تاریخ : جمعه 7 تیر 1392 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

 

شعارهاى جنگ تا چه حد در عمل تحقق یافت؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 140)

درباره میزان تحقق شعارهاى دوران جنگ، باید نسبى‏نگرى كرد نه مطلق نگرى. اینكه درباره شعار «جنگ جنگ تا پیروزى» بگوییم صد در صد تحقق یافت یا اصلا تحقق نیافت! قضاوتى صحیح نیست و باید براى تعیین میزان تحقق این شعار، ابتدا مفهوم پیروزى را مشخص نمود. آیا پیروزى یعنى آنكه حكومت صدام را سرنگون مى‏كردیم و خاك عراق را به تصرف در آورده و حكومت اسلامى در آنجا بر قرار مى‏كرد؟! اگر این مفهوم پیروزى در شعار فوق مدنظر بوده، باید گفت كه ما پیروز نشدیم.

اما اگر مفهوم پیروزى، احقاق حق و ایستادگى در مقابل تجاوز دشمن و دفاع از تمامیت ارضى ایران باشد، در چنین مفهومى، ما در جنگ پیروز بوده‏ایم. لذا در تحقق شعارهاى جنگ باید به طور نسبى آنها را در نظر گرفت.اكثر شعارهاى جنگ چون آرمانى و سمبولیك هستند، لذا طرح آنها به مفهوم محقق شدن صد در صد آنها در عمل نیست چرا كه همواره میان آرمان‏ها تا واقعیات عینى، فاصله وجود دارد، اما طرح آنها و ایستادن بر آن شعارها، به منزله مشخص كردن مسیر حركت است؛ چرا كه اكثر آن شعارها برخاسته از مكتب اسلام و روایات و كلام حضرت امام خمینى بود، كه طرح آنها، مسیر آرمانى انقلاب اسلامى و سرزمین مقدس ایران را ترسیم مى‏نمود.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic