چه روزنامه‏هایى در طول جنگ در انتشار اخبار و تصاویر صحنه‏هاى نبرد فعالیت داشتند و به چه میزان در انعكاس اخبار موفق بودند؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 126)

تنوع و تعدد مطبوعات در سال‏هاى جنگ مثل امروز نبود و در آن زمان، عمده روزنامه‏هاى فعال كشور، روزنامه‏هاى كیهان، اطلاعات و جمهورى اسلامى بود. بعدا روزنامه‏هاى دیگرى همچون رسالت، ابرار و... منتشر شد. (روزنامه‏ى میزان متعلق به نهضت آزادى و روزنامه‏ى انقلاب اسلامى وابسته به بنى‏صدر هم منتشر مى‏شد كه تحت تأثیر تحولات سیاسى، اجتماعى آن زمان كشور، توقیف و تعطیل شدند، زیرا بناى معارضه با نظام را داشتند.) لذا روزنامه‏هاى موجود در آن زمان، بر حسب مسئولیتى كه داشتند به انعكاس وقایع و رخدادهاى جنگ مى‏پرداختند.

البته یك دستور العمل كلى مثل سایر كشورها، در كشور وجود داشت كه در زمان جنگ، روزنامه‏ها بایستى اخبار مربوط به جنگ را از یك كانال مشخصى بگیرند و منعكس نمایند.

در دوران جنگ، ستاد تبلیغات جبهه و جنگ، زیر نظر شوراى عالى دفاع در این زمینه فعالیت مى‏كرد. این ستاد اخبار مربوط به جبهه‏هاى جنگ و وقایع مربوط به آن را به روزنامه‏ها منعكس مى‏كرد، روزنامه‏ها نیز آن اخبار را منتشر مى‏كردند.

در كنار این مسئله، ممكن بود هر روزنامه‏اى خبرنگار اعزامى خودش را نیز به جبهه‏ها بفرستد و آنها خاطرات رزمندگان را بگیرند و یا وقایع جنگ را منعكس كنند كه آن هم با توجه به ویژگى‏هاى هر روزنامه منتشر مى‏شد.

در زمینه‏ى انعكاس اخبار جنگ در روزنامه‏هاى آن دوران، آقاى محمد باقر نیكخواه كه در دوران جنگ معاونت تبلیغات جبهه و جنگ را بر عهده داشت، مى‏گوید: با اینكه در كشور تبلیغات اصلى به ظاهر متوجه جبهه و جنگ بود، ولى در واقع محورهاى اصلى و محتوایى متوجه امور دیگرى بود كه مورد اعتراض فرماندهان، مسئولان جنگ و رزمندگان قرار مى‏گرفت و بعضى اوقات نیز اخبارى منعكس مى‏شد كه بر خلاف جریان متناسب با تبلیغات جنگ بود و لذا مورد عتاب قرار مى‏گرفتند.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، روزنامه کیهان، روزنامه اطلاعات، روزنامه جمهوری اسلامی، روزنامه ابرار، روزنامه رسالت، نهضت آزادی، بنی صدر، مطبوعات در زمان جنگ، شورای عالی دفاع، جبهه های زمان جنگ تحمیلی، رزمندگان اسلام، وقایع جنگ تحمیلی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات