چرا در طول جنگ شعارهایى چون: جنگ جنگ تا پیروزى، جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان، راه قدس از كربلا مى‏گذرد و غیره مطرح مى‏شد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 125)

انتخاب شعارهاى زمان جنگ، بخشى به مبانى مكتب اسلام بر مى‏گشت، بخشى به سخنان حضرت امام به عنوان رهبر و معمار انقلاب اسلامى كه براى دوستدارانش حجت بود و بخشى نیز به شرایط سیاسى، اجتماعى و نظامى كه رزمندگان در آن به سر مى‏بردند، بستگى داشت. لذا، شرایط حاكم بر دوره‏هاى مختلف جنگ، اقتضاى شعارهاى خاصى را داشت. به عنوان مثال، طرح شعار «جنگ جنگ تا پیروزى» پس از آزاد سازى خرمشهر در سال ١٣٦١ بود كه ایران تحت فشار نظام بین‏الملل قرار گرفته بود تا بدون دریافت حق مسلم خود در جنگ تحمیلى، بر سر میز مذاكره با صدام بنشیند و جنگ را متوقف سازد.

 

در چنین موقعیتى مردم ایران به خصوص رزمندگان در صحنه‏هاى نبرد كه احساس كردند حقشان بر آورده نمى‏شود، با شعار «جنگ جنگ تا پیروزى» در واقع مقاومت و پایدارى خود تا حصول به مقصد اصلى را اعلام نمودند.یا طرح شعار «جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان» كه از كلام امام خمینى گرفته شد، منظور خاصى از آن مدنظر بود؛ یعنى در آن موقعیت جنگى، براى مأیوس كردن دشمن و عدم سوء استفاده او از وضعیت كشور، ایده‏ى بزرگ‏ترى را مطرح كردند و نیروهاى رزمنده در این جهت اعلام آمادگى نمودند.

لذا مفهوم جنگ همیشه به معنى درگیرى نظامى و نبرد نیست بلكه به مفهوم مبارزه تا حصور ارزش‏هاى انسانى و الهى و ریشه كن شدن مظاهر شیطانى در جهان است.یا شعار «راه قدس از كربلا مى‏گذرد»، مخصوص شرایط خاصى از دوران جنگ بود، چرا كه در پى اجراى عملیات بیت المقدس در سال ١٣٦١ و آزادى خرمشهر، اسرائیل به لبنان حمله كرد و بخش‏هایى از جنوب لبنان را به تصرف در آورد و صدام براى عوام فریبى در آن زمان اعلام كرد كه حاضر است در كنار مردم ایران دست از جنگ كشیده و با نیروهاى اسرائیلى به نبرد بپردازد.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

این حربه‏ى تبلیغى صدام كه در بعضى از نیروهاى خودى نیز تأثیر گذاشته بود، موجب شد كه حضرت امام خمینى در سخنانى به این توطئه‏ى دشمن در منحرف كردن جهت اصلى حركت رزمندگان از جنگ با عراق اشاره كرده، جمله‏ى «راه قدس از كربلا مى‏گذرد» را عنوان كردند.

این جمله در واقع استراتژى خاصى بود كه در آن زمان مطرح شد تا در آن موقعیت نوك حمله به سوى عراق باشد و طرح این نكته كه اولویت اول مشخص كردن تكلیف عراق در تجاوز به ایران است و پس از این مرحله، باید سراغ مسئله قدس رفت.یا جمله‏ى حضرت امام كه «جنگ بركت است» اگر در آن شرایط خاص كشور بررسى شود، نكات ظریفى را بیان مى‏كند.

 

با توجه به شروع جنگ تحمیلى با فاصله‏ى اندكى پس از پیروزى انقلاب اسلامى و غائله‏هایى كه گروه‏هایى سیاسى معاند انقلاب اسلامى در مرزها به خصوص در غرب كشور بر پا كرده بودند، همچنین وضع نابسامان ارتش پس از انقلاب و مسائل نظیر آن، این كلام امام حكم تسكینى براى ملت بود كه به واسطه‏ى جنگ به ساماندهى نیروهاى نظامى، تشكیل سپاه پاسداران و بسیج پرداخته‏اند؛على رغم تحریم اقتصادى قدرت‏هاى جهانى، مردم ایران مقاومت كرده‏اند و در عرصه‏هاى صنعتى و كشاورزى به ابداعات و خلاقیت‏هاى بسیارى دست یافته‏اند و در یك كلام، عزت و استقلال و تمامیت ارضى خود را در مقابل رژیم تجاوزگر عراق از دست نداده‏اند و با تمام وجود به مقاومت و پایدارى برخاسته‏اند.

 

بنابراین جمله‏ى امام در آن مقطع زمانى، براى روحیه دادن به ملت ایران، پایین آوردن سطح التهاب در جامعه و تحمل كردن مصائب و سختى‏هاى ناشى از جنگ تأثیر فراوانى داشت.درست است كه جنگ، فى نفسه مذموم است اما به عنوان یك تجربه اجبارى و تحمیلى نتایجى در بر دارد كه لزوما منفى نیستند و منفى و مثبت بودن، بستگى به آن دارد كه جامعه از چنین تجربه‏اى چه بیاموزد و آموخته‏ها را چگونه به كار برد.

این فرموده‏ى امام خمینى كه «جنگ بركت است»، از این رو قابل طرح است كه خوبى‏ها و بدى‏ها همانند دیگر پدیده‏هاى اجتماعى در زندگى بشر «نسبى» هستند و جنگ با همه‏ى بدى‏ها و ناكامى‏ها و در به درى‏ها كه با خود دارد، همچون دیگر آلام بشرى، انسان را آبدیده و در بحبوحه‏ى تنگناهاى اقتصادى و روانى، درس مقاومت و از خودگذشتگى و تحمل مصائب را به انسان‏هاى جامعه مى‏آموزد و بسیارى از افراد جامعه را مقاوم، ایثارگر، خستگى‏ناپذیر، فداكار، كم توقع و سخت كوش مى‏سازد.

اما آنچه موضوع كلى و كلان همه‏ى شعارهاى زمان جنگ بود و غیر قابل تفكیك از آن، ایمان و جهاد و شهادت بود، خدا محورى و اسلام محورى و امام محورى بود، تأكید روى استكبار ستیزى بود، توحید و توكل و تقوا و در یك كلمه عشق و پرستش بود.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، جنگ جنگ تا پیروزی، رزمندگان اسلام، پایداری، ‌مقاومت، جنوب لبنان، راه قدس از کربلا می گذرد، عملیات بیت المقدس، آزادی خرمشهر، صدام حسین، اسرائیل، ارزشهای انسانی، ارزشهای الهی، نظام بین الملل، جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان، سخنان امام خمینی (ره)، شعارهای زمان جنگ، راه قدس از کربلا می گذردع قدس، کشاورزی، بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تحریم اقتصادی ایران، کلام امام خمینی (ره)، گروه های سیاسی معاند انقلاب اسلامی، استقلال، از خودگذشتگی، توکل، تقوا، توحید، استکبار ستیزی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات