آیا ایران با پذیرش قطعنامه‏ى ٥٩٨ شوراى امنیت، توانست خواسته‏هایش را در جنگ تحقق بخشد؟ چرا؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 142)

قبل از پاسخ، خواسته‏هاى ایران را در جنگ برشماریم و سپس قضاوت نماییم كه آیا این قطعنامه خواسته‏هاى ایران را تحقق بخشیده است یا خیر؟ در یك جمع‏بندى كلى از سخنان حضرت امام و دیگر مقامات رسمى ایران مى‏توان خواسته‏هاى ایران را در جنگ به طور مختصر چنین بیان نمود:

اول: خروج بدون قید و شرط نیروهاى عراقى از سرزمین‏هاى ایران.

دوم: تعیین متجاوز و مجرم و محكومیت او به وسیله‏ى یك هیئت بین‏المللى.

سوم: تعیین خسارات جنگى به وسیله یك هیئت بین‏المللى و پرداخت آن.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

در قطعنامه ٥٩٨ از هر دو طرف خواسته شده كه بى‏درنگ آتش بس را برقرار كرده و كلیه عملیات نظامى در زمین، دریا و هوا را متوقف سازند و نیروهاى خود را به مرزهاى شناخته شده‏ى بین‏المللى برگردانند. در این خصوص شوراى امنیت از دبیر كل سازمان ملل مى‏خواهد ضمن مشورت با ایران و عراق، در خصوص تعیین یك هیئت بى‏طرف براى تحقق در مورد مسئولیت جنگ، بررسى كرده و نتیجه را هر چه زودتر به شوراى امنیت گزارش بدهند.

 

همچنین این شورا از دبیر كل مى‏خواهد كه هیئتى از كارشناسان را براى مطالعه مسئله بازسازى تعیین و گزارش آن را به شوراى امنیت ارائه دهد.در مجموع این قطعنامه نسبت به قطعنامه‏هاى قبلى پیشرفت‏هایى داشت و از مزیت‏هایى برخوردار بود، اما در حقیقت تا پایان جنگ نتوانست اهداف ایران را تحقق بخشد. باید به خاطر داشت كه تعیین متجاوز كه از بندهاى مهم این قطعنامه بود، تنها پس از تجاوز عراق به كویت بود كه دبیر كل سازمان ملل، عراق را به عنوان متجاوز اعلام كرد و هنوز كه چندین سال از پایان جنگ مى‏گذرد، هیچ اقدام جدى و بین‏المللى مبتنى بر این قطعنامه براى تعیین خسارات جنگى و پرداخت آن به ایران صورت نگرفته است.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، قطعنامه 598،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic