تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1391 | 06:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

آدم باید دلش پاک باشد، مؤمن بودن به حجاب و چادر نیست!!!

جواب از دکتر شاهین فرهنگ و دکتر سید مجتبی حورایی:

بعضی ها می گویند حجاب می خواهی چکار دلت پاک باشد.

من هم حرف شما را قبول دارم، اگر دل شما پاک باشد همه چیز حل است. به خدا قسم اگر دلی پاک باشد دیگر هیچ گره ای نیست.

ولی در این عالم هر چیزی یک ظاهر دارد و یک باطن. یک پوست دارد و یک مغز. یک بیرون دارد و یک درون. مثلا یک موبایل یک بدنه دارد و یک تجهیزات داخلی. قیمت موبایل که مال بدنة آن نیست مال تجهیزات داخل آن است. حالا اگر من بگویم موبایل من پوست احتیاج ندارد و بدنه اش را بردارم مطمئن باشید که خیلی زود خواهد سوخت (با اولین ضربه یا آسیب).

حتی محبت و مهربانی هم یک پوست دارد و یک مغز، مغزِ محبت همان محبت قلبی و درونی است که مثلا من به مادرم عشق می‌ورزم. آیا این کافی است؟ یا نیاز به یک پوست دارد؟ پوستِ محبت چیست؟ همان نشانه ها و ظاهر نمودن محبت که عبارتند از گفتن «دوستت دارم» هدیه خریدن، در آغوش گرفتن، بوسیدن و... بدون این پوست آیا می‌شود به دیگران محبت خودمان را نشان بدهیم؟ پس پوست مهم است.

هرچند خاصیت و خوشمزگی هر چیزی به مغز آن است نه پوست. (ما مغز گردو و فندق و پسته و هندوانه و... را می‌خوریم)

                   برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

مثال دیگر: مغز انسان بسیار گران قیمت و حیاتی و مهم است. بطوری که خداوند دو لایة محافظ برای آن گذاشته است یکی پوست و دیگری جمجمه. دانشمندان می گویند اگر رگهای خونی درون مغز را به هم وصل کنید چهار بار دور زمین می چرخد. حالا یکی بگوید مغز من محافظ می خواهد چکار؟ مغزت پاک باشد. بعد برود پوست و جمجمه اش را بر دارد و همین طور برود توی خیابان. خب اگر یک کلاغی از بالای سرش رد شد و یک کاری کرد می خواهد چکار کند؟ می میرد. ولی اگر روی سر ریخت با شامپو و آب قابل تمیز شدن است.

 

عبادت هم یک مغز دارد و یک پوست، مغز عبادت دل پاک است. کسانی که می‌گویند آدم باید دلش پاک باشد، (پاکی دل هم یعنی صفای درون، شفافیت ذهن وجود و خیرخواهی برای دیگران داشتن و...) مغز عبادت را گرفته‌اند! آفرین! اما سوال این‌جاست که اگر همه کاره مغز است. پس پوست برای چیست؟ با توجه به این‌که خدا حکیم است و کار عبس و بیهوده نمی‌کند. کار پوست حفاظت از مغز است و مانع از پوسیدکی و خرابی آن می‌شود. اگر مغز نباشد مغز با مجاورت با هر آلوده‌ای فاسد می‌شود.

 

اگر کرمی وارد صندوق هلو بشود، در بین هلو ها می‌گردد تا ببیند کدام هلو پوستش شل شده و از بین رفته، به همان هلو هجوم می‌آورد. کرم‌های کثیف توی خیابان به کسی شماره تلفن می‌دهند که پوستش خراب و شل شده باشد یا به پوست کم اعتنا است.

 

دل پاک، مغر عبادت است اما سلامت این دل پاک به نماز و روزه و حجاب و ... است. چگونه است که برای حفاظت از کنترل تلوزیون برایش جلد و حفاظ می‌گیری، اما برای حفاظت از دل خودت هیچ حفاظی در نظر نمی‌گیری؟ یعنی کنترل تلوزیون از دل تو مهم‌تر است؟

 

یکی دیگر از فلسفه های پوست، زیبایی است. پوست مغز را زیبا می‌کند. آیا وقتی من خواستم تلوزیون بخرم می‌روم به فروشنده می‌گویم یک لامپ تصویر بدید با دو متر سیم؟ یا این‌که به دنبال ظاهر و زیبایی تلوزیون هم هستم. فرض کنید مغز ما عریان بود و جمجمه و پوست نبود. چقدر زشت و وحشتناک می‌شدیم. ما هم دوست داریم مغز خوب باشد و هم پوست.

 

جالب است به خدا که می‌رسیم می‌گویم دلت پاک باشد، فقط مغزت قشنگ باشد.

 

یا فرض کنید موز بدون پوست بود. خواهید دید نیم ساعت بعد سیاه می شود و باید آن را دور بیاندازید. من هم قبول دارم که دلت باید پاک باشد. ولی بدون تردید دلی پاک می ماند که با لایه هایی از بیرون از آن محافظت کنی. وقتی پرده های حفاظتی را برداشتی دیگر این دل پاک نمی ماند. حتما باید پوستی باشد که از این دل محافظت بکند وگرنه این دل پاک نمی ماند.

 

ما در دنیایی زندگی می کنیم که پر از حرف و پیام است. خدا با ما حرف می زند.

 

امام صادق (ع): به خدا قسم در هر چیزی که می بینید درس و پیامی از سوی خدا نهفته است.

 

همه چیز در این عالم به ما درس می دهد. شما به گلهایی که توی پارکها، شهرداری کاشته نگاه کنید. مثلا گل رز. گلی که باز شده و جلوه گری می کند هر کسی از کنارش رد می شود هوس می کند آن را بکند اگر هم نکند چپ چپ نگاه می کند که کاشکی می شد آن را بچینم. ولی گلهایی که بسته و غنچه اند و در گلبرگهایشان هستند، کمتر چشمی طمع می کند و کمتر دستی دراز می شود. این هم یکی از قوانین این عالم است. ما باید از اتفاقات این عالم درس بگیریم. وقتی جلوه گری کردی و باز شدی طبیعی است که آنهایی که بخواهند دست درازی بکنند بیشتر خواهند بود.
طبقه بندی: مباحث حجاب دکتر شاهین فرهنگ، پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: دکتر شاهین فرهنگ، سید مجتبی حورایی، استاد حورایی، حجاب و عفاف، حجاب، پوشش و حجاب، نماز، روزه، عبادت، مغز، فلسفه حجاب، تلوزیون، جمجمه، عریان، چادر، پوست، دوستت دارم، موبایل، دانشمند، پاکی دل، قوانین عالم، جلوه گری، گل رز، شهرداری، هوس، زندگی، زیبایی، محبت، مهربانی، آغوش، بوسه،