برآورد خسارات مادى ایران در جنگ هشت ساله چه میزان است؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 137)

در طول جنگ ایران و عراق، در نتیجه‏ى حملات هوایى، زمینى و دریایى ارتش عراق به شهرها و مراكز نظامى، اقتصادى و خدماتى ایران، كشورمان متحمل خسارات فراوان مادى - علاوه بر خسارات غیر مادى - شد. طورى كه بسیارى از شهرهاى اشغالى ایران از جمله خرمشهر، نفت شهر، مهران، موسیان، بستان، قصر شیرین، سوسنگرد، دهلران، نوسود و هویزه به كلى تخریب و یا غیر قابل سكونت شدند. همچنین بسیارى از شهرهاى ایران كه به منطقه‏ى جنگى نزدیك بودند از جمله آبادان، دزفول، اندیشمك، شوش، پاوه، ایلام، سردشت، پیرانشهر، مریوان، مهاباد و بانه بالاى ٢٠ درصد تخریب شدند.

دیگر شهرهاى بزرگ و كوچك ایران از جمله تهران، اصفهان، اهواز، شیراز، كرمانشاه و غیره نیز كه جزء مناطق جنگى و اشغالى نبودند، هدف حمله هواپیماها و موشك‏هاى عراقى قرار گرفتند و متحمل خسارت‏هاى فراوانى شدند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

به عنوان مثال از نیمه‏ى دوم سال ١٣٦٣ تا آخر تیر ١٣٦٤ عراق ٦٥٤ بار به شهرهاى مسكونى ایران حمله هوایى یا موشكى كرد كه وحشیانه‏ترین آنها حمله‏ى هوایى ١٣ خرداد ١٣٦٤ به تهران بود. حملات هوایى و موشكى به شهرهاى ایران هزاران شهید و مجروح بر جاى گذاشت و خسارات مادى فراوانى از جمله تخریب منازل مسكونى، تأسیسات شهرى و ساختمان‏هاى ادارى را نیز همراه داشت.

 

در اوایل سال ١٣٦٧ نیز ارتش عراق تنها در طول شش هفته تا دهم خرداد، ١٦٠ موشك به تهران و دیگر شهرها شلیك كرد كه شهیدان و خسارات بسیارى نتیجه‏ى این موشك باران‏ها بود. علاوه بر تخریب بناهاى مسكونى، بسیارى از تأسیسات صنعتى و مراكز هدف اقتصادى و خدماتى ایران از جمله پالایشگاه، كارخانجات و فرودگاه‏ها هدف حمله ارتش عراق قرار گرفت و خسارات زیادى به آنها وارد آمد طورى كه بعضى از آنها از جمله پالایشگاه آبادان به كلى تخریب و تعطیل شدند.

 

همچنین بسیارى از احشام، باغ‏ها، نخلستان‏ها و مزارع مناطق اشغالى در طول جنگ از بین رفتند. به طور كلى تخریب در ١٢٠٠ كیلومتر مرز مشترك با عراق و تا عمق ٨٠ كیلومترى در خاك ایران صورت گرفت و ٨٧ شهر (٦٩ شهر جنگ زده و ١٨ شهر بمباران و موشك باران شده) و ٢٦٧٦ روستا در ١٦ استان كشور آسیب كلى دیدند و ضایعات سنگینى وارد شد. حجم خسارت‏هاى مستقیم و غیر مستقیم ناشى از جنگ تحمیلى در بر آوردهاى اولیه سازمان برنامه و بودجه بالغ بر٦٥.٣٥٣.٧٥٠ میلیون ریال معادل یك هزار میلیارد دلار (قیمت رسمى در آن زمان برابر ٧٥ ریال بود.) اعلام شد و شگفتى جهانیان را بر انگیخت؛ دامنه ویرانى‏ها چنان وسیع بود كه هیئت اعزامى سازمان ملل در سال ١٣٦٩ (١٩٩٠) با مشاهده میزان خرابى‏ها از آن به عنوان یك تراژدى غیر قابل تصور یاد كرد و میزان خسارت‏هاى مستقیم وارده بجز تأسیسات نظامى و دفاعى را بیش از ٢ / ٩٧ میلیارد دلار به سازمان ملل گزارش كرد.

طبق گزارشى كه سازمان برنامه و بودجه در سال ١٣٧٥ منتشر كرد، مجموع خسارت‏هاى مادى مستقیم و غیر مستقیم جنگ تحمیلى وارده بر بخش‏هاى مختلف چنین است:

 

ردیف: ١، بخش: كشاورزى، خسارت وارده (میلیون ریال): ١٥.٩٥٧.٣٣٢، سهم (درصد): ٤٢ / ٢٤

ردیف: ٢، بخش: معدن، خسارت وارده (میلیون ریال): ٥٩.٢٠٠، سهم (درصد): ٠٩/٠

ردیف: ٣، بخش: صنعت، خسارت وارده (میلیون ریال): ٢.٤٧٨.٧١٩، سهم (درصد): ٧٩/٣

ردیف: ٤، بخش: نفت، خسارت وارده (میلیون ریال): ٢٠.٧٩٩.٥٤٠، سهم (درصد): ٨٣/٣١

ردیف: ٥، بخش: برق، آب و گاز، خسارت وارده (میلیون ریال): ٢.٩٤٨.٦٥٧، سهم (درصد): ٥١ / ٤

ردیف: ٦، بخش: ساختمان، خسارت وارده (میلیون ریال): ٢٨٢.٤٣٤، سهم (درصد): ٤٣ / ٠

ردیف: ٧، بخش: خدمات، خسارت وارده (میلیون ریال): ٢٢.٨٢٧.٨٦٨، سهم (درصد): ٩٣ / ٣٤

جمع: خسارت وارده (میلیون ریال): ٦٥.٣٥٣.٧٥٠، سهم (درصد): ١٠٠

 

از نظر توزیع استانى نیز استان خوزستان با ٢٧ / ٣٤ درصد سهم، بیشترین خسارات ناشى از جنگ را متحمل شده است.

مقایسه ١٠٠٠ میلیارد دلار بر آورد مجموع خسارات مادى جنگ تحمیلى با كل درآمد صادرات نفت ایران طى ١٢ ساله‏ى ١٣٥٧ تا ١٣٦٨ كه حدود ١٤٥ میلیارد دلار بوده است، میزان و گستردگى خسارات را روشن‏تر مى‏كند.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic