«بیانات مقام معظم رهبری»

 «در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضاى هیئت دولت»‌

در آغاز هفته‌ی دولت شهریور 1391

هفته دولت فرصت ارزیابی درونی دولت / این سال آخر دولت سال مهمی است/ تصمیم دشمن را پیشاپیش پیش بینی بکنید/ این سال آخر دولت سال مهمی است/ در دولت برای تصمیم گیری باید تمرکز وجود داشته باشد/ در این دولت واقعا کارهای مهمی انجام گرفته/ دولت نهم و دهم گفتمان انقلاب و ارزشهای انقلاب را برجسته کرد/ به وعده هایی که داده می شود عمل کنید/ اوج فشار دشمن در این شش هفت سال و به خصوص دو سال اخیر بوده/ علت اصلی این دشمنی ها زنده شدن شعارهای انقلاب است/ پشت این بیداری اسلامی دست قدرت الهی است/ دشمن می خواهد جمهوری اسلامی الگو نباشد/ دشمنی آنها با ما کاملا طبیعی است/ بیان ضعف ها در فضای عمومی مشکلی را حل نمی کند/ مشکلات اقتصادی را باید برطرف کنید/ نقدینگی باید کنترل بشود/ کاری کنید که بخش خصوصی فعال شود/ مبارزه با مفاسد اقتصادی/ حمایت از تولید ملی رکن اقتصاد مقاومتی/ واحدهای کوچک اقتصادی را فعال کنید/ درباره منابع ارزی تصمیم قاطع بگیرید/ صرفه جویی چیز بسیار لازم و مهمی است/ مصرف اجناس خارجی را در وزارتخانه ها ممنوع کنید/ اقتصاد دانش بنیان، سرفصل اقتصاد مقاومتی/ تقصیرها را به گردن یکدیگر نیندازیم/ در امور فرهنگی به کارهای سطحی اکتفا نکنید/ موضع مستقل اسلامی و شجاعانه را باید حفظ کرد/ از حوادث منطقه باید حداكثر بهره به نفع اهداف انقلاب گرفته شود /هر تلاشی که می کنید پیش خدای متعال محفوظ است

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

قسمت اول

بسم‌‌الله‌‌الرّحمن‌‌الرّحیم‌‌
خب، وقت زیادى نمانده؛ من باید مختصر كنم مطالبى را كه میخواستم عرض كنم. متشكریم از توضیحاتى كه دوستان دادید. امیدواریم ان‌‌شاءالله آنچه را كه در نظر دارید و همت بر آن گماشتید و در برنامه دارید، با پیگیرى‌‌ها، در خارج تحقق ببخشید؛ ان‌‌شاءالله همین جور هم خواهد شد.

هفته دولت فرصت ارزیابی درونی دولت

این مناسبت، همراه و آمیخته است با یاد شهیدان عزیزمان، شهید رجائى و شهید باهنر و همچنین شهید عراقى؛ كه اینها چهره‌‌هاى درخشانى هستند. زنده نگهداشتن نام این شهدا، در واقع زنده نگهداشتن گفتمان انقلاب و ارزش شهادت است. همچنین این مناسبت فرصتى است براى ما كه از خدماتى كه در قوه‌‌ى مجریه انجام میگیرد، تشكر كنیم؛ چه آنچه كه مدیران ارشد دستگاه‌‌ها انجام میدهند، و چه آنچه كه بدنه‌‌ى دستگاه‌‌ها تا ذیل تلاش میكنند. خوشبختانه امروز یك تلاش جمعى وجود دارد. این فرصت هفته‌‌ى دولت، فرصت تشكر از اینها را هم به ما میدهد. براى خود شما هم در واقع یك فرصتى است؛ نه فقط فرصت ارائه‌‌ى گزارش و كارهائى كه انجام گرفته، تا ذهن مردم با حقایق آشنا شود - كه این البته لازم است - بلكه علاوه‌‌ى بر این، فرصت ارزیابى درونى خود مسئولان قوه‌‌ى مجریه است؛ قوّتها و ضعفها را واقعاً بررسى كنند، ارزیابى كنند و بشناسند آنچه را كه مایه‌‌ى پیشرفت آنها شده، آنها را تقویت كنند؛ و همچنین آنچه را كه مایه‌‌ى عقب‌‌ماندگى‌‌ها و ضعفهائى شده كه در جامعه و در زندگى مردم هم مشهود است، برطرف كنند. یعنى این فرصت هفته‌‌ى دولت را براى خودتان هم یك فرصتى بدانید؛ بخصوص كه امسال، سال آخر این دولت است.

این سال آخر دولت سال مهمی است

من كاملاً یادم هست كه در جلسه‌‌اى كه در اولین مناسبت هفته‌‌ى دولت با همین دوستانى كه اغلبشان حضور دارند، داشتیم، عرض كردیم كه فرصتها مثل برق و باد میگذرد. حالا هم ملاحظه میكنید كه از این فرصت طولانى و خوب، عمده‌‌اش گذشت؛ یك سالش باقى است. البته یك سال هم فرصت بزرگى است. نباید تصور كرد كه ما در این یك سالى كه باقى مانده، چه كار میتوانیم بكنیم؛ نه، در همین یك سال كارهاى بسیار زیاد و بسیار مهمى میتوانید انجام دهید. این سال آخر دولت شما، سال مهمى هم هست؛ هم از جهت شرائط بین‌‌المللى و شرائطى كه وجود دارد، سال بسیار مهمى است - یعنى شما در حال مواجهه با زورآزمائى قدرتهاى مستكبر هستید كه دارند همه‌‌ى توانشان را خرج میكنند، شاید بتوانند شما را به عقب‌‌نشینى و قبول شكست وادار كنند؛ شما هم باید از همه‌‌ى توانتان استفاده كنید تا بتوانید این توهّم باطل ذهن دشمن را به هم بزنید - هم از جهت آخرین بودن. در واقع شما در سال آخر میخواهید این كتاب طولانى و پر حجم خدمات دولت را شیرازه‌‌بندى كنید و آماده كنید و تحویل بدهید. یعنى باید واقعاً امسال كار اگر نگوئیم جدى‌‌تر از همیشه باشد، بلاشك باید در این سال آخر هیچگونه كوتاهى و سستى‌‌اى در كار نباشد.

خوشبختانه كشور در حال پیشرفت است - با قطع نظر از آمارهائى كه خود ما میدهیم - رصدكنندگان جهانى هم همین را میگویند؛ آنها هم تصدیق میكنند كه كشور از جهات مختلف در حال پیشرفت است. البته بعضى‌‌ها توهّماتى میكنند، كه توهّمات درستى نیست؛ ناشى از ارزیابى درستى نیست.

تصمیم دشمن را پیشاپیش پیش بینی بکنید

خب، دشمنان ما اقدامهاى جدیدى هم دارند میكنند، كه این اقدامها تدابیر و راهكارهاى جدیدى میطلبد؛ این را همیشه باید توجه داشت. حالا بعضى از دوستان اشاره كردند كه دشمنان یك تصمیمى را میگیرند، ما در مواجهه‌‌ى با آن تصمیم مشغول فعالیت میشویم و اقدامى را انجام میدهیم؛ خیلى خوب، این كار بسیار خوب است؛ منتها بهترش این است كه قبل از اینكه آن تصمیم را طرف مقابل بگیرد، شما حدس بزنید آنچه را كه او انجام خواهد داد. فرض بفرمائید كه مشكل جابه‌‌جائى منابع مالى و ناشى از فروش نفت را شما از قبل هم حدس میزدید و میگفتید؛ یا مشكلى را كه در خرید و فروش نفت و انتقال نفت و بیمه و از این چیزها به وجود آوردند، قبلاً همه را حدس میزدیم. راهها را از پیش آماده كنید. الان هم همین جور است. یعنى تصور نشود كه دشمن از ادامه‌‌ى دشمنى‌‌هاى خودش دست برداشته؛ نه، آنها دنبال راهِ كارند. چون كارهائى كه انجام دادند، به نتیجه نرسیده، حتماً دنبال راهكارهاى دیگرى خواهند بود - كه البته آنها هم به نتیجه نخواهد رسید - شما آن راهكارها را حدس بزنید و از پیش، خودتان را آماده كنید.

در دولت برای تصمیم گیری باید تمرکز وجود داشته باشد

یك حرفى اینجا گفته شد، قبلاً هم با من مطرح شده، كه تمركز در تصمیم‌‌گیرى‌‌هاى اقتصادىِ قوه‌‌ى مجریه لازم است. البته من این را كاملاً قبول دارم؛ یعنى بلاشك در تصمیم‌‌گیرى‌‌هاى كلان، در مسائل اساسى - كه فعلاً اساسى‌‌تر از همه، مسائل اقتصادى است؛ و بخصوص آنچه كه مربوط به معیشت مردم است و فشارهائى كه دشمن میخواهد بر مردم وارد كند - باید تمركز در تصمیم‌‌گیرى باشد؛ منتها توجه كنید كه این تمركز در تصمیم‌‌گیرى، معنایش تمركز تصمیم‌‌گیرى در دولت است؛ یعنى همه‌‌ى افرادى كه در بخشهاى مختلف دولت با آقاى رئیس‌‌جمهور همكارى میكنند، باید مسئولیت مشترك احساس كنند - یعنى هماهنگى كنند - در دولت، همه با هم تصمیم بگیرند. در این زمینه، مسئله‌‌ى مسئولیت مشترك را واقعاً باید در دولت جدى گرفت. هر كارى كه یك وزارتخانه‌‌اى انجام میدهد، همه‌‌ى وزرا و مسئولینى كه دور میز هیئت دولت مى‌‌نشینند، باید احساس كنند كه در این تصمیم‌‌گیرى یا در این اقدام، سهیم و شریكند. اگر این شد، آن وقت كارها با هماهنگى پیش میرود؛ نه اختلاف در عملكرد، نه اختلاف در فهم مسائل، نه اختلاف در آمارها، پیش نمى‌‌آید.

همه‌‌ى توان هم باید به میدان و به صحنه بیاید. كشور ظرفیتهاى خوبى دارد، توانهاى خوبى دارد؛ هم در درون دولت ظرفیتهاى بالائى هست، هم در بیرون دولت. من مى‌‌بینم گاهى اوقات بعضى از مسئولین بخشها، از افرادى كه خارج از تشكیلات دولتند، كمك فكرى میگیرند؛ این كار خوبى است؛ این را توسعه بدهید، از این ظرفیت استفاده كنید. افرادى هستند كه دلسوزانه و با علاقه و شوق حاضرند در كنار دولت باشند و با دولت همكارى كنند؛ از نیروهاى اینها استفاده شود؛ اینها جزو ظرفیتهاى كشورند. در درون دولت هم خوشبختانه ظرفیتها زیاد است.

در این دولت واقعا کارهای مهمی انجام گرفته

خب، نقاط قوّتى وجود دارد؛ ضعفهائى هم وجود دارد. در جمع‌‌بندى نقاط قوّت و نقاط ضعف، وقتى ما نگاه میكنیم، ترجیح را به نقاط قوّت میدهیم؛ لیكن این معنایش این نیست كه ما ضعفها را نباید برطرف كنیم. خب، در طول این چند سال در كشور كارهاى وسیع عمرانى انجام گرفته؛ بخصوص در مناطق دوردست، در بخشهاى مختلف؛ اینها واقعاً كارهاى مهمى است؛ این یك رویكرد بسیار مهمى در حركت دولت است. از این قضیه بگیرید، تا پیشرفتهاى چشمگیرى كه در زمینه‌‌ى علم و فناورى به وجود آمده. این پیشرفتهائى كه در این چند سال در زمینه‌‌ى علم و فناورى صورت گرفته، خیلى قابل توجه است.

در زمینه‌‌ى ارتقاء جایگاه كشور در عرصه‌‌ى سیاست خارجى و مسائل بین‌‌المللى هم همین جور است. امروز در عرصه‌‌ى سیاست خارجى، ثقل و وزنه‌‌ى كشور با چند سال قبل تفاوت دارد؛ ما در مسائل، تأثیرگذاریم؛ اینها مهم است. در حوادثى هم كه پیش آمده، ما تأثیرگذار بوده‌‌ایم - كه آن، داستان جداگانه‌‌اى دارد - به نظر ما آن هم خیلى مهم است.

دولت نهم و دهم گفتمان انقلاب و ارزشهای انقلاب را برجسته کرد

 یك بخش دیگر از این نقاط قوّتى كه به نظر من روى آن باید تكیه كرد، مسئله‌‌ى برجسته شدن ارزشهاى انقلاب است. در این سالهائى كه دولت نهم و دولت دهم بر سر كار بودند تا امروز، گفتمان انقلاب و ارزشهاى‌‌انقلاب و چیزهائى كه امام به آن توصیه میكردند و ما آنها را از انقلاب آموختیم، خوشبختانه كاملاً برجسته شده: مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى مسئولان، استكبارستیزى، افتخار به انقلابیگرى. یك دوره‌‌اى بر ما گذشت كه اسم انقلاب و انقلابیگرى و اینها به انزوا افتاده بود؛ سعى میكردند به عنوان یك ارزش منفى یا ضد ارزش، از این چیزها یاد كنند؛ مقاله مینوشتند، حرف میزدند، گفته میشد. امروز خوشبختانه اینجور نیست، درست بعكس است؛ گرایش عمومى مردم و مسئولان كشور به حركت انقلابى، جهتگیرى انقلابى، ارزشهاى انقلابى و مبانى انقلاب است. این را توجه داشته باشید كه یكى از عوامل گرایش مردم به دولت، همینهاست؛ یعنى مردم به این ارزشها اهمیت میدهند. مسئله‌‌ى دعوت به عدالت، مسئله‌‌ى ساده‌‌زیستى، دور بودن مسئولان از تجمل؛ اینها خیلى چیزهاى مهمى است.

به وعده هایی که داده می شود عمل کنید

تلاش دولت در جهت ارتباط با مردم، تلاش فوق‌‌العاده‌‌ى كارى كه خوشبختانه در دولت مشاهده میشود؛ اینها چیزهاى خوبى است. البته توجه كنید كه این تلاش فراوانى كه دارید انجام میدهید، با كیفیتِ خوب و با عمل كردن به آنچه كه میگوئید، همراه باشد؛ روى این تكیه كنید. البته طبیعى است كه شما میخواهید آنچه را كه میگوئید، بتوانید عمل كنید - در این شكى نیست - اما روى این اهتمام داشته باشید كه هر آنچه به عنوان یك وعده از شما صادر میشود، مردم در موعد معین ببینند كه آن وعده تحقق پیدا كرد. اگر از صد تا كارى كه شما میگوئید، نودتایش را انجام بدهید، ده تایش انجام نگیرد، همین در ذهن مردم یك اختلالى ایجاد خواهد كرد. آنچه را كه آدم احتمال میدهد انجام نشود، به صورت احتمال بگوید، به صورت قطع و یقین نگوید. به نظر من این چیز بسیار مهمى است.

اوج فشار دشمن در این شش هفت سال و به خصوص دو سال اخیر بوده

خب، هر بیننده‌‌اى احساس میكند و مى‌‌بیند كه تلاش دشمنان در مقابله‌‌ى با جمهورى اسلامى در این سالهاى اخیر، بخصوص در همین شش هفت سال گذشته و بخصوص در این دو سه سال اخیر، بیشتر شده. به نظر من دو سه عامل تأثیر دارد كه ما اگر بدانیم انگیزه‌‌هاى دشمن از كجا ناشى میشود، تكلیف خود را در برنامه‌‌ریزى‌‌هامان بهتر میفهمیم. به نظر من یكى از علل این دشمنى‌‌ها، همین پیشرفتهاى شماست؛ یعنى میخواهند این پیشرفتها كند شود. جمهورى اسلامى با داعیه‌‌ى اسلام‌‌خواهى، با داعیه‌‌ى مردم‌‌سالارى اسلامى، با داعیه‌‌ى رد و نفى مستدل لیبرال دموكراسى، براى تشكیلات استكبارى دنیا یك خطرى است. هرچه شما بیشتر پیشرفت كنید، این خطر براى آنها بیشتر خواهد شد. میخواهند جلوى این را بگیرند.

علت اصلی این دشمنی ها زنده شدن شعارهای انقلاب است

عامل دوم این دشمنى‌‌ها، زنده شدن شعارهاى انقلاب است. وقتى شعارهاى انقلاب كمرنگ شود، پنهان شود، آنها طبعاً بیشتر خوششان مى‌‌آید و چهره‌‌ى همراه‌‌ترى میگیرند؛ هرچه شما شعارهاى انقلاب را پررنگ‌‌تر كنید، آنها چهره‌‌شان عبوس‌‌تر و خصمانه‌‌تر میشود؛ این چیزِ طبیعى است.

پشت این بیداری اسلامی دست قدرت الهی است

عامل دیگر، همین حوادث منطقه است؛ این بیدارى اسلامى و آنچه كه در منطقه‌‌ى ما رخ داد، كه حادثه‌‌ى فوق‌‌العاده مهمى است. به نظر من هنوز ابعاد عظیم این حادثه‌‌اى كه در شمال آفریقا و منطقه‌‌ى اسلامى ما اتفاق افتاده، براى خیلى‌‌ها درست شناخته‌‌شده نیست؛ خیلى چیز عظیمى اتفاق افتاده. پشت این مسئله، دست قدرت الهى است.

دشمن می خواهد جمهوری اسلامی الگو نباشد

 خب، اگر چنانچه در این شرائط، یك ایرانِ بى‌‌دردسرِ بى‌‌دغدغه اینجا وجود داشته باشد، با همین شعارهائى كه دارد، با همین كارهائى كه دارد میكند، با همین پیشرفتى كه محسوس است، از آن كشورها بیایند ببینند كارخانه‌‌ها را، دانشگاه‌‌ها را، مراكز تحقیقاتى را، وضع زندگى مردم را، بازارهاى پر از اجناس را، دولت بى‌‌دردسر را، بدیهى و طبیعى است كه آنها میگویند الگوى خوب همین است. میخواهند این نشود. میخواهند این الگوشدن جمهورى اسلامى نباشد. یعنى براى جمهورى اسلامى دردسرهائى به وجود بیاورند، تا آن كشورهائى كه تحولى در آنها رخ داده و وارد مرحله‌‌ى جدیدى شده‌‌اند، براى ادامه‌‌ى راه، این را الگو قرار ندهند.

دشمنی آنها با ما کاملا طبیعی است

حالا البته بعضى‌‌ها در روزنامه، در سایت، در تریبونهاى گوناگون مطالبى منتشر میكنند؛ اینكه چرا ما در دنیا دشمن‌‌تراشى كردیم كه اینقدر با ما دشمنى كنند! به نظر من اینها حرفبافى است. آنچه كه گفته میشود، متكى به یك تحلیل درست نیست. نه، دشمنى‌‌ها خیلى طبیعى است. وقتى كه امام بزرگوار بود، دشمنى‌‌ها زیاد بود؛ براى خاطر مواضع قاطع امام. هرچه مواضع ما ضعیف‌‌تر شود و عقب‌‌نشینى كنیم، آنها طبعاً چهره‌‌شان بظاهر متبسم‌‌تر میشود. البته جلو مى‌‌آیند. یعنى چهره را متبسم میكنند، براى اینكه بتوانند جلو بیایند، مناطق را تصرف كنند و ما را از پیشرفت هدفهامان باز بدارند. هرچه ما در حركت خودمان جدى‌‌تر و مصمم‌‌تر باشیم، آنها ناراحت میشوند و چهره‌‌شان عبوس میشود. البته تا حالا در این سى و سه سال آنها نتوانستند ما را متوقف كنند، بعد از این هم ان‌‌شاءالله نخواهند توانست. بنابراین خوشبختانه وضعیت كشور اینجورى است. البته گرفتارى‌‌هائى هست، ضعفهائى هست، مشكلاتى هست، كه باید به آنها هم توجه كنیم؛ لیكن مجموعاً وقتى انسان نگاه میكند، حركت كشور، حركت رو به پیشرفتى است.

                                          منبع: سایت مقام معظم رهبری
طبقه بندی: سخن ولایت،
برچسب ها: مقام معظم رهبری، امام خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای، بیانات مقام معظم رهبری، سخنان مقام معظم رهبری، شهید رجایی، شهید باهنر، شهادت، شهدا، قوه مجریه، هفته دولت، دشمن، فروش نفت، خدمات دولت، قدرتهای مستکبر، مسائل اقتصادی، مسائل سیاسی، علم و فناوری، سیاست خارجی، ارزشهای انقلاب، دولت نهم، دولت دهم، رئیس جمهور، امام خمینی، محمود احمدی نژاد، گفتمان انقلاب، ساده زیستی، استکبار ستیزی، حرکت انقلابی، عدالت، جمهوری اسلامی، مردم سالاری اسلامی، اسلام خواهی، لیبرال دموکراسی، بیداری اسلامی، قدرت الهی، شمال آفریقا، ایران، دانشگاه، اقشار ضعیف و متوسط جامعه، جامعه، مشکلات اقتصادی، تورم، گرانی، کاهش قدرت خرید، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن و تجارت، مسکن مهر، یارانه نقدی، بخش خصوصی، اقتصاد مقاومتی، سیاستهای اصل 44، مفاسد اقتصادی، مفسدین اقتصادی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، تسهیلات بانکی، کار آفرینی، قوه قضائیه، تولید ملی، منابع ارزی، ارز پایه، مدیریت مصرف، اسراف، صدا و سیما، ملت مسلمان، مفاهیم اسلامی، اسلام، بنزین، تولیدات داخلی، اقتصاد دانش بنیان، ماه رمضان، وحدت و انسجام ملی، نیروهای مسلح، نقش رسانه ها، آزادی، نظام اسلامی، فرهنگ مهاجم، فضای مجازی، دیپلماسی انقلاب، اسلام انقلابی، اهداف انقلاب، آمریکا، صهیونیسم، قرآن،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic