تاریخ : یکشنبه 19 شهریور 1391 | 08:03 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«قوام حكومت اسلامى، با امربه ‏معروف و نهى‏ ازمنكر است»

«مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای»

این جامعه اسلامى ، باید زنده، هوشیار، آسیب‏ ناپذیر، پرامید، آماده مقاومت، آماده ضربه ‏زدن و به صورتِ یك موجود زنده مقاوم بماند و مقاومت كند. این، چگونه ممكن است؟ این است كه بنده موضوع امربه ‏معروف ونهى‏ ازمنكر را مطرح كردم. موضوع امر به معروف كه موضوع جدیدى نیست. این، تكلیف همیشگى مسلمانان است. جامعه اسلامى، با انجام این تكلیف زنده مى‏ ماند. قوام حكومت اسلامى، با امربه ‏معروف و نهى‏ ازمنكر است، كه فرمود: اگر این كار نشود، آن وقت «لَیُسلِّطُنَّ اللَّه عَلَیْكم شِرارُكم فَیَدْعُوا خِیارُكُم فلا یُسْتَجابُ لَهُم». قوام حكومت اسلامى و بقاى حاكمیت اخیار، به این است كه در جامعه امربه ‏معروف ونهى‏ ازمنكر باشد. امربه ‏معروف فقط این نیست كه ما، براى اسقاط تكلیف، دو كلمه بگوییم. آن هم در مقابل منكراتى كه معلوم نیست از مهمترین منكرات باشند. وقتى یك جامعه را موظّف مى‏ كنند كه آحادش باید دیگران را به معروف امر و از منكر نهى كنند، این به چه معناست؟ چه وقت ممكن است آحاد یك ملت آمر به معروف و ناهى از منكر باشند؟ وقتى كه همه، به معناى واقعى در متن مسائل كشور حضور داشته باشند؛ همه كار داشته باشند به كارهاى جامعه؛ همه اهتمام داشته باشند؛ همه آگاه باشند؛ همه معروف شناس و منكر شناس باشند. این، به معناى یك نظارت عمومى است؛ یك حضور عمومى است؛ یك همكارى عمومى است؛ یك معرفت بالا در همه است.

                  برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

امربه‏ معروف، اینهاست. والّا اگر ما امربه ‏معروف را در یك دایره محدود، آن هم به وسیله افراد معلومى، زندانى كنیم، دشمن هم در تبلیغات خودش بنا مى‏ كند سمپاشى كردن؛ كه در ایران بناست از این به بعد، نسبت به زنهاى بدحجاب، این‏طور عمل شود! این واجبِ به این عظمت را، كه قوام همه چیز به آن است، بیاورند در دایره‏اى محدود، در خیابانهاى تهران؛ آن هم نسبت به چند نفر زنى كه وضع حجابشان مثلاً درست نیست. این است معناى امر به معروف؟! این است معناى حضور نیروهاى مؤمن در صحنه‏ هاى گوناگون جامعه؟! قضیه، بالاتر از این حرفهاست. تخلّفها یك اندازه و یك نوع نیست. تخلّفها، تخلّفهاى فردى نیست. بالاترین تخلّفها، آن تخلّفها و جرایمى است كه پایه ‏هاى نظام را سست مى‏ كند. نومید كردن مردم، نومید كردن دلهاى امیدوار، كج ‏نشان دادنِ راه راست، گمراه كردن انسانهاى مؤمن و بااخلاص، سوء استفاده كردن از اوضاع و احوال گوناگون در جامعه اسلامى، كمك كردن به دشمن، مخالفت كردن با احكام اسلامى و تلاش براى به فساد كشاندن نسل مؤمن. امروز دستهایى تلاش مى‏ كنند تا فساد را به صورت نامحسوس - نه آن طورى كه شما در خیابان آن را ببینید و بفهمید و مشاهده كنید - به شكلهاى گروهكى، ترویج كنند و جوانان را به فساد بكشانند؛ پسرها را به فساد بكشانند؛ مردم را به بى ‏اعتنایى بكشانند. منكرات اینهاست؛ منكرات اخلاقى، منكرات سیاسى، منكرات اقتصادى. همه ‏جا، جاى نهى از منكر است. یك دانشجو هم، در محیط درس مى‏ تواند نهى از منكر كند. یك كارمند شریف هم، در محیط كار خود مى‏ تواند نهى از منكر كند. یك كاسب مؤمن هم، در محیط كار خود مى‏ تواند نهى از منكر كند. یك هنرمند هم، با وسایل هنرى خود، مى‏تواند نهى از منكر كند. روحانیون در محیطهاى مختلف، یكى از مهمترین عوامل نهى از منكر و امر به معروفند. نمى ‏شود این واجبِ بزرگ الهى را در دایره‏ هاى كوچك، محدود كرد. كار هم كار همه است. این‏طور نیست كه مخصوص عدّه خاصى باشد. البته هركس وظیفه‏اى دارد. من در پیام تشكّرى كه منتشر شد، عرض كردم: قشرهاى مختلف، باید جایگاه خود را در امربه معروف و نهى از منكر، پیدا كنند. هر كس جایگاهى دارد. كجا باید نهى از منكر كنید؟ شما در مقابل كدام منكر مى‏توانید مقاومت كنید و بایستید؟ كدام رامى‏ شناسید؟ كار، كار مردمى است. البته، علماى دین باید مردم را هدایت و راهنمایى كنند؛ كیفیّت نهى‏ازمنكر را بیان كنند و منكر را براى آنها شرح دهند.

 

باید خطر را بشناسیم. باید نقاطى را كه خطر، از آن نقاط جامعه اسلامى را تهدید مى‏ كند، درست بشناسیم. آن عبرتهاى قضایاى صدر اسلام را براى مردم و براى خودمان، باز كنیم. مهمترین وظیفه ‏اى كه در صراطِ امربه معروف ونهى‏ازمنكر وجود دارد، این است كه نیروهاى مؤمن وآمربه‏ معروف و ناهى‏ ازمنكر و آنهایى كه در نظام اسلامى انگیزه دارند، باید در صحنه باشند. همه ‏جا باید حضور داشته باشند. حزب‏ الّلهى بودن، یعنى آماده كار بودن براى انجام تكلیف الهى. این، یك ارزش است؛ یك ارزش انقلابى است. در نظام اسلامى، همه جا، كسى كه داراى روحیه حزب الّلهى است بر كسى كه داراى روحیه حزب الّلهى نیست، ترجیح دارد.

تاریخ: 7/5/1371

«منبع: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر»
طبقه بندی: واجب فراموش شده (امر به معروف و نهی از منکر)، سخن ولایت،
برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، مقام معظم رهبری، امام خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای، جامعه، تکلیف الهی، نظام اسلامی، روحیه حزب اللهی، جامعه اسلامی، آمر به معروف و ناهی از منکر، صدر اسلام، علمای دین، روحانوین، هنرمند، زنهای بد حجاب، حجاب، حجاب و عفاف، منکرات اخلاقی، منکرات سیاسی، منکرات اقتصادی، فساد در تهران، تهران، مومن، دانشجو،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic