چرا در مبادله‏ى اسیران دو كشور، همواره تعداد كمترى از اسیران ایرانى در مقایسه با اسیران عراقى آزاد و معاوضه مى‏شدند؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس 147)

این مسئله را فقط باید با توجه به حسن نیت جمهورى اسلامى ایران حل مسائل فى ما بین دو كشور و عدم صداقت رهبران بعثى عراق در این زمینه تحلیل كرد.صدام حسین تنها پس از آغاز جنگ با كویت و قدرت‏هاى بزرگ، با عقب‏نشینى نیروها و مبادله‏ى اسیران توافق نمود و براى این منظور روز جمعه ٢٦ مرداد ١٣٦٩ را روز مبادله اسیران اعلام كرد. جمهورى اسلامى ایران نیز در مقابل براى نشان دادن حسن نیت خود، متقابلا مبادرت به آزاد كردن اسیران عراقى نمود.

 

درست روزهایى كه عراق سرگرم جنگ در كویت بود هر روز به تعداد مساوى اسیر از طرفین آزاد مى‏شدند. ولى این روند به صورت عادى پیش نرفت، و صدام حسین پس از فراغت از جنگ با قدرت‏هاى بزرگ در كویت، دیگر به حسن نیت ایران پاسخ نگفته و در مقابل آزادى اسیران عراقى از طرف ایران، اسیران ایرانى كمترى را آزاد مى‏نمود.دولت صدام حسین بنا به دلایل گوناگون كه شاید یكى از آنها ترس از تهدیدات ایران بود، در زمان درگیرى در كویت، مجبور به مبادله اسیران و همكارى موقت با جمهورى اسلامى ایران در این زمینه شد و الا این دولت هیچ حسن نیت و صداقتى براى حل مسئله اسیران نداشت و از وجود اسیران ایرانى در زندان‏هایش به عنوان ابزارى براى كسب امتیاز در چانه‏زنى‏هاى دیپلماتیك با ایران استفاده مى‏كرد.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic