فیلم‏هاى سینمایى ساخته شده از جنگ چقدر مستند و مبتنى بر واقعیت است و مى‏تواند مبناى ثبت تاریخچه‏ى تصویرى جنگ باشد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 131)

این نكته‏ى كلى قابل ذكر است كه لازم نیست هر فیلم سینمایى، عین واقعیت باشد. بلكه ممكن است نكته‏اى از یك واقعیت جنگ مورد توجه قرار گیرد و فیلم نامه نویس با توجه به قدرت تخیل و ذهن خلاق خودش آن را پرورش داده تا بتواند یك ایده و پیامى را به مخاطبین خود بدهد.

لذا فیلم‏هاى مستند كه مبتنى بر واقعیت است و از صحنه‏هاى جنگ و رزم تصویربردارى شده، مى‏تواند دستمایه‏ى فیلم نامه نویسان و كارگردانان سینمایى و تلویزیونى باشد. همچنین باید یادآور شد چه در دوران جنگ و چه پس از آن فیلم‏هاى سینمایى زیادى در خصوص وقایع جنگ ساخته شده است، اما جز تعداد اندكى از آنها، ما بقى به لحاظ كیفى و كمى چندان توفیقى نیافتند. لذا نمى‏توان به سینما به عنوان مبناى ثبت تاریخچه‏ى تصویرى جنگ استناد كرد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در بسیاى از فیلم‏ها، به دلیل وجود جنبه‏ى افراط و تفریط، فیلم‏سازان نتوانسته‏اند به خوبى به حقایق و واقعیت‏هاى جنگى بپردازند و آن را به مخاطب خود منتقل سازند؛ علت عمده‏ى آن، از سویى مى‏تواند حضور عینى نداشتن سازندگان این قبیل فیلم‏ها در جبهه‏ها و صحنه‏هاى نبرد باشد و از سوى دیگر آشنایى ضعیف فیلم سازان به فنون و تكنولوژى سینماى جنگى (Action) است.

در میان فیلم‏هاى ساخته شده درباره‏ى جنگ در طول این سال‏ها، هیچ یك جز دیده‏بان، مهاجر و هور در آتش، توفیق كافى نداشته‏اند، چرا كه نگاه آنان به جنگ به عنوان جنگى كه ماهیت دینى دارد و به تعبیرى یك «جهاد مقدس» است، كه جهاد مقدس را نه با عقل متعارف مى‏توان ساخت و نه با تكنیك‏هاى متعارف تجربه شده در طول تاریخ سینما مى‏توان بازآفرینى كرد.

فیلم‏هایى چون «عبور»، «انسان و اسلحه»، «چشم شیشه‏اى» و نظایر آن نیز، اگر چه از لحاظ نگرش به جنگ تحمیلى تقرب به حقیقت یافته‏اند، اما توفیق آنان در بازآفرینى فضاى جبهه‏ها مطلوب نبوده است.در هر حال عدم توفیق در این مسیر به عوامل گوناگونى نظیر نوپا بودن صنعت سینما در كشور، فعال نبودن نیروهاى ورزیده و معتقد به انقلاب در این رشته، كمبود امكانات خاص تهیه چنین فیلم‏هایى، كمبود اعتبار و عدم حمایت جدى از سوى سازماندهى دولتى و... بر مى‏گردد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، فیلم انسان و اسلحه، فیلم چشم شیشه ای، فیلم عبور، صنعت سینما در ایران، action movies، سینمای جنگ، فیلم دیده بان، فیلم مهاجر، فیلم هور در آتش، جهاد مقدس، تاریخ سینما، افراط و تفریط، کارگردانی سینما، فیلمهای سینمایی دفاع مقدس، قدرت تخیل، ذهن خلاق، تصویربرداری،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic