آیا براساس قطعنامه ٥٩٨ خسارات مادى وارد شده به ایران جبران خواهد شد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 138)

پاسخ مثبت دادن به این سؤال ساده نخواهد بود، اما آنچه كه مى‏شود گفت این است كه شوراى امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‏ى ٥٩٨ از تداوم جنگ و خسارات مادى و غیر مادى وارد به طرفین در این جنگ ابراز نگرانى عمیق كرده و در بند ٦ و ٧ آن لزوم شناسایى متجاوز و بازسازى پس از جنگ را تأیید كرده است. به این صورت كه شورا در بند ٦ قعطنامه از دبیر كل در خواست مى‏نماید با مشورت ایران و عراق مسئله‏ى واگذارى تحقیق درباره مسئولیت درگیرى به یك هیئت بى‏طرف را بررسى كند و هر چه زودتر آن را به شوراى امنیت سازمان ملل گزارش بدهد تا ضمن آن متجاوز معین گردد. این امر خود به خود به معنى این است كه هر وقت متجاوز تعیین شد، تجاوزگر ملزم به پرداخت غرامت به طرف مقابل مى‏باشد.

شوراى امنیت در بند ٧ قطعنامه مذكور ابعاد عظیم خسارات وارده در حین جنگ و نیاز به تلاش‏هاى بین‏المللى مناسب براى بازسازى پس از پایان درگیرى را تصدیق مى‏كند و در این زمینه نیز از دبیر كل درخواست مى‏نماید كه یك گروه كارشناسى براى مطالعه موضوع بازسازى به شوراى امنیت معرفى نماید.

           برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

خلاصه اینكه از مفاد بندهاى ٦ و ٧ قطعنامه چنین بر مى‏آید كه سازمان ملل قصد داشته است كه على الظاهر متجاوز را شناسایى و مسئولیت تجاوز را معین نماید كه این امر طبق اصول حقوق بین‏الملل پرداخت غرامت به وسیله تجاوزگر را به دنبال دارد. دیگر آنكه شوراى امنیت در این قطعنامه لزوم بازسازى را نیز تصدیق كرده است. حال آیا شوراى امنیت در این قطعنامه منظورش این بوده است كه به ایران خسارات مادى پرداخت شود؟ یا خیر؟ به نظر مى‏رسد كه جواب مثبت ندارد زیرا در هر دو بند مذكور سازمان خسارات وارده به هر دو كشور را گوشزد كرده و لزوم بازسازى هر دو كشور را یادآورى مى‏كند و متجاوز را نیز معلوم نكرده كه بتوان گفت بر مبناى آن ایران باید از عراق غرامت جنگى دریافت مى‏كرد.

 

با وجود این، در گزارشى كه دبیر كل سازمان ملل بعد از آتش بس منتشر كرد، عراق به عنوان متجاوز معرفى شده كه خود به خود طبق اصول حقوق بین‏المللى، ملزم به پرداخت غرامت به ایران مى‏باشد و براساس بند ٧ قطعنامه ٥٩٨ نیز شوراى امنیت تأكید مى‏كند كه تلاش‏هاى بین‏المللى براى بازسازى طرفین جنگ سازمان دهد ولى تا به حال هیچ اقدامى در این باره صورت نگرفته است.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، قطعنامه 598،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات