تاریخ : یکشنبه 5 خرداد 1392 | 02:27 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

اعتکاف و چگونگی ورود به عالم آن

قسمت دهم

استاد اصغر طاهرزاده

آثار و برکات ذکر یونسیه

از اذکاری که خوب است عزیزان در حین اعتکاف با آن مأنوس باشند و راه ورود آن را به قلب خود باز کنند؛ ذکر یونسیه است. همان طور که حضرت یونس(ع) در آن تنهایی محض در وسط دریا، در شکم ماهی به خداوند عرضه داشت: «لا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّی كُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»  تو یگانه محبوب و مولا و فرمانروای من هستی، بسیار بلندمرتبه‌ای، من از ظالمین بودم ( که منتظر دستورات تو نشدم و با ظاهرشدنِ آثار بلا شهر را رها کردم).

 

شما الان بخواهید یا نخواهید در یک دریای تنهایی هستید، در شکمِ ماهی روزگار، و غیر از خدا هیچ‌کس در هیچ شرایطی نیست که شما را نجات دهد. خیلی قدرت داشته باشید مثل شاه یک ساواک و یک ارتش دارید. دیدید که نتوانست به کمک آن‌ها از قهر خدا نجات یابد. اگر به غیر خدا امید داشته باشید هرگز آن غیرِ خدا نجاتتان نمی‌دهد ولی امید به غیر خدا موجب روسیاهی انسان می‌شود. حالا که متوجه شدید شما هم یونس‌وار در خلوت ظلمات این دنیا تنها هستید و هیچ‌کس جز خدا نمی تواند شما را نجات دهد، یونس‌وار همان ذکر حضرت را در حال سجده تکرار می‌کنید و امید به نجات داشته باشید. چون در ادامة آیه می‌فرماید: «فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَكَذَلِكَ نُنجِی‌الْمُؤْمِنِینَ»  پس [دعاى] او را برآورده كردیم و او را از اندوه رهانیدیم و مؤمنان را (نیز) چنین نجات مى‏دهیم. یعنی به جهت این ذکر او را از نگرانی نجات دادیم و به همین شکل هر مؤمنی را نجات می‌دهیم.

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

آیا ما در شکم ماهی دنیا در ظلمات نیستیم؟ آیا قلبمان در عبادات و دعا به راحتی با ما همراهی می‌کند؟ آیا از وسوسه‌های شیطان آزاد است؟ آیا همواره به وجود مقدس امام زمانمان (عج) توجه داریم و گرفتار ظلماتِ غفلت‌ها نیستیم؟ پس باید ما هم مانند حضرت یونس(ع)، متوجه باشیم در این ظلماتِ محرومیت باید کاری برای خود بکنیم. حضرت یونس در آن تنهایی محض، امیدش به خدا را از دست نداد. در واقع با این ذکر عرضه داشت: خدایا! تو همه کاره‌ای، هم در این‌که مرا بین همة ساکنان کشتی طعمة این ماهی کردی، و هم در این‌که مرا نجات می‌دهی.

 

حضرت یونس (ع) در حدّی بسیار عمیق‌تر از قبلْ به جایی رسیدند که خدا همه کارة عالم است، در آن کشتی وقتی قرعه زدند که چه کسی را جلو آن ماهی بیندازند، اسم آن حضرت در آمد، آن‌ها دیدند او آقای خیلی محترمی است، دوباره قرعه کشیدند دوباره قرعه به اسم آن حضرت در آمد. دفعة سوم قرعه کشیدند باز به نام آن حضرت در آمد. خود حضرت فهمیدند نه؛ باید خبرهایی باشد، مسئله اتفاقی نیست. خیلی چشم بیدار می‌خواهد که انسان بفهمد این‌ حادثه‌ها اتفاقی نیست. حضرت یونس (ع) این نکته را فهمیدند که مشکل خودشان هستند و لذا در آن ظلماتِ شکم ماهی هم امیدواری به خدا را از دست ندادند و آن ذکر را رمزالرموز نجات خود یافتند و خداوند هم در طرح موضوعِ حضرت یونس (ع) ما را متوجه ذکر آن حضرت نمود تا راه نجات خود را بشناسیم.

 

از امام صادق (ع) داریم جهت رفع نگرانی بگو: ««لا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّی كُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ»، و خدا هم فرمود: «وَنَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَكَذَلِكَ نُنجِی‌الْمُؤْمِنِینَ»

امام (ع) متوجه‌اند اگر گفته بود «کَذلِکَ نُنْجِی یونس» ذکرْ صِرفاً مربوط به حضرت یونس (ع) می‌شد، ولی موضوع را برای نجات هر مؤمنی وسعت داد. پس ما هم با این ذکر می‌گوییم؛ خدایا! فقط تو همه کاره هستی، تمام دلم به تو است «سبحانک» من در زندگی دنیایی و در انتخاب‌هایم، خراب کردم.

 

شما آمده‌اید در این مسجد و در این اعتکاف که بگویید خدایا ما خراب کرده‌ایم، ولی امید بخشش داریم. امیدتان هم به قسمت آخر آیه است که فرمود: «كَذَلِكَ نُنجِی‌الْمُؤْمِنِینَ» خدا؛ خودت گفته‌ای این‌گونه مؤمنین را نجات می‌دهی. تعداد گفتن آن ذکر را در حال سجده، چهارصد مرتبه یا نیم‌ساعت فرموده‌اند.

 

از جمله اعمالی که نجات‌بخش است و حین اعتکاف خوب است عزیزان متوجه آن باشند، ذکر صلوات  و نمازهای نافله است. حالا که همة نافله‌هاتان را انجام نداده‌اید پس بیایید هر وقت رسیدید نماز نافله بخوانید و چون نمی‌دانید چه اندازه از نمازهای نافله‌ را انجام نداده‌اید، آن‌قدر بخوانید و خواندن آن را ادامه دهید که در همان حدّ ندانید چه اندازه نماز نافله خوانده‌اید.

 

از خواندن قرآن و تدبّر در آن غافل نباشید. سعی کنید اعمال امّ داوود را به نحو شایسته و کامل انجام دهید که برکات خاص خود را دارد.

«خدایا! به حقیقت امیرالمؤمنین (ع) عیدی ما برکت هر چه بیشتر به اعتکاف‌مان باشد، آن‌گونه که به اعتکاف اولیاء‌ات برکت می‌دهی».

«والسلام علیكم و رحمةالله و بركاته»
طبقه بندی: اعتکاف و چگونگی ورود به عالم آن (استاد اصغر طاهرزاده)، معرفتی و دینی،
برچسب ها: اعتکاف و چگونگی ورود به عالم آن، استاد اصغر طاهرزاده، آثار و برکات ذکر یونسیه، دریا، داستان حضرت یونس (ع)، قلب، دریای تنهایی، ساواک، شاه، سجده، مومن، ارتش، امام زمان (عج)، وسوسه های شیطان، چشم بیدار، امید به خدا، ‌غفلت، ظلمت، امام صادق (ع)، لا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّی كُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ، قرآن کریم، امیرالمومنین (ع)، نماز نافله، اعمال ام داوود، ذکر صلوات،
دنبالک ها: لب المیزان (سایت استاد اصغر طاهرزاده)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات