تاریخ : جمعه 24 خرداد 1392 | 12:02 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

کاندیدای خود را انتخاب کرده اید؟

 اگر نه، بخوانید...

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

    

«این را همه بدانند که آنچه ما برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی که امروز وجود دارد، منهای ضعفهائی که وجود دارد. این را همه توجه کنند... آن چیزهائی که امروز برای دولت و برای رئیس‌جمهور نقاط قوّت محسوب میشود، اینها باید در رئیس‌جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، اینها را باید در خود تأمین کند؛ آن چیزهائی که امروز نقاط ضعف شناخته میشود ــ که ممکن است شما بگوئید، من بگویم، دیگری بگوید ــ این نقاط ضعف را باید از خود دور کند.» (بیانات در حرم مطهر رضوی- در اولین روز سال ۱۳۹۲)

 

این روزها، دغدغه بسیاری از افراد "یافتن کاندیدای اصلح" است و اظهارات اقشار مختلف مردم نشان می دهد که هنوز خیلی ها گزینه نهایی خود را انتخاب نکرده اند.

بی تردید نگاهی دیگر بار به ۸ کاندیدای حاضر در صحنه انتخابات با توجه به "نقاط قوت و ضعف دولت فعلی" می تواند در این زمینه راهگشا باشد. به راستی کدام کاندیدا بیشتر از دیگران نقاط قوت دولت احمدی نژاد را با خود دارد و از نقاط ضعف این دولت، مبراست؟

پیش از رسیدن به پاسخ این سوال کلیدی، ابتدا باید ببینیم نقاط قوت و ضعف دولت فعلی کدامند.

در همین راستا، مروری خواهیم داشت بر بیانات رهبر معظم انقلاب با محوریت نقاط قوت و ضعف دولت های نهم و دهم:

نقاط قوت:

استکبار ستیزی

 

یک خصوصیت دیگر هم که باز جاى ذکر دارد، این است که این دولت در برابر زیاده‌خواهی هاى استکبار، دچار انفعال نشد؛ این به‌نظر من خیلى مهم است که در تعامل با دنیا، انسان جاى خودش را بداند، خواست خودش را بداند، نیرو و قدرت خودش را بداند و بداند که باید چه‌کار کند.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۴ شهریور۸۶)

 

پایبندی به ارزشها و گفتمان امام و انقلاب

 

فرصت این روز و روزگارى که شما بر سر کار هستید، بسیار فرصت استثنایى و مغتنمى است؛ حقیقتاً از دوره‌هایى است که ما نظیر آن را در گذشته‌ى دوران انقلاب تا امروز کم داشته‌ایم. اولاً، شعارهاى دولت و مسئولان و اهداف تعیین‌شده‌ى آنان کاملاً با مبانى انقلاب و با مبانى اعلام‌شده‌ى امام عزیز ما منطبق است. ثانیاً، این گفتمان در بین مردم به طور محسوسى زنده است و وجود دارد؛ که وجود این گفتمان میان مردم هم، عامل عمده و اصلىِ گرایش آنها به این دولت و این رئیس‌جمهور محترم بود. . . خود این نعمت بزرگى است که این تفکر به صورت یک گفتمان مسلط در جامعه درآمد و همچنان ادامه دارد و بعد از روى کار آمدن این دولت، بحمداللَّه تقویت هم شده است.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۶ شهریور۸۵)

 

شعار دولت اسلامی

 

یکى از شعارهاى خوبى که آقاى رئیس‌جمهور، هم در دوره‌ى انتخابات، هم بعد از آن تکرار کردند، مسأله‌ى دولت اسلامى است… بعضى‌ها مى‌گویند شما بعد از ۲۷ سال مى‌خواهید دولت اسلامى تشکیل دهید؟ نه، تلاش و اقدام براى تشکیل دولت اسلامى از روز اول شروع شد؛ منتها افت و خیز داشته؛ پیشرفت و عقبگرد داشته؛ در جاهایى موفق بودیم، در برهه‌یى موفق نبودیم. بعضى از ماها وسط راه پایمان لغزید؛ بعضى از ماها در اصل هدف مردد شدیم؛ بعضى از ماها نتوانستیم خود را نگه داریم؛ دلبسته‌ى به رفتارهاى طاغوتى شدیم… قبل از انقلاب، در جایى دولتى تشکیل شد که ما شوخى مى‌کردیم و مى‌گفتیم جمهورى اسلامى امریکایىِ فلان جا! آن دولت با نام جمهورى اسلامى هم بود. بنابراین اسم ما دولت اسلامى باشد، کافى نیست؛ باید عمل و جهتگیرى ما اسلامى باشد… البته دولت اسلامىِ کامل به معناى واقعى کلمه، در زمان انسان کامل تشکیل خواهد شد؛ ان‌شاءاللَّه… اگر دولتى مى‌آید و مى‌گوید هدفم این است که این دولت اسلامی را تحقق ببخشم، خیلى چیز مبارک و خوبى است… اگر دولت ما اسلامى شد، آن وقت کشورمان اسلامى خواهد شد… معناى شعار دولت اسلامى این است که ما مى‌خواهیم اعمال فردى، رفتار با مردم، رفتار بین خودمان، و رفتار با نظامهاى بین‌المللى و نظام سلطه‌ى امروز جهانى را به معیارها و ضوابط اسلامى نزدیکتر کنیم. این شعار، بسیار باارزش است.

(دیدار با هیئت دولت؛ ۸ شهریور ۸۴)

 

پرکاری و پیشرفت‌های عمرانی و علمی

 

در طول این چند سال در کشور کارهاى وسیع عمرانى انجام گرفته؛ بخصوص در مناطق دوردست، در بخشهاى مختلف؛ اینها واقعاً کارهاى مهمى است؛ این یک رویکرد بسیار مهمى در حرکت دولت است. از این قضیه بگیرید، تا پیشرفتهاى چشمگیرى که در زمینه‌‌ى علم و فناورى به وجود آمده. این پیشرفتهائى که در این چند سال در زمینه‌‌ى علم و فناورى صورت گرفته، خیلى قابل توجه است.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۲شهریور۹۱)

 

ساده زیستی

 

نکته‌ى بعد، توجه به ساده‌زیستى است. یکى از شعارهاى خوب آقاى احمدى‌نژاد مسأله‌ى ساده‌زیستى است. این شعار، شعار بسیار مهمى است؛ این را نباید دست‌کم گرفت. یک وقت هست که ما در زندگى شخصى خود مثلاً حرکت اشراف‌گونه‌یى داریم بین خودمان و خدا؛ که اگر حرام باشد، حرام است؛ اگر مکروه باشد، مکروه است؛ اگر مباح باشد، مباح است؛ اما یک وقت هست که ما جلوى چشم مردم یک مانور اشرافى‌گرى مى‌دهیم؛ این دیگر مباح و مکروه ندارد؛ همه‌اش حرام است؛ به‌خاطر این‌که تعلیم‌دهنده‌ى اشرافى‌گرى است به: اولاً زیردست‌هاى خودمان، ثانیاً آحاد مردم به این کار تشویق مى‌شوند. ما نباید مردم را به این کار تشویق کنیم. ممکن است در داخل جامعه کسانى پولدار باشند و ریخت و پاش کنند – البته این کار بدى است، ولى به خودشان مربوط است – اما ریخت و پاش ما اولاً از جیبمان نیست، از بیت‌المال است؛ ثانیاً ریخت و پاش ما مشوق ریخت و پاش دیگران است.

(دیدار با هیئت دولت؛ ۸ شهریور ۸۴)

 

اجتناب از ریخت و پاش

 

اجتناب از اسراف و ریخت‌وپاش که جزو برنامه‌هاى بسیار خوب شماهاست.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۶ شهریور۸۵)

 

شجاعت و قاطعیت

 

خصوصیت دیگر، شجاعت این دولت و قاطعیت اوست. این کار بزرگى که شما براى سهمیه‌بندى بنزین انجام دادید که یک قدم اولى است تا یارانه‌ها هدفدار و هدفمند شده و به آن سرمنزل خود هدایت و مصرف بشوند. البته من مى‌بینم در برخى از گوشه‌کنارهاى دولت، خودشان هم گاهى به عظمت این کار توجه ندارند؛ خیلى کار بزرگى انجام گرفته.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۴ شهریور۸۶)

 

نقاط ضعف:

کم توجهی به رعایت قوانین

 

یكى مسأله‌ى رعایت قوانین است. قانون را اهمیت بدهید. قانون - وقتى كه با ساز و كار قانون اساسى پیش رفت - حتمیت و جزمیت پیدا میكند. ممكن است همان مجلس یا دولت یا دیگران مقدماتى فراهم كنند كه آن قانون عوض بشود - با طرحهایى كه در مجلس مى‌آید، با لوایحى كه دولت میدهد، با تصمیم‌سازیهایى كه در بخشهاى مختلف انجام میگیرد - عیبى ندارد؛ اگر قانون نقص دارد، ضعف دارد و غلط است، عوض بشود؛ اما تا مادامى كه قانون، قانون است، حتماً بایستى به آن عمل بشود و به آن اهمیت داده بشود.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۲ شهریور۸۷)

 

عدم مدیریت صحیح اقتصادی و مساله گرانی

 

برخی از این مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها است و برخی هم مربوط به مدیریت ها و سیاست های اقتصادی است اما نکته مهم این است که این مشکلات قابل حل هستند. من به مسئولان برای حل موضوع گرانی توصیه مؤکد کرده ام و اکنون آنها باید گزارش دهند که چه کرده اند؟ مسئولان باید برای حل این مشکلات، برنامه ریزی و تلاش کنند زیرا این مشکلات قطعاً قابل حل هستند.

(بیانات در دیدار با اعضای مجلس خبرگان؛ ۱۷ فروردین ۹۱)

 

عدم تعامل مناسب با دیگر قوا

 

نكته‌ى بعدى - كه این هم بسیار مهم است - مسئله‌ى تعامل با قواست. بالأخره شما و مجلس و قوه‌ى قضائیه یك واحدید و یك كلّ هستید؛ ناچار باید با هم تعامل كنید. این هم نمیشود كه این قوّه تقصیر را بر گردن آن قوه بیندازد و آن قوه تقصیر را بر گردن این قوه بیندازد.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۶ شهریور۸۵)

 

رابطه ضعیف با علما

 

نصیحت علماى دینى را قدر بدانید، مغتنم بشمارید. گاهى علماى دین، بزرگان دین، مراجع حتّى، نصایحى میكنند، درباره‌‌‌‌‌‌ى مسائلى توصیه‌‌‌‌‌‌هائى میكنند؛ این را مغتنم بشمرید؛ اینها را حمل بر محبت و علاقه‌‌‌‌‌‌مندى بكنید.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۱۸ شهریور۸۸)

 

استفاده نکردن از نخبگان و مدیران با سابقه

 

نكته‌ى بعدى، تعامل با نخبگان همفكر و بااخلاص است. آقاى رئیس‌جمهور اشاره كردند در سرتاسر كشور نخبگان زیادى هستند - در تهران هم خیلى هستند، در جاهاى دیگر هم هستند - باید با اینها تعامل كنیم. البته نشست و برخاست با نخبگان در سفرها خوب است؛ لیكن این كافى نیست، بیش از این لازم است. اصلاً نباید خود را از تعامل با اینها و استفاده‌ى از وجود اینها محروم كرد؛ همچنان كه از ظرفیت مدیریتى كشور نباید غافل شد. ما الان در طول این سالهاى متمادى، بالأخره افراد زیادى داشته‌ایم كه در این چرخه‌ى مدیریتى كشور ورز خورده‌اند؛ این ورز خوردن نیروها و ورزیده شدن آنها خیلى چیز باارزشى است. این ظرفیتى است و از این ظرفیت باید استفاده كرد. در هر رده‌اى از مسئولیتها كه میتوانید اعتماد كنید، حتماً از این مدیریتها استفاده كنید؛ اینها به درد بخورند. البته یك وقتى آدمى است كه عناد و دشمنى دارد، بناى بر اخلال و كارشكنى دارد، خوب، بدیهى است كه از او نمیتوان استفاده كرد. اما وقتى یك مدیر شایسته و آدم بااخلاصى است و به كشور و اهداف كلان نظام و اینها علاقه‌مند هم است، از این ظرفیت مدیریتى حتماً استفاده كنید. اینها به تدریج جمع شده‌اند و نباید آسان از دست داد.

( بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۶ شهریور۸۵)

 

حاشیه سازی و بهانه به دست دیگران دادن

 

یك توصیه‌ى دیگر این است كه بهانه هم دست دیگران ندهید. من مى‌بینم متأسفانه گاهى بهانه‌هایى هم از طرف خودِ شما داده میشود كه این را هم بایستى توجه كنید كه بهانه هم دست دیگران ندهید ... خلاصه اینكه مواظب باشید، مراقبت كنید؛ «اتّقوا من مواضع التّهم»؛ براى خودتان و براى دولت مسئله درست نكنید و براى جنجال‌آفرینى‌ها - كه كسانى دنبالش هستند - بهانه ندهید.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۲ شهریور۸۷)

 

کوتاهی در قبال سند چشم انداز

 

نكته‌ى بعدى توجه دائم به سند چشم‌انداز است. این سند چشم‌انداز، مسئله‌ى مهمى است. نباید هم تصور شود كه این سند یا سیاستهاى كلى را كسانى نشسته‌اند و دارند تنظیم میكنند؛ نه. درست است كه اینها یك فرایندى دارد و از یك جاهایى شروع میشود؛ لیكن آن كسى كه در این زمینه كار و فكر میكند و تصمیم مى‌گیرد، خودِ رهبرى است؛ این سیاستها، سیاستهاى رهبرى است. اینها چیزهایى است كه با توجه به همه‌ى جوانب ملاحظه شده و این سند چشم‌انداز درآمده است و بر اساس سیاستهاى كلى‌اى كه در این مدت وجود داشته، اعلام شده است. اینها باید در برنامه‌ها رعایت شود و نباید تخلف شود.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۶ شهریور۸۵)

 

ضعف در کار کارشناسی و شتابزدگی

 

مى‌خواهم تأكید كنم بر این‌كه كار كارشناسى را حقیقتاً جدى بگیرید؛ بخصوص در كارهاى مبنایى و بنیانى، مثل مسأله‌ى برنامه‌ریزى و بودجه‌نویسى، یا مسأله‌ى شوراها و امثال اینها؛ اینها كارهاى بنیانى و ماندگار است؛ یعنى باید بماند. اگر كارِ كارشناسى عمیقِ دقیقِ همه‌جانبه‌ى متبحرانه‌اى انجام گرفت، این كار ماندگار خواهد شد؛ والّا اگر چنانچه گوشه‌ى كارشناسى‌اش سائیده بود، زحمات شما به هدر خواهد رفت.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۴ شهریور۸۶)

 

سرعت را با دقت همراه كنید. سرعت غیر از شتابزدگى است؛ شتابزدگى بد است. سرعت وقتى با دقت همراه شد، كار معقول و صحیح است. سرعتِ بدون دقت، مى‌شود شتابزدگى. مواظب باشید در تصمیم‌گیریها و نوع كارها، شتابزدگى پیش نیاید و دست‌پاچه‌مان نكنند. گاهى اوقات دست‌پاچه كردنِ مسئولان به مسائل مختلف - گاهى بعضى از نخبگان، بعضى از آحاد مردم و بعضى از مرتبطین، آدم را سر یك كارى دست‌پاچه مى‌كنند - آنها را عقب مى‌اندازد... من تأكید میكنم، این سرعت عملى كه در رفتار دولت مشاهده میشود، چیز ممدوحى است؛ اما مراقب باشید این سرعت عمل، شكل شتابزدگى به خودش نگیرد؛ یعنى همیشه با دقت همراه باشد.

(بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۶ شهریور۸۵)

 

کم توجهی به مقوله فرهنگ

 

از بخش فرهنگ رفع مظلومیت كنید. بخش فرهنگ انصافاً بخش مظلومى است. الان در گزارش آقاى رئیس‌جمهور، اصلاً اسمى از فرهنگ نیامد؛ یا در اولویت‌بندیها این اولویت فداى اولویتهاى دیگر شد و آنها تقدم پیدا كرد كه در كوتاهى وقت، بیان بشود! این مظلومیت است دیگر... از جمله‌ى كارهایى كه مسؤولین فرهنگى دولت خیلى باید به آن بپردازند و واقعاً یك دقیقه را در آن فروگذار نكنند، این است كه به فرهنگ عمومى جامعه و ابزارها و وسائل فرهنگى، جهت ارزشى بدهند. چون تلاش زیادى شده تا جریانهاى فرهنگى و عاملهاى فرهنگى - هنر و ادبیات و شعر و سینما و بقیه - در جهت غیر ارزشى حركت كنند و راه بیفتند.

( بیانات در دیدار با هیئت دولت؛ ۴ شهریور۸۶)
طبقه بندی: سخن ولایت، انتخابات ریاست جمهوری 1392،
برچسب ها: نقاط قوت و ضعف دولت های نهم و دهم، نقاط قوت و ضعف دوران ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد، استکبار ستیزی، هیئت دولت، پایبندی به ارزشها، گفتمان امام و انقلاب، دولت اسلامی، جمهوری اسلامی، نظام سلطه، نظام های بین المللی، علم و فن آوری، ساده زیستی، مباح، مکروه، اشرافی گری، اسراف، رعایت قانون، دولت و مجلس، گرانی، مشکلات اقتصادی، تحریم ها، مدیریت، سیاستهای اقتصادی، اعضای مجلس خبرگان، قوه قضائیه، علمای دین، نخبگان، اخلاص، سند چشم انداز، سیاستهای رهبری، شتابزدگی، فرهنگ، هنر، ادبیات، شعر، سینما، سخنان مقام معظم رهبری، بیانات مقام معظم رهبری، سخنان ولایت، سخن ولایت، سخنان رهبر انقلاب اسلامی، بیانات رهبر انقلاب اسلامی، سخنان حضرت آیت الله خامنه ای، بیانات حضرت آیت الله خامنه ای، سخنان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، بیانات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای،
دنبالک ها: حدید نیوز،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic