در طول جنگ، بسیج مردمى در داخل كشور را چه كسانى و یا چه نهادهایى انجام مى‏دادند و چه تأثیرى بر جبهه‏هاى نبرد داشت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 119)

بسیج مردمى در طى جنگ به همت مسئولان عالى رتبه نظام و نهادهاى متولى این امر همچون بسیج و ستاد تبلیغات جنگ صورت مى‏گرفت اما با توجه به محبوبیت بالاى امام و اینكه ایشان علاوه بر رهبرى سیاسى، از مراجع بزرگ شیعه نیز به شمار مى‏رفتند، ایشان در تهییج و حضور مردم در جبهه‏ها نقش عمده‏اى داشتند؛ طورى كه با یك فرمان امام، سیل گروه‏هاى مردمى به جبهه‏هاى نبرد سرازیر مى‏شد. پس از عزل بنى‏صدر با توجه به اینكه وى به عنوان فرماندهى كل قوا با به كارگیرى نیروهاى مردمى به بهانه نداشتن تخصص لازم مخالف بود و از طرفى در چندین عملیات عمده، براى بازپس گیرى مناطق اشغال شده با شكست مواجه شد، اهمیت حضور نیروهاى مردمى در قالب نیروهاى بسیجى و سپاهى بیشتر شد و همین مسئله باعث اجراى عملیات‏هاى موفق نظامى یكى پس از دیگرى شد.

 

به كارگیرى مفاهیمى مانند حفظ دین، دفاع از كشور، دفاع از مردم و نوامیس و... در بیانات امام، در بسیج مردم بسیار مؤثر بود و سرنوشت جنگ را به نفع ایران تغییر داد. امام با اصلى دانستن مسئله جنگ، مردم و مسئولان كشور را به حمایت از رزمندگان اسلام فرا خواندند و از این طریق دشمن را از دستیابى به اهدافش ناكام ساختند. اعزام نیروهاى مردمى به جبهه‏ها در قالب «سپاهیان حضرت محمد (ص)» و یا «سپاهیان حضرت مهدى (عج)» در این چارچوب صورت مى‏گرفت. در مجموع به دلیل اینكه نیروهاى مسلح ایران به نیروهاى داوطلب مردمى اتكا داشتند، این حضورها نقش بسزایى در چگونگى تداوم و اختتام جنگ ایفا كرد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، سپاهیان حضرت مهدی (عج)، سپاهیان حضرت محمد (ص)، نیروهای مسلح ایران، رزمندگان اسلام، اعزام نیروهای مردمی به جبهه، نیروهای بسیجی، نیروهای سپاهی، حفظ دین، بسیج مردم، نیروهای داوطلب در جنگ، مسئولان عالی رتبه نظام، رهبری سیاسی، فرماندهی کل قوا، عزل بنی صدر، ستاد تبلیغات جنگ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic