تاریخ : پنجشنبه 16 شهریور 1391 | 01:15 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

چرا با این‌که انقلاب ما یک انقلاب دینی بوده و جامعة ما جامعة اسلامی است وضع حجاب در جامعة ما این‌گونه است؟

جواب از خانم علاسوند، کارشناس برنامة «ریحانه» شبکة رادیویی معارف:

هر وقت این سوال را از من می‌کنند بنده می پرسم: چرا دخترهای ما باید حجاب داشته باشند؟ چرا این سوال را می‌کنم؟ چون در جامعة ما دربارة حجاب یک کار آموزشی هماهنگی صورت نگرفته، ما فقط قانون رعایت حجاب را داریم. و این‌که چکار کنیم که حجاب مورد علاقة دختران ما قرار بگیرد؛ باید یک حقیق میدانی صورت بگیرد و آسیب‌هایمان را در این رابطه شناسایی بکنیم. ما دختران زیادی داریم که نماز می‌خوانند و مشکلی با نماز ندارد ولی حجابشان را رعایت نمی‌کنند، چه فرقی هست بین حجاب و نماز؟ با این‌که حجاب ابعاد اجتماعی وسیعی دارد که طبیعتا باید با توجه به توجیحات معقولی که در این رابطه وجود دارد باید بیشتر متقاعد بشوند.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 به نظر بنده مقصر اصلی با توجه به تمام چیزهایی که هست، مثل رسانه‌ها و فیلم‌های مستهجن و... به نظر من خانواده‌ها هستند. یعنی شما می‌بینید در همین فضایی که ماهواره و اینترنت و کافای نت و گیم نت در دسترس همه هست، تعداد جوانان پاک و دختران محجبه کم نیست، یعنی شما فکر نکنید چهرة واقعی نظام اسلامی ما این چیزی است که هر روز توی خیابان‌ها می‌بینیم، شما توی روزهایی مثل روز قدس، یا 22 بهمن و ... می‌بینید که در جامعه دختر باحجاب خیلی زیاد است، چرا دیده نمی‌شوند؟ چون خیلی واجب نمی‌دانند که مثل بعضی‌ها بی جهت داخل کوچه و خیابان‌ها بشوند. خب این دخترهای محجبه مگر در همان دبیرستان و مدرسه و دانشگاهی که آن دختر بدحجاب درس می‌خواند درس نخوانده؟ اما می‌بینید که حجاب خودش را رعایت می‌کند. ریشة همة این‌ها بر می‌گردد به خانواده‌ها. خانوادها باید این مطلب را جدی بگیرند.

 

 اولین مواجهة دختران ما با دین 9 سالگی و آن هم جشن تکلیف است. در حالی که این دختر نمی‌داند برای چی باید خدا را بپرستد. هنوز عشق به این خدا پیدا نکرده تا بخواهد بخاطر خدا از این راحتی (ظاهری) صرف نظر کند. یعنی تعلیم دینداری و دوست داشتن خدا وجود ندارد.

 

حضرت زهرا‌(س) با بزرگترین فرزند خودشان 5 سال زندگی کرده‌اند. تمام دیانت را در وجود آن‌ها ریخته است. یعنی هر روز بچه‌ها در مقابل خود درس دینداری می‌دیدند. یعنی با عمل و رفتار خودشان بزرگترین جلوه‌های خدا پرستی و ترس از روز معاد را می‌دیدند.

 

ما آموزش دین را فقط به جشن تکلیف که فردای آن روز هم چیز فراموش می‌شود ختم می‌کنیم. در انجمن اولیاء و مربیان خانواده‌ها چقدر به این مسأله آگاه می‌شوند؟ بعد چقدر این مطلب را منتقل می‌کنند؟ بعد چقدر همکاری با اولیای مدارس دارند؟ رسانه‌ها و فرهنگ سازان ما در این زمینه قدر فعالیت می‌کنند؟ شما اگر ده‌ها برنامة «ریحانه» در بارة «عفت» پرکنید بعد یک صحنة تصویری نشان بدهید که آخرین مد لباس را به دختران نشان می‌دهد، آن برنامه‌ها را خنثی می‌کند. باید یک مجموعه‌ای دست اندرکار بشوند تا این بحث شکل بگیرد. خیلی‌ها می‌گویند اگر این نوع پوشش اشکال دارد چرا در جامعه اجازه می‌دهند این نوع مانتو یا لباس تولید و یا عرضه بشود؟ خب این نیاز به یک نظارت و عظم ملی و همگانی دارد، که اولا آگاهی داده بشود و بعد فضای جامعه تطهیر بشود. به نظر من آن آگاهی به دختران ما داده نشده است.

 

حجه الاسلام سید احمد دارستانی :

 خیلی از دخترها می‌گویند ما از وقتی چشم باز کردیم دیدیم که به ما می‌گویند باید حجاب داشته باشید و ما را تهدید می‌کردند که اگر موهایتان را نپوشانید، خدا و پیغمبر از شما بیزار است. اما هیچ وقت برای ما نگفتند که چرا خدا این اجبار را در پوشش برای زن‌ها گذاشته که باید خودشان را از نگاه نامحرم بپوشانند؟ آیا خداوند به‌خاطر این‌که قدرتمند است و خالق هفت آسمان و زمین است و زورش از همه بیشتر است می‌خواهد ما را مجبور کند به کاری که در آن راحتی نداریم؟ یا این‌که نه؛ خداوند تبارک و تعالی نیازی به نشان دادن قدرت خودش ندارد. بلکه برای خود ماست که می‌گوید خودمان را بپوشانیم.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، برنامه ریحانه رادیو معارف، خدا، جشن تکلیف، عفت، نماز، حضرت زهرا (س)، دختران محجبه، راهپیمایی روز قدس، راهپیمایی 22 بهمن، انقلاب دینی، انقلاب اسلامی، جامعه دینی، ماهواره، کافی نت، گیم نت، فیلمهای مستهجن، فیلمهای سکسی، مد لباس، انجمن اولیاء و مربیان، خداپرستی، معاد، دینداری، پیامبر، اجبار در حجاب، اجبار در پوشش، جامعه، برنامه های فرهنگی، خانواده و حجاب،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات