تاریخ : یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 | 01:04 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری که در 24 خرداد ماه سال 92 برگزار خواهد شد را باید یکی از مهمترین فرازهای انقلاب اسلامی ایران به حساب آورد. در حال حاضر بخش عمده ای از فضای سیاسی و رسانه ای کشور تحت الشعاع این رخداد مهم قرار گرفته است و روزانه شاهد انتشار اخبار، گزارش ها و تحلیل های مختلفی درباره آخرین صف بندی های سیاسی ، ائتلاف ها و رایزنی ها هستیم.

 جستاری در حرف‌ها و مواضع طرح شده از سوی تعدادی از نامزدهای قطعی و بالقوه انتخابات آتی نشان می‌دهد که بسیاری از آنها گفتمان خود برای حضور در انتخابات را معین کرده‌اند.

در میان شخصیت های مطرح شده برای نامزدی، تنها برخی در آرزوی کرسی نرم ریاستجمهوری هستند؛ اما برخی دیگر آمدهاند تا به بهانه کاندیداتوری نام خود را دوباره مطرح کنند و به زندگی سیاسی خود رونق ببخشند و برخی دیگر نیز همین تریبون‎‎های رسانهای و گفتوگو با رسانه‎‎های مختلف برایشان کافی است تا بتوانند نظرات خود را به گوش مردم برسانند.

 

 

در ادامه نام کاندیداهای مطرح شده در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را همراه سوابق و آخرین اظهارنظرهای انتخاباتی خود مشاهده می کنید.

علی اکبر ولایتی:

نماینده دوره اول مجلس

وزیر امور خارجه 60 تا 76

مشاور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

علی اکبر ولایتی از اعضای ائتلاف سه گانه اصولگرایان است که در کنار حداد عادل و محمد باقر قالبیاف به انتخابات یازدهم ورود پیدا خواهد کرد. اعضای ائتلاف سه گانه چندی پیش در نشست خبری خود با تاکید بر پایبندی به ائتلاف از ادامه همکاری های خود تا زمان انتخابات خبر دادند.

علی اکبر ولایتی در این خصوص گفته است: همکاری‌های بنده و جناب آقای قالیباف و آقای حداد ادامه خواهد یافت تا شخصی که بیشترین صلاحیت را برای احراز ریاست جمهوری دارد، که حتی ممکن است خارج از این سه نفر باشد انتخاب شود.

 

            

محمد باقر قالیباف:

فرمانده قرارگاه خاتم

فرمانده نیروی هوایی سپاه

فرمانده سابق نیروی انتظامی

رئیس و نماینده رییس جمهور در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سال 83

شهردار تهران از 84 تا کنون

محمدباقر قالیباف در قالب ائتلاف سه گانه فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده است. قالیباف با بیان اینکه هر سه عضو این ائتلاف همچنان قویا به این ائتلاف پایبندیم، عنوان کرده است که: ائتلاف سه گانه در قالب یک رویکرد جدید و بی نظیر، ائتلاف ایمانی و عقیدتی تلقی می شود که بر مبنای وحدت و همدلی پیرامون آرمان ها و ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی و احساس مسئولیت حول مهمترین دغدغه ها و منافع و مصالح ملی کشور شکل گرفته است و ان شاالله به همین گونه نیز تداوم خواهد یافت.

وی همچنین تاکید کرده است: این ائتلاف با قدرت به کار خود ادامه خواهد داد و هیچگاه تحت تاثیر جو سازی ها و واکنش های سیاسی قرار نخواهد گرفت.

   

غلامعلی حدادعادل:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
رییس پیشین مجلس شورای اسلامی
نماینده مجلس از دوره ششم مجلس تا کنون
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

حداد عادل نیز از دیگر اعضای ائتلاف سه گانه نیز در خصوص ائتلاف 3 نفره گفته است: آقایان ولایتی و قالیباف و من با هم رقابت نخواهیم كرد و هر سه وارد عرصه نخواهیم شد، بلكه ساز و كاری را طراحی می‌كنیم كه بر اساس مشروعیت و مقبولیت و كارآمدی، هركس مناسب است بیاید و تعدد كاندیدا اتفاق نیفتد.

اسفندیار رحیم مشایی:
سوابق:
ریاست سازمان میراث فرهنگی در دوره احمدی نژاد
رئیس دفتر رئیس‌جمهور در دوره احمدی نژاد
رئیس دبیرخانهٔ جنبش عدم تعهد در دوره احمدی نژاد
رئیس مرکز ملی جهانی‌شدن در دوره احمدی نژاد

با وجود اینکه نام های مختلفی پیرامون گزینه دولت در انتخابات آینده در رسانه ها منتشر می شود ولی جدی‌ترین گزینه‌ای که نامش از ماه‌ها قبل به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ازسوی طیف دولت مطرح شد، -اسفندیار رحیم مشایی- فرد پرحاشیه دولت احمدی نژاد بود.

در چند ماه اخیر حامیان اسفندیار رحیم مشایی اقدام به راه اندازی سایت ها و وبلاگ هایی برای تبلیغ وی کرده اند و در این وبلاگ ها با شعار "زنده باد بهار" ، از این فرد به عنوان "مظلوم تر از بهشتی، خدوم تر از رجایی"! نام برده اند.

محمود احمدی نژاد نیز در هفته گذشته با حضور برخی دولتمردان و همچنین هنرمندان در « مراسم استقبال از نوروز»  نشان «فرهنگ» را به اسفندیار رحیم‌مشایی اهدا کرد و پس از آن دستان مشایی را بالا برد و با او عکس یادگاری گرفت.

 

     

باقری لنکرانی:
وزیر بهداشت کابینه اول محمود احمدی نژاد
سخنگوی جبهه پایداری

جبهه پایداری مدتی است از طریق رسانه های خود از جلیلی و لنکرانی به عنوان گزینه های خود دعوت به کاندیداتوری می کند، اما گفته می‌شود سعید جلیلی به این درخواست پاسخ مثبتی نداده است و حاضر نیست به عرصه رقابت های ریاست جمهوری بپیوندد در این صورت نامزد احتمالی جبهه پایداری لنکرانی خواهد بود.
جلالی رئیس دفتر آیت الله مصباح نیز چندی قبل، از لنکرانی به عنوان گزینه نهایی جبهه پایداری نام برده بود و او را به عنوان کاندیدای (اصلح) معرفی کرده بود

  

سعید جلیلی:
دبیر شورای عالی امنیت ملی از مهر 86
18
سال سابقه در وزارت خارجه

سعید جلیلی یکی از کاندیداهای جوان با سیمای انقلابی است که اینروزها نامش برای کاندیداتوری ریاستجمهوری بر سر زبانها افتاده است. گفته می‌شود سعید جلیلی به درخواست های جبهه پایداری پاسخ مثبتی نداده است و حاضر نیست به عرصه رقابت های ریاست جمهوری بپیوندد در صورت عدم نامزدیسعید جلیلی، لنکرانی گزینه نهایی این جبهه سیاسی خواهد بود.

  

منوچهر متکی:

وزیر امور خارجه ایران سال‌های 84 تا 89
نماینده دوره اول و هفتم مجلس
سفیر ایران در ترکیه و ژاپن

منوچهر متکی وزیر امور خارجه سابق کشورمان که پس از انتخابات سال 84 از ستاد انتخاباتی علی لاریجانی وارد تیم احمدینژاد شد و تا اواسط دولت دهم نیز بدون کمترین انتقاد و گلایهای در کنار احمدینژاد به مدیریت وزارت خارجه مشغول بود مدتی پیش با انتشار نامهای سرگشاده خطاب به مردم اعلام کاندیداتوری کرد تا به قول خودش مردم ایران به دولتی که لیاقتش را دارند برسند!

وی که یکی از گزینه های انتخاباتی جبهه پیروان است، در همایش اخیر این جبهه اعلام کرد: در جلساتی که در جبهه پیروان برگزار کرده‌ایم، توافق شد که تا اردیبهشت‌ماه هر کس در جایگاه مناسبی قرار داشت وارد عرصه شود.

  

محسن رضایی:
فرمانده سپاه پاسداران 60 تا 76
 
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

محسن رضایی که در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم عزم جزم کرده تا به رقابت با سایر کاندیداها بپردازد چندی پیش در جمع مردم دیواندره در مسجد جامع این شهر اظهار داشت: چندین‌بار از بنده خواسته‌اند تا اینکه کاندیداتوری خود را در تهران و با حضور رسانه‌ها اعلام کنم اما من با توجه به رویکردی که دارم اکنون در این شهر اعلام می‌کنم که در انتخابات ریاست جمهوری حضور خواهم داشت.

رضایی همچنین در چند ماه اخیر به طور مکرر گفته است که بهنفع هیچ کس هم کنار نخواهد رفت و تا آخر در صحنه باقی می ماند.

رضایی همچنین با بیان اینکه یارانه ها تا 110 هزار تومان قابل افزایش است، گفته است: این طرح به شکل بهتری می توانست صورت پذیرد ولی الان که در مسیر نقدینگی افتاده، توقف آن به صلاح نیست اما می شود نحوه ی استفاده را مدیریت کرد و این مبلغ تا 110 هزا تومان قابل افزایش است.

محمدرضا عارف:
رییس دانشگاه تهران 73 تا 76
 
وزیر پست و تلگراف 76 تا 79
 
رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی 79 تا 80
 
معاون اول دولت خاتمی

محمد رضا عارف از جمله کاندیدای های مطرح شده در جبهه اصلاح طلبا است که چندی قبل عنوان کرد: اگر حضور من تنها ده درصد در حضور پرشکوه مردم تأثیرگذار باشد، در انتخابات شرکت خواهم کرد. اما با جدی شدن نامزدی محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات طیفی از روزنامه های زنجیره ای داخلی و سایت های اینترنتی فتنه سبز در خارج ضمن حمله به عارف، او را «اصلاح طلب بدلی» و «کسی که از سوی نهادهای امنیتی برای نامزدی تحریک شده» معرفی کردند. در ادامه همین موضع گیری ها بود که سیدحسن رسولی عضو بنیاد باران اعلام کرد عارف در صورت نامزدی خاتمی یا هاشمی در صف کاندیداها نخواهد بود.

مصطفی کواکبیان:
دبیرکل حزب مردم‌سالاری
نمایندهٔ پیشتر مردم سمنان

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری که چندی پیش با برگزاری همایشی در هتل المپیک تهران از طرح مناسک برای ورود اصلاح طلبان به عرصه رقابت های انتخاباتی 92 نام برده بود، با عدم استقبال اصلاح طلبان رو به رو شد. کواکبیان که در نظر داشت تا اصلاح‌طلبان در قالب طرح مناسک به اجماع برسند در همایش اخیر حزب مردم سالاری خود را به عنوان کاندیدای حزب مردمسالاری معرفی کرد.

  

حسن روحانی:
نماینده پیشین مجلس
نماینده مجلس خبرگان
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی

حسن روحانی رئیس مركز استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از جمله چهره‌هایی است كه احتمال نامزدی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری همواره مطرح است. هر‌چند پر رنگ شدن فعالیت‌ها و حضورش در عرصه سیاست نشان می‌دهد كه نسبت به كاندیداتوری در انتخابات آتی خیلی بی‌میل نیست اما به نظر می‌رسد هنوز تصمیم قطعی‌اش را نگرفته است. این در حالی است که اصلاح‌طلبان هم استقبال چندانی از اعلام خبر کاندیداتوری روحانی نکرده‌اند.

  

مصطفی پورمحمدی:
معاون برون‌مرزی وزیر اطلاعات
دادستان انقلاب اسلامی
وزیر کشور در دولت نهم 84 تا 87
رئیس سازمان بازرسی کل کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی دبیر سیاسی جامعه روحانیت مبارز که مدت هاست فعالیت های انتخاباتی خود را آغاز کرده است، چندی پیش گفته بود: اگر بخواهم وارد انتخابات شوم به عنوان کاندیدای جدی وارد صحنه خواهم شد تا ریاست اجرایی کشور را با اهدافی که باید تعقیب کنم، به عهده بگیرم. اگر به این جمع‌بندی یا تصمیم نهایی برسم که به وقتش کاندیداتوری خود را اعلام خواهم کرد و با تصمیم روشن و قاطع در صحنه حضور می‌یابم. وی همچنین در گفت و گو با نشریه مثلث اینطور گفت که به «توسعه مدنی» می اندیشد و در این باره صحبت هایی را مطرح کرد.

پورمحمدی در آخرین اظهارنظر انتخاباتی خود در پاسخ به این سوال که شعار انتخاباتی شما چه خواهد بود؟، عنوان کرده است: شعار انتخاباتی‌ام گرایش‌های تحولی خواهد داشت.

  

محمدرضا باهنر:
نماینده مجلس در دوره‌های دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم و هشتم و نهم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

محمدرضا باهنر دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین که در هفته گذشته در میان جمعی از اصولگرایان استان خراسان رضوی رسما اعلام کاندیداتوری کرد، در همایش سراسری جبهه پیروان که در همین هفته برگزار شد اظهار داشت:بنده به طور رسمی اعلام کاندیداتوری کرده‌ام و در حال انجام برنامه ریزی‌های حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستم.

باهنر در مورد اعلام کاندیداتوری خود گفت: تاکنون 7 بار از ملت شریف ایران رای اعتماد کسب کرده ام که برای هشتمین بار جهت حضور برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شدم کاندیداتوری خود را در کنار صحن ملکوتی امام هشتم اعلام می کنم.

  

محمد علی نجفی:
60 تا 64 وزیر فرهنگ و آموزش عالی
وزیر آموزش و پرورش دولت سازندگی
رییس سازمان برنامه بودجه دولت اول خاتمی
عضو شورای شهر تهران

محمد علی نجفی عضو فعلی شورای شهر و رییس سازمان برنامه و بودجه دولت نخست خاتمی یکی از گزینه های جدی اصلاح طلبان برای کاندیداتوری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است که در محافل رسانه ای زیاد از او سخن به میان می آید.

نجفی با توجه به اینکه از کاندیداتوری خود در انتخابات زیاد سخن به میان نیاورده است ولی تعداد زیادی از اصلاح طلبان و همچنین اعضای طیف کارگزاران از نامزدی او در انتخابات سخن گفته اند.

      
طبقه بندی: انتخابات ریاست جمهوری 1392،
برچسب ها: آشنایی با کاندیداهای ریاست جمهوری، انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، انقلاب اسلامی ایران، صف بندی های سیاسی، حضور در انتخابات، دکتر علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل رهبر معظم انقلاب، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتلاف سه گانه اصولگرایان، محمد باقر قالیباف، دکتر غلامعلی حداد عادل، نیروی هوایی سپاه، نیروی انتظامی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شهردار تهران، قرارگاه خاتم، مصالح ملی کشور، ارزشهای انقلاب، وحدت و همدلی، مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اسفندیار رحیم مشایی، سازمان میراث فرهنگی، دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد، مرکز ملی جهانی شدن، رئیس دفتر رئیس جمهور، زنده باد بهار، باقری لنکرانی، وزیر بهداشت، سخنگوی جبهه پایداری، دکتر سعید جلیلی، رقابتهای ریاست جمهوری، آیت الله مصباح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، کاندیدای اصلح، گزینه نهایی جبهه پایداری، دکتر منوچهر متکی، وزارت امورخارجه، جبهه پیروان، محسن رضایی، فرمانده سپاه پاسداران، افزایش یارانه ها، نقدینگی، محمدرضا عارف، دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دولت خاتمی، جبهه اصلاح طلبها، نهادهای امنیتی، ‌بنیاد باران، حسن روحانی، مصطفی کباکبیان، دبیرکل حزب مردم سالاری، هتل المپیک تهران، اصلاح طلبان، مجلس خبرگان رهبری، مصطفی پور محمدی، معاون برون مرزی وزیر کشور، وزارت کشور، سازمان بازرسی کل کشور، جامعه روحانیت مبارز، ‌توسعه مدنی، محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین، محمدعلی نجفی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی، کارگزاران،
دنبالک ها: مشرق نیوز،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات