شعارهاى جنگ را چه گروه‏ها و یا سازمان‏هایى مطرح مى‏كردند و هدف از آنها چه بود؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 135)

شعارهاى زمان جنگ را ستاد و یا نهاد خاصى تولید نمى‏كرد بلكه اغلب فى البداهه به وسیله فردى یا رزمنده‏اى در میان جمع و با توجه به مقتضیات خاص زمان و مكان - مثل قبل از عملیات یا حین عملیات و یا بعد از پیروزى - سر داده مى‏شد و از قضا جاودانه مى‏شد. لذا اغلب شعارهاى آن دوران را، افرادى از بین خود مردم كه داراى نیازهاى مشترك و با هم بودند، پدید مى‏آوردند، یا لااقل جامعه با میل و طیب خاطر و شعور و بلوغ آنها را تكرار مى‏كرد. لذا معمولا شعار تنها وسیله‏ى تبلیغى و رسانه گروهى و همگانى است كه مردم به واسطه‏ى آن حرفشان را مى‏توانند به كرسى بنشانند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

به رغم اینكه بسیارى از شعارهاى جنگ فى البداهه و مردمى بود، اما سخنان امام خمینى در طول جنگ نیز اساس و شالوده‏ى خیلى از شعارها مى‏گردید و چون استراتژى نظام از زبان امام خمینى صادر مى‏شد و هدایت انقلاب به دست ایشان بود، لذا بسیارى از صحبت‏هاى حضرت امام تبدیل به شعارهاى همگانى مى‏شد و سپس نهادهاى تبلیغى دست‏اندر كار در تمامى جبهه‏ها، آن شعار را تیتر كرده و بر پیشانى‏بندها یا بازوبندها مى‏نوشتند و آن را انتشار مى‏دادند.

برخى از شعارها نیز برخاسته از متون دینى، آیات قرآن، احادیث و روایات و نظایر آن بود كه بیانگر هویت مذهبى رزمندگان ایرانى بود. چرا كه شعار یعنى علامت و نشان، و نیروهاى نظامى خودى با تمسك به این شعارها، خود از غیر خودى و دشمنان متمایز مى‏ساختند.

بنابراین بسیارى از شعارها، در نطفه‏ى اولیه، خودجوش بود، اما بعدا چون مورد پسند همگان واقع مى‏شد، با تمایل بسیار آن را پذیرفته و تكرار مى‏كردند و نهادهاى تبلیغى و متولیان امور فرهنگى در جبهه‏ها و پشت جبهه‏ها، آن را عمومیت مى‏دادند و بدین ترتیب شعارها فراگیر مى‏شد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس، هشت سال دفاع مقدس، جنگ ایران و عراق، آیات قرآن، احادیث و روایات، رزمندگان ایرانی، متولیان مور فرهنگی، شعارهای جنگ، شعارهای دوران جنگ، انقلاب، امام خمینی (ره)، سخنان امام خمینی (ره)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات