موسیقى در دوران جنگ چقدر رشد كرد و بیشتر حاوى چه مضمون‏هایى بود؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 133)

موسیقى در دوران جنگ را مى‏توان به سه گروه تقسیم نمود.

گروه نخست:

موسیقى بدون كلام و به خصوص «مارش» هاى نظامى است. مارش نظامى داراى آهنگى پر طنین با تم‏هاى حماسى است كه براى تهییج سربازان به كار مى‏رود. مبناى این نوع موسیقى را مى‏توان ریتم‏هایى دانست كه براى اعلام دستورهاى مختلف به واحدهاى پیاده و سواره نظام در حین نبرد، صادر مى‏شد. در دفاع مقدس، این قسم از موسیقى (مارش نظامى) بسیار استفاده مى‏شد. مهم‏ترین آنها، مارش اعلام عملیات‏ها بود كه در طول هشت سال جنگ تحمیلى، از رادیو و تلویزیون پخش مى‏شد.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

گروه دوم:

موسیقى با كلام را شامل مى‏شود. این نوع موسیقى در ابتداى جنگ، در امتداد سرودهاى دوران انقلاب اسلامى و غالبا با همان سبك و سیاق تولید مى‏شد؛ اما به تدریج فرم موسیقیایى آن منسجم‏تر و محكم‏تر شد و از خوانندگان حرفه‏اى به همراه گروه همخوانان (كر) استفاده شد. از سرودها و آهنگ‏هاى حماسى این دسته، مى‏توان به سرودهایى به خوانندگى رشید وطن دوست و اسفندیار قره‏باغى اشاره كرد. مضمون و محتواى كلامى این نوع موسیقى، اشعار مذهبى و ملى بود كه براى تقویت روحیه‏ى مردم و رزمندگان، به ویژه تشویق مردم به استقامت و جهاد مقدس تنظیم مى‏شد.

گروه سوم:

نوحه‏ها و موسیقى حماسى - مذهبى است. این نوع موسیقى گر چه در ظاهر كمتر شاخصه‏هاى موسیقى را داراست، اما مهم‏ترین، گسترده‏ترین و تأثیرگذارترین نوع موسیقى در دوران جنگ بود كه به خصوص در جبهه‏هاى نبرد، رواج و محبوبیت بسیار داشت. این نوع موسیقى در واقع كلام آهنگینى بود كه بدون هیچ نوع سازى تنظیم مى‏گشت و گاهى با سازهایى كه در عزادارى ماه محرم به كار مى‏رود، همراه مى‏شد. مبنا و اساس این نوع موسیقى (حماسى - مذهبى)، نوحه‏هاى عزادارى سالار شهیدان (ع) بود كه به دلیل ریشه‏دار بودن در فرهنگ مردم ایران، به مؤثرترین و گسترده‏ترین نوع موسیقى دوران جنگ تبدیل شد. شاخص‏ترین نوحه‏خوانان در طول دفاع مقدس، رزمندگانى همچون صادق آهنگران، كویتى‏پور و... هستند كه نقش مهمى در قوام و شكل‏گیرى این نوع موسیقى حماسى داشتند و در اشعار ایشان، موتیف‏ها و تم‏هاى موسیقى عزادارى بومى (مناطق جنوبى ایران) كاملا آشكار است.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، موسیقی باکلام دفاع مقدس، موسیقی بی کلام دفاع مقدس، مارش حمله، مارش نظامی، پیاده نظام، سواره نظام، ریتم در موسیقی، موسیقی دفاع مقدس، سرودهای دوران انقلاب، استقامت، جهاد مقدس، موسیقی حماسی، موسیقی مذهبی، عزاداری سالار شهیدان، حاج صادق آهنگران، فرهنگ مردم ایران، کویتی پور، موسیقی دوران جنگ، نوحه های دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات