آیا موسیقى در تشجیع روحیه‏ى رزمندگان در جنگ مؤثر بود؟ چگونه؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 134)

موسیقى حماسى - مذهبى به واسطه‏ى مضامین مذهبى، در تشجیع روحیه‏ى رزمندگان بسیار مؤثر بود. این نوع موسیقى به جاى آنكه با نوع ملودى یا سازهاى خاص، حالت تهییج كننده اما سطحى در شنونده به وجود آورد؛ در واقع با تمركز بر محتواى مذهبى خود، مستقیما بر روح و ذهن شنوندگان تأثیر مى‏گذاشت.

رزمندگان با شنیدن شرح مصائب و مظلومیت‏هاى شهیدان كربلا و رشادت‏هاى آنان، از درون متأثر شده و شجاعت و روحیه‏ى ایثارگرى برخاسته از وظیفه شرعى دفاع از كیان اسلام و مسلمانان، در آنها تبلور مى‏یافت.لازم به ذكر است، به دلیل پرداخت بیشتر نوحه‏خوانان حاضر در جبهه‏ها به موسیقى حماسى - مذهبى در طول جنگ و نیز عدم فعالیت جدى افراد صاحب سبك موسیقى ملى در ارتباط با مقوله جنگ، موسیقى ملى كمتر استفاده مى‏شد. اما در اواخر جنگ با بهره‏بردارى از موسیقى‏هایى كه مضمون ملى نیز داشتند، شاهد آثار مثبت آن در تشویق رزمندگان بودیم.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، شهدای کربلا، روحیه ایثارگری، موسیقی دفاع مقدس، موسیقی حماسی، موسیقی مذهبی، شجاعت، نوحه خوانی، اسلام، مسلمانان، موسیقی جنگ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic