شعر در دوران جنگ چه تغییر و تحولى یافت و چه نقشى در جنگ و حفظ فرهنگ جنگ داشت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 132)

شعر به عنوان یكى از شاخه‏هاى اصلى هنر، در جریان جنگ رشد چشمگیرى كرد و به خصوص در این میان، مضامین و اشعار حماسى قابل توجه است. شاید طبیعى باشد كه وقتى در كشورى جنگ رخ مى‏دهد طبع شاعران آن كشور نیز به آن سمت گرایش یابد و رشد كند. لیكن در كشور ما جنگ تحمیلى علاوه بر بعد ملى، بعد ایمانى و اعتقادى نیز داشت و برداشت همگانى و مردمى از جنگ، نبرد میان حق و باطل بود. بنابراین، این قضیه رنگ بیشترى در اشعار شاعران و مضامین شعرى آنان گذاشت و بسیارى از شعرهاى سروده شده، مبناى نوحه‏هایى شد كه رزمندگان ایرانى آن را مى‏خواندند و نقش بسیارى نیز در تهییج و تشویق آنان در ادامه‏ى جنگ و پایدار بودن در راهى كه برگزیده‏اند و نیز در تقویت ایمانشان داشت.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

میزان تغییر و تحول در شعر دوران جنگ را مى‏توان از حجم كتاب‏هاى شعرى كه در دوران جنگ و پس از آن نوشته شده، دریافت. از جمله كتاب چهار جلدى «فرهنگ شاعران جنگ و مقاومت» اثر آقاى محمد باقر نجف‏زاده بار فروش است كه سه جلد نخست آن شامل شرح حال و نمونه آثار شاعران جنگ است و جلد چهارم نقد و بررسى و تحلیل شعر عصر انقلاب اسلامى و حوزه‏ى جبهه و جنگ و ادبیات مقاومت است.

 

نویسنده با این اثر تلاش نموده تا در مسیر احیاى ادبیات جبهه و مقاومت و دفاع، گامى مؤثر و مناسب بر دارد و بسیارى از حماسه‏ها و دلاورى‏هاى رزمندگان را براى آیندگان حفظ نماید. همان طور كه بحث حق و باطل در شعرهاى ما متبلور شد، خیلى از مسائل جنگ نیز خود معیار و نقطه‏ى شروعى بود براى سرودن برخى اشعار، مانند دلاورى‏ها، حماسه‏ها، وقایع و رخدادهایى كه براى رزمندگان در جبهه‏ها رخ مى‏داد و این شعرهاى باقیمانده از دوران جنگ، مى‏تواند براى آیندگان، یكى از راه‏هاى مطالعه‏ى جنگ باشد و در حفظ وقایع و فرهنگ جنگ مؤثر واقع گردد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، شعر در دوران دفاع مقدس، شعر دفاع مقدس، حق و باطل، رزمندگان ایرانی، اشعار حماسی، فرهنگ شاعران جنگ و مقاومت، کتاب های شعر، تحلیل شعر عصر انقلاب اسلامی، ادبیات مقاومت، فرهنگ جنگ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات