به رغم تحقق نیافتن بسیارى از شعارهاى جنگ، چرا تا پایان جنگ بر آنها تاكید مى‏شد؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 141)

شعارها، به عنوان یكى از عناصر فرهنگ جبهه، نمایه و نشان و علامتى از جهان اندیشه و دنیاى رزمندگان ایرانى بود كه بسیارى از آنها به رغم فى البداهه و خودجوش بودن، اما در نطفه اولیه، شالوده‏ى خود را از معرفت دینى و مذهبى و جهان بینى الهى و و آرمانى اسلام گرفته بودند و لذا محقق نشدن برخى از آنها، موجب طرد آنان نمى‏شود، چرا كه خود آن شعارها فى نفسه بسیار مطلوب و ارزشمند بوده و هستند. بنابراین در تحقق نیافتن آنها، مشكل در خود شعارها نبود، بلكه مشكل و ضعف كار در مكانیزم‏هاى اجرایى آن شعارها بود. یعنى امام شعارهاى بسیار پر محتوا و عمیقى را مطرح كردند، مردم ایران نیز با طیب خاطر به آنها لبیك گفتند، اما متأسفانه نتوانستیم از آن توانایى‏ها و استعدادها بهره گیریم و در طراحى مكانیزم‏هاى قوى در اجرا و تحقق آن شعارها، توفیق نیافتیم.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

جدا از مسئله تحقق شعارها، بسیارى از آنها افق آینده‏ى ملت ایران را روشن مى‏كرد، براى تحریك و تهییج رزمندگان به كار برده مى‏شد و به آنان و حركتشان جهت مى‏داد و موجب دلگرمى و امید بود. بنابراین نمى‏توان گفت چون بعضى از آن شعارها تحقق نیافت پس باید آنها را كنار مى‏گذاشتیم. در حالى كه باید مى‏رفتیم دنبال رفع كردن ضعف عملى در تحقق شعارها نه كنار گذاشتن آنها.

 

اصولا مردم هر كشور و جامعه‏اى نمى‏توانند بدون شعار و نشانه و علامت باشند، چرا كه شعارها برخاسته از ایده، اندیشه، شعور و مرام آنان است.شعارها بخشى از واقعیات جنگ بودند، لكن در تحقق نیافتن آنها باید اندیشه شود و علل آن استخراج گردد. اما توجه به یك نكته‏ى مهم ضرورى است، اینكه شعارهاى هر ملتى نباید آنچنان بلند پروازانه و ذهنى باشد كه نتوان به آنها دست یافت، چرا كه نیروهاى خودى با عدم دسترسى به آنها دچار یأس و ناامیدى خواهد شد. بنابراین همواره باید میان شعارها و اهداف از یك سو و منابع و مقدورات (اعم از مادى و معنوى) از سوى دیگر، تناسبى برقرار باشد تا امكان تحقق شعارها وجود داشته باشد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic