: پاسخ به سوالات مربوط به ازدواج، ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، عشق و عاشقی در ازدواج، ترک اعتیاد، لبه تیغ، بلوغ اقتصادی، دانشگاه آزاد، شرایط ازدواج، خواستگاری، مخارج دانشگاه، بلوغ فرهنگی، بلوغ عاطفی، مخارج زندگی، ازدواج فامیلی، مشاوره ژنتیک، مشاوره قبل از ازدواج، شب کوری، نابینایی، طالع بینی، بلوغ جنسی، معیارهای انتخاب همسر،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic