چرا در فیلم‏هاى ایرانى، تعداد كشته‏هاى عراقى بیش از شهداى ایرانى است؟ آیا ضعیف نشان دادن دشمن كار درستى است؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 130)

ضعیف نشان دادن دشمن كارى صحیح نیست، زیرا هر چقدر قدرت نظامى دشمن را به صورت واقعى آن به تصویر بكشیم، در واقع قدرت رزمندگان ایرانى و حماسه‏ها و مقاومت آنان را بهتر به تصویر كشیده‏ایم و كار بزرگ و پر اهمیت آنان در پیروزى بر دشمن را بهتر نشان داده‏ایم. بنابراین اگر مى‏خواهیم خودمان را قوى نشان دهیم باید دشمن را قدرتمند نشان بدهیم تا غلبه بر آن اهمیت بیشترى یابد.

اما متأسفانه اغلب فیلم نامه نویسان و كارگردانان ما در ساخت فیلم‏هاى جنگى به این نكته‏ى ظریف توجه نكرده‏اند و عراقى‏ها را به شكل افراد كودن و دست و پا چلفتى نشان داده‏اند كه با یك تكبیر رزمندگان دست‏هایشان را بالا برده و تسلیم مى‏شوند، یا افرادى كه از اصول اولیه‏ى نظامى خبر ندارند. در حالى كه واقعیت، چنین نبوده است.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

دشمن ما در جنگ هوشیار بود، ساختار نظامى قوى داشت و از نظر امكانات قدرتمند بود و پشتیبانان بین‏المللى بسیارى داشت و علت اهمیت كار رزمندگان ایرانى این بود كه بر چنین دشمن قوى و مجهز به نیرو و ساز و برگ جنگى پیروز شدند. اگر عراق را آن طور كه بعضى از فیلم‏هاى سینمایى و تلویزیونى به تصویر كشیده‏اند، ضعیف دانسته و آنها را بى‏اطلاع از مسائل جنگى بدانیم، در آن صورت پیروزى‏هاى ما بر آنان زیاد جاى تعجبى ندارد؛ در حالى كه چنین نبوده است.

 

ما با یك سازمان و یك حزب بسته‏اى كه تحت آموزش‏هاى متعدد قرار گرفته بودند مواجه بودیم به نام «حزب بعث عراق» كه اینها داراى مستشاران نظامى بودند و به خصوص از آموزش‏هاى نظامیان روسى بهره‏مند شده بودند، لذا نه تنها جاهل و كودن نبودند بلكه نیروهاى ماهرى در امور جنگى و نظامى بودند و عاملى كه سبب شكست آنها مى‏شد نه این ضعف‏ها بلكه به دلیل قوه‏ى ابتكار، شجاعت و به خصوص نیروى ایمان بالاى رزمندگان ایرانى بود كه متأسفانه فیلم سازارن ما به آن توجه نكرده‏اند.

قابل ذكر است، بعضى از فیلم سازان فیلم‏هاى جنگى (Action)، هدفشان جذب مخاطب بیشتر به منظور كسب سود بیشتر است، لذا سعى مى‏كنند بازیگر نقش اول فیلم را از مهلكه، پیروز بیرون بیاورند. همچنین این فیلم سازان دچار یك نوع خودسانسورى نیز هستند به این معنى كه اگر در فیلم‏هایشان دشمن را قوى نشان دهند شاید جلوى اكران فیلمشان گرفته شود، لذا این ملاحظات در ساخت فیلم‏ها اثر دارد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، حماسه، مقاومت، پیروزی، فیلمنامه نویس، فیلمهای جنگی، شهدای ایرانی، فیلمهای سینمایی دفاع مقدس، خودسانسوری، بازیگر نقش اول فیلم، avtion movies،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات