تاریخ : پنجشنبه 13 تیر 1392 | 12:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

 

تعداد اسیران ایرانى و عراقی در جنگ چقدر بود؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 146)

طبق آمارى كه ستاد رسیدگى به امور آزدگان در سال ١٣٧٩ ارائه داده، تعداد اسیران ایرانى در جنگ در مجموع ٤٤٨٦٣ نفر اعلام شده است.

 

درباره تعداد اسیران عراقى منابع مختلف آمارهاى مختلفى را اعلام كرده‏اند كه در اینجا به نقل از سه منبع بسنده مى‏كنیم. یكى از این منابع سرلشكر معارض عراقى وفیق السامرائى است كه در كتاب خود ادعا مى‏كند كه ایران حدود ٧٠ هزار اسیر از عراق گرفته است. آمار دولت جمهورى اسلامى ایران نیز در این باره با آمارى كه وفیق السامرائى ارائه داده است تقریبا همخوانى دارد.

 

دولت جمهورى اسلامى ایران رسما اعلام كرده است كه از سال ١٣٦٠ به بعد، ایران ٥٩٨٣٠ اسیر عراقى را آزاد كرده است. حدود ٩٠٠٠ اسیر عراقى نیز از ایران پناهندگى دریافت كرده‏اند كه ٧٣٠٧ نفر از آنان به صلیب سرخ نیز مراجعه و رسما اعلام كردند كه تمایلى به بازگشت به عراق ندارند.

مجموع اسیران آزاد شده و آنهایى كه از ایران پناهندگى گرفتند برابر ٦٨٨٣٠ نفر خواهند شد كه به آمار السامرائى نزدیك است. از سوى دیگر، دولت بعث عراق آمار ایران را در این باره قبول نداشت و ادعا كرده بود كه ٢٩ هزار اسیر عراقى در ایران وجود دارد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic