تاریخ : سه شنبه 4 تیر 1392 | 12:52 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

دیـده بـیـنـا از لـقـای حـق شـود     حق کجا همراز هر احمق شود؟

 

انسان علاوه بر پنج حس ظاهری، پنج حس باطنی نیز دارد که غالباً در حجاب گرد و غبار ناشی از ترکتازی نفس اماره پنهان می ماند. از جمله حواس پنجگانۀ درونی، چشم باطنی است. مجاهدت با نفس سرکش، دیدۀ باطنی را غباررویی کند و تیرگی های آن را می زداید و به انسان قدرت مشاهدۀ پدیده های غیبی را می بخشد و به قول مولانا دیدۀ او را بینا می سازد. هرگاه آدمی به جمال دلربای حضرت حق بنگرد، به اعتبار نور بی زوال او چشمانش بینا می شود. لقاء خدای سبحان اختصاص به عقول رشد یافته و خردهای ژرف اندیش دارد؛ چرا که حق هیچگاه همراه و همتراز ابلهان و بیخردان نخواهد شد.

 

قند بیند خود شود زهر قتول          راه بیند خود بود آن بانگ غول

 

ابلهان از سر حماقت، زهر کشنده را شربت شیرین می پندارند و صلاح را  از فساد، و راه را از چاه باز نمی شناسندو لذا بانگ شیطان را بانگ حق تصور می کنند و به مسیر باطل می روند. همچون فرعون که به علت کوری چشم باطنی، آن دریای پهناور را زمین خشک دید و شتابان به سوی آن تاخت و هلاک شد.

                                              

       خشک دید آن بحر را فرعون کور     تا در او رانـد از سر مـردی و زور

 

منبع: جمال حق
طبقه بندی: هزار قانون زندگی،
برچسب ها: مولوی، مثنوی مولوی، مثنوی معنوی مولوی، شرح مثنوی، شرح مثنوی مولوی، شرح مثنوی معنوی مولوی، مولانا، مولانا جلال الدین محمد بلخی، اشعار مولانا، اشعار مولوی، پندهایی از مولوی، حواس پنجگانه، نفس اماره، احمق، لقای حق، حجاب، چشم باطن، حضرت حق، لقاء خدای سبحان، ابلهان، حماقت، فساد، فرعون، کوری،
دنبالک ها: جمال حق،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات