نوحه‏ها و اشعار حماسى چه تأثیرى در روحیه رزمندگان ایرانى داشت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 136)

اگر به مفهوم «شعار» و كاربرد آن در تاریخ اسلام توجه شود، مى‏توان به میزان تأثیر آن در روحیه‏ى رزمندگان در جبهه‏هاى نبرد پى برد. كلمه «شعار» را به معنى نشانه كه گروهى از مردم یكدیگر را به وسیله‏ى آن بشناسند و ندایى كه در جنگ سر دهند و علامت در جنگ و سفر تعریف كرده‏اند. در علوم اجتماعى «شعار» به معنى فریاد بوده و معنى تحت الفظى آن «فریاد جنگ» است.

در شعار اغلب احساسات مورد خطاب قرار مى‏گیرد و ضربه‏ى عاطفى و هیجان اساس كار است. البته این طور نیست كه احساس برخاسته از عقل نباشد، چرا كه احساس قوى و عمیق و شور حاصل از آن، همواره در پشتش یك عقل و شعورى نیز نهفته است و لذا اثر عمیق و طولانى شعارها در احساسات، ناشى از همین مسئله بود و این عقل و شعور نیز خاستگاه دینى و شیعى در رزمندگان ایرانى داشت.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در تاریخ جنگ‏هاى صدر اسلام كه با حضور پیامبر (ص) و سازماندهى و رهبرى ایشان بود، شعارها و رجزهایى وجود داشت كه از حیث موضوع، مضمون، نحوه‏ى استفاده و موقع و مكان اجرا، شعارهاى رزمندگانى ایرانى در طول ٨ سال جنگ تحمیلى بسیار به آنها نزدیك است. نوحه‏ها و اشعار رزمندگان ما از نظر كاربرد زمانى و مكانى با یكدیگر تفاوت داشتند.

مثلا شعارهاى قبل از عملیات كه نیروهاى نظامى مشغول آمادگى و تهیه مقدمات و لوازم مقابله با دشمن بودند، تأثیر زیادى در حفظ نشاط نیروها، تهییج احساسات طبیعى و فطرى آنها، بالا بردن میزان استقامت آنان در مواجهه با دشمن، تذكر به سمت و سوى الهى و ایمانى مبارزه و وعده‏ى نصرفت الهى بود. شعارهایى مثل شعار «الله اكبر» را كه رزمندگان در موقع عملیات و در اوج آن بانگ مى‏زدند، ما در تاریخ صدر اسلام و دوران پیامبر (ص) نیز داریم، كه این شعار باعث تضعیف روحیه‏ى دشمن مى‏شد.

 

همچنین شعار «یا فتح یا شهادت» و بدین وسیله مى‏خواستند بگویند كه تا سر حد جان ایستاده‏اند و قدمى به عقب باز نخواهند گشت، كه شبیه این شعار را در زمان جنگ تحمیلى رزمندگان ایرانى سر مى‏دادند: «جنگ جنگ تا پیروزى» یا «جنگ جنگ تا رفع فتنه در جهان».

بنابراین اندازه‏گیرى تأثیر نوحه‏ها و اشعار در روحیه‏ى رزمندگان ایرانى، با عشق و شور و شعورى كه از خود در شب‏هاى عملیات و قبل و بعد آن از خود نشان مى‏دادند، امكان‏پذیر است و لذا در مقاطع مختلف زمانى و مكانى و شعارهاى طرح شده در آن موقعیت، مى‏توان به تأثیر بسیار و انكار ناپذیر آن در روحیه‏ى رزمندگان پى برد. همچنین بعضى از این شعارها را در بازوبندها و پیشانى‏بندهاى رزمندگان نیز مى‏دیدیم كه موجب تشویق و تهییج آنان مى‏شد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic