تاریخ : دوشنبه 7 مرداد 1392 | 12:48 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

سه كلمه‌ی

«یهودی» ، «كلیمی» و «صهیونیزم»

چه تفاوت های مكتبی و ریشه ای با هم دارند؟

عناوین « یهودی » و « کلیمی » دو اسم هستند برای پیروان یک دین ؛ و مصداقا تفاوتی با هم ندارند . نویسنده کتاب آشنایی با ادیان بزرگ در مورد منشاء این دو اسم گفته است :

 

« پس از رحلت حضرت سلیمان (ع) ، فرزندش «رحبعام» زمام امور مملکت بنى اسرائیل را در کف گرفت و چون وى به ستمکارى پرداخت گروهى از مردم از فرمان او بیرون رفتند و تنها دو سبط یهودا و بنیامین در سرزمین یهودا (به نام یکى از فرزندان حضرت یعقوب) که بخش نسبتا کوچکترى بود، براى او باقى ماند. این قسمت که شامل شهر اورشلیم (قدس) نیز مى شد، اهمیت بسیارى داشت و نام «یهودى» از اینجا مى آید. ده سبط دیگر حکومت مستقلى به نام اسرائیل به رهبرى فردى به نام «یربعام بن ناباط» در شمال فلسطین تشکیل دادند. «یربعام» یکى از استانداران حضرت سلیمان (ع) بود.» (1)

                       مشاهده در ادامه مطلب

در طول تاریخ یهودیان به خاطر اعتقادات خاص ضد یهودی و به خاطر اعمال زشتی که مرتکب می شدند و بخاط عوامل متعدد دیگر، در میان مسیحیان و مسلمین به شدت مورد نفرت بودند ؛ این نفرت به مرور زمان با واژه یهودی یکی شده بود به نحوی که مردم با شنیدن این نام حالت نفرت پیدا می کردند؛ لذا در قرون اخیر یهودیان برای آنکه خود را از این نفرت عمومی خلاص کنند نام «کلیمی» را برای خود برگزیدند و سعی نمودند خود را با این نام معرفی نمایند ؛ واژه کلیمی از واژه «کلیم الله» (سخن گوینده با خدا) که لقب حضرت موسی (ع) است گرفته شده است . (2)

اما واژه صهیونیسم که واژه ای نو ظهور است با دو واژه قبلی کاملا متفاوت است .

 

پیدایش صهیونیسم و تأسیس دولت اسرائیل

دین یهودیت تبلیغ ندارد، زیرا یهودیان دین خود را نعمتی الهی می دانند که مخصوص نژاد بنی اسرائیل است . با این وصف هر گاه کسی بخواهد یهودی شود باید ذلتهای این قوم را به او تفهیم کرد تا اگر مرد این میدان نیست ، پا در آن نگذارد؛ برخی از یهودیان در عصر حاضر به جای دین یهودیت معمولا مردم را به آرمان صهیونیسم دعوت می کنند.

یهودیان اروپایی در اثر فشارهایی که از طرف مسیحیان ضد یهودی بر آنها وارد می شد ، کم کم به این فکر افتاده بودند که وطنی مستقل برای خود داشته باشند ؛ در اواخر قرن نوزدهم گروه بزرگی از یهودیان روسیه از این کشور اخراج شدند. عده ای از آنان در غرب اروپا ساکن شدند و گروهی هم به فلسطین رفتند و در مکانی نزدیک دریای مدیترانه ساکن شدند و نام صهیون را برای آنجا برگزیدند. صهیون نام تپه ای در قدس است که در فلسطین واقع شده است ؛ لذا برای یهودیان یاد آور شکوفایی دولت بنی اسرائیل در عصر حضرت داوود و سلیمان (ع ) بوده است. این نام همواره یادآور اقتدار آن قوم بوده و در کتابهای انبیای متاءخر بسیار از آن یاد شده است .

 

در تعالیم یهودی آمده است که روزی مسیحا رهبر نجات دهنده قوم بنی اسرائیل ظهور خواهد نمود ؛ لذا یهودیان بر این عقیده بودند که تا ظهور او باید انتظار بکشند ؛ در همان زمان ، یهودیان اروپا و روسیه با نادیده گرفتن سنت انتظار برای ظهور مسیحا ، برای کسب استقلال و عزت برخاستند و بر آن شدند که وطنی مستقل برای خود به دست آورند ؛ در این میان روزنامه نگاری به نام «تئودور هرتصل» آرمان وطن مستقل را مطرح نمود و نام آن را صهیونیسم نهاد؛ یهودیان دنیا در مقابل این دعوت به دو گروه تقسیم شدند ؛ عده ای با آن به مخالفت برخاستند و «یهودیان ضد صهیونیسم» نام گرفتند و گروهی دیگر آن را پذیرفتند و «یهودیان صهیونیست» نامیده شدند ؛ به دنبال تاسیس این تفکر ، فلسطین به عنوان وطن صهیونیسته انتخاب شد و یهودیان صهیونیست شروع به مهاجرت به فلسطین نمودند ؛ مقداری از زمینهای فلسطین را خریدند (3) و بقیه را با زور اسلحه اشغال نمودند ؛ استکبار جهانی به سرکردگی انگلستان و آمریکا نیزبه پشتیبانی همه جانبه از این جریان برخاستند . صهیونیستها با اتکا به آن حمایتها و با بهره برداری از ضعف و زبونی رهبران کشورهای اسلامی ، موقعیت خود را محکم کردند و وضعی را پیش آورند که اکنون با تلخکامی شاهد آن هستیم .

 

در نیم قرنی که از تشکیل رژیم صهیونیستی می گذرد، غاصبان فلسطین از هیچ جنایتی فروگذار نکرده اند و با شیوه های گوناگون به گسترش سلطه ظالمانه خود ادامه داده اند. همچنین آنان قطعنامه ها و بیانیه های مجامع بین المللی را به چیزی نگرفته اند. کسانی هم که صلح طلبی صهیونیستها را باور کرده اند، در اندک زمانی به دورویی و ناجوانمردی آنان پی برده اند. (4)

 

پی نوشت ها:

1) آشنایی با ادیان بزرگ ؛ حسین توفیقی ؛ ص 89

2) آشنایی با ادیان بزرگ ؛ حسین توفیقی ؛ ص 94

3) بر عکس تبلیغات زیادی که می شود تنها 2 درصد از زمین های فلسطینیان به طور مستقیم به یهودیان صهیونیسم فروخته شد. پس از اینکه فلسطینیان به کنه دسیسه صهیونیسم پی بردند این کار متوقف شد. سپس صهیونیست ها با واسطه فلسطینیهای سرمایه دار شروع به خرید زمین از فلسطینیان نمودند. به این طریق که این فلسطینیان سرمایه دار زمین ها را از مردم فلسطین خریداری کرده و با قیمت گزاف به صهیونیست ها می فروختند. که از این طریق هم تنها 4 درصد از اراضی فلسطینیان به دست صهیونیست ها افتاد. پس در مجموع تنها 6 درصد از اراضی فلسطین توسط اسرائیل خریداری شد. (منبع: کتاب شکار عقاب/ خانم مدرس/ ص 105) اکثر زمینهای خریده شده زمیناییه که انگلیسی ها مصادره کردن و به مزایده گذاشتن نه اینکه فلسطینی ها فروخته باشن

(این قسمت قرمز رنگ تذکری بود که نویسنده کتاب شکار عقاب به بنده دادند و بنده هم عین صحبت ایشان رو در اینجا اضافه کردم)

4) آشنایی با ادیان بزرگ ؛ حسین توفیقی ؛ ص 95-97
طبقه بندی: فلسطین، انتفاضه، قدس، اسرائیل و صهیونیسم،
برچسب ها: کتاب آشنایی با ادیان اثر حسین توفیقی، فلسطین، اسرائیل، کتاب شکار عقاب، یهود، یهودیان، صهیونیسم، صهیونیزم، اراضی فلسطین، تشکیل رژیم صهیونیستی، رهبران کشورهای اسلامی، غاصبان فلسطین، آمریکا، انگلستان، استکبار جهانی، یهودیان صهیونیست، یهودیان ضد صهیونیست، جنایات اسرائیل، صهیون، تئودورهرتصل، مسیحا، قوم بنی اسرائیل، ظهور، تعالیم یهوید، قدس، مسیحیان ضد یهود، دولت بنی اسرائیل، دریای مدیترانه، یهودیان روسیه، یهودیان اروپا، آرمان صهیونیسم، دین یهودیت، نژاد بنی اسرائیل، حضرت سلیمان (ع)، تاسیس دولت اسرائیل، پیدایش صهیونیسم، کلیم الله، کلیمی، مسلمانان، مسیحیان، تاریخ یهود، یربعام بن ناباط، اورشلیم، بنیامین، یهودا، حضرت یعقوب، یهودی کلیمی و صهیونیزم،
دنبالک ها: پرسمان،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات