فیلم های تلویزیونی (سریال، داستان کوتاه) درباره وقایع جنگ چقدر مستند و واقعی هستند؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 128)

از فیلم های تلویزیونی که در قالب سریال و داستان کوتاه ارائه می شود، نمی توان به عنوان تصویر مستند و واقعی از جنگ نام برد. دست اندرکاران تلویزیونی در این امر آن طور که شایسته‏ى جنگ بود موفق نبوده اند، زیرا اکثر ساخته های تلویزیونی به دور از واقعیت و یک طرفه و در برخی موارد اغراق آمیز بوده است.

از نظر گریم و چهره پردازی در فیلم ها گرفته تا گفت و گوها و متون و مضامین آن با اصل مراوده و محاورات رزمندگان در جبهه ها و نیز طنزهایی که در جبهه ها مطرح بوده با آنچه که در فیلم ها به تصویر کشیده می شود تفاوت های زیادی وجود دارد که یکی از دلایل آن تدوین نشدن سیاست واحدی در این زمینه یا نبودن شورای سیاست گذاری یی است که بتواند این متون و فیلمنامه ها را ارزش گذاری و هدایت و حمایت نماید.

دلیل دیگر، عدم آشنایی کافی و ملموس اکثر فیلم سازان تلویزیونی با فضای جبهه و جنگ بوده است. همچنین بسنده کردن به ظواهر و بی توجهی و غفلت از عمق و معانی سلوک رزمندگان و مقاومت جانانه‏ى آنان، در تدوین سناریوی فیلم ها موجب ساختن فیلم هایی سبک و کم محتوا می شود.

البته عده‏ى معدودی از سازندگان فیلم ها و سریال های تلویزیونی کوشیده اند تا همگون سازی با واقعیات را رعایت کنند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در چنین فیلم هایی، نکته ای از وقایع دوران جنگ مدنظر قرار گرفته و فیلمنامه نویس با قدرت تخیل و ذهن خلاق خودش آن را می پروراند تا بتواند یک ایده و پیامی را به مخاطبین خود بدهد؛ لذا لزوما تمام قسمت های فیلم مبتنی بر واقعیت نیست بلکه یک گوشه ای از واقعیت را دستمایه‏ى نوشتن فیلم داستانی نموده اند و از سایر روش های تبلیغی در فیلم استفاده کرده اند تا بر مخاطب تأثیر گذاشته و آن فیلم را جذاب نمایند.

توجه به این نکته لازم است که حتی فیلم های داستانی و سریالی که در به تصویر کشیدن فضای جبهه و جنگ تا حدی موفق بودند، این طور نیست که تمام جزئیات آنها واقعی و مستند باشد، بلکه یک نکته واقعی کوچک به دست فیلم نامه نویس تبدیل به یک فیلم شده است و بیشتر جنبه هنری و سمبولیک دارد.

لذا تنها فیلم های مستند که منطبق با واقعیت بوده و مستقیما از جبهه های جنگ و رزم آنها گرفته شده است می تواند به عنوان سند واقعی از جنگ دستمایه‏ى کار هنرمندان و سایر اقشار جامعه قرار بگیرد. با همه این تفاصیل نباید زحمات فیلم سازانی که خود زمانی رزمنده بوده و توانسته‏اند بخشى از حقایق جبهه‏ها را به مردم پشت جبهه و نسل‏هاى بعدى منتقل بكنند، فراموش نمود.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، فیلم های تلوزیونی درباره دفاع مقدس، فیلم های سینمایی درباره دفاع مقدس، داستان کوتاه با موضوع دفاع مقدس، گریم، چهره پردازی، رزمندگان، طنز، سلوک رزمندگان، مقاومت، فیلمنامه، سریالهای تلوزیونی، قدرت تخیل، ذهن خلاق، فضای جبهه و جنگ، هنری، هنرمندان، حقایق جبهه ها،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات