چه لزومى داشت كه در جنگ ایران و عراق این همه مردم و جوانان شهید و معلول شوند؟

(پاسخ به شبهات دفاع مقدس. قسمت پایانی)

اگر به صورت سطحى به مسئله جنگ ایران و عراق و تداوم هشت ساله‏ى آن نگریسته شود شاید این طور قضاوت شود كه تداوم جنگ و شهادت و جانبازى جوانان ایرانى چیزى عاید كشور نكرده و دستاورد مهمى نداشته است و در نهایت دو كشور مجبور شدند شرایط قبل از جنگ را بپذیرند. اما به نظر مى‏رسد این سطحى‏نگرى و بى‏انصافى درباره جانفشانى‏هاى رزمندگان غیور است، زیرا اگر این امر را عمیق‏تر مورد مطالعه قرار دهیم پى خواهیم برد كه حفظ كیان و تمامیت ارضى كشور جز با دفاع جانانه هشت ساله و جان‏نثارى‏هاى رزمندگان اسلام میسر نبوده است.

 

دولت عراق بنا به گفته وزیر دفاع وقت این كشور در راستاى اهداف تجاوزكارانه‏ى خود سعى داشت كه با تداوم جنگ، بخشى از سرزمین ایران را كه در نقاط مرزى به زعم خودشان جزء عراق بوده است پس گرفته، كنترل اروندرود را نیز به طور كامل - كه طبق قرار داد الجزایر باید دو كشور به صورت مشترك اداره مى‏كردند - در دست گیرد و اعلام نموده بود كه تا زمانى كه ایران به خواسته‏هایش پاسخ مثبت ندهد به جنگ ادامه خودهد داد و حتى در حد وسیع‏تر دولت عراق با تغییر نام خوزستان به عربستان و توزیع اسلحه در بین مردم عرب خوزستان تلاش مى‏كرد كه این استان را از كشور تجزیه كند.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

بنابراین با توجه به اینكه عراق داراى ارتشى قوى بود كه همه‏ى قدرت‏هاى بزرگ آن را حمایت مى‏كردند، آیا راهى جز جانفشانى براى حفظ سرزمینمان وجود داشته است؟ به نظر مى‏رسد تنها از این طریق بوده است كه دشمن نتوانسته است به هیچ یك از خواسته‏ها و اهداف تجاوزكارانه‏اش برسد و اینكه حفظ استقلال و تمامیت ارضى یك كشور اولین و اصلى‏ترین هدف هر واحد سیاسى مى‏باشد و جانفشانى در این راه بسیار ارزشمند و واجب نیز مى‏باشد.یك نكته جالب این است كه بعضى از افراد كه سطحى‏نگر بوده و شرایط دوران جنگ را درك نكرده‏اند و به ماهیت و اغراض رژیم صدام پى نبردند، اظهار مى‏كنند كه صدام و بسیارى از كشورهاى جهان در روزهاى اولیه جنگ خواستار آتش بس و شروع مذاكره براى رفع اختلاف بودند پس چرا ایران از پذیرش آن سر باز زده و این همه جوانان كشورمان شهید و معلول گردیدند.

 

در پاسخ باید گفت درست است كه عراق حتى در هفتمین روز پس از آغاز جنگ خواستار آتش بس شده است ولى واقعیت امر چیز دیگرى است و آن اینكه رژیم عراق در شرایطى از آتش بس دم مى‏زند كه بسیارى از مناطق كشورمان در دست ارتش عراق بود و دولت بعثى امیدوار بود در چنین وضعیتى كه در جبهه‏ها نیز برترى نظامى دارد بتواند با آتش بس و شروع مذاكره به اهداف تجاوزكارانه‏اش نایل آید.مذاكره در وضعیتى كه برگ برنده دست عراق بود نتیجه‏اى جز به زیان ایران نداشت و رژیم عراق حتى از اینكه به عنوان متجاوز شناخته شود، رهایى مى‏یافت و خسارتى نیز به ایران نمى‏پرداخت.

 

بنابراین ایران مجبور بوده است تا تغییر موازنه‏ى قدرت به نفع خود و رسیدن به حقوقش یعنى خروج بدون قید و شرط عراق از سرزمین ایران، شناسایى و تنبیه متجاوز و پرداخت خسارت جنگ از طرف عراق، به جنگ ادامه دهد و در این راه نیز متحمل خسارت‏هاى مالى و جانى فراوانى شود. هر چند كه ایران نتوانسته است عراق را وادار به پرداخت غرامت كند، وى تنها جانفشانى رزمندگان اسلام بوده است كه باعث گردیده است سرزمین اسلامى‏مان از لوث وجود دشمن پاك شود و حتى یك وجب از خاك میهنمان در اشغال عراق نماند و كیان و تمامیت ارضى ایران همچنان حفظ بماند.

 

این امر بسیار ارزشمند و والاست و خون شهدا بسیار ارزشمند بوده و آنان نزد ملت ایران براى همیشه گرامى مى‏باشند و آخر اینكه با توجه به در اختیار نداشتن تجهیزات و تسلیحات كافى و مناسب در مقابل عراقى كه پشتیبانى همه قدرت‏هاى بزرگ را داشت، شاید این جانفشانى تنها راه حفظ میهن بوده است. دست آخر اینكه نباید به كسانى كه جانفشانى تا تمامیت ارضى ایران، استقلال، جان و ناموس مردم، هویت دینى و... را با خون خود حفظ كنند و امنیت بخشند، بگوییم چرا جنگیدید! بلكه باید به كسانى كه از دین و دیانت مردم و هویت آنها دفاع نكردند و از انجام وظیفه شانه خالى كردند بگوییم چرا نجنگیدید.

منبع: نرم افزار روایت حماسه
طبقه بندی: پاسخ به شبهات دفاع مقدس،
برچسب ها: پاسخ به شبهات دفاع مقدس، پاسخ به شبهات جنگ تحمیلی، دفاع مقدس، پاسخ به شبهات هشت سال جنگی تحمیلی، پاسخ به شبهات 8 سال جنگ تحمیلی، جنگ تحمیلی ایران و عراق، 8 سال دفاع مقدس،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic