آیا فکر نمی کنید امروز دخترهای چادری و محجبه بیشتر مورد آزار و اذیت می گیرند؟

جواب از دکتر شاهین فرهنگ:

یک نفر از من پرسید مگه شما نمی گوید با حجاب باشید تا کمتر آزار ببینید خب من 17 سالم است و چادری ام اما بیشتر آزار می بینم و متلک می شنوم. مثلا بهم می گویند کلاغ سیاه غار غار!

بله! این حرف هم درست است! تصور کنید که من در حال صحبت مثلا عینکم آلوده به چیزی شد (مثلا نسکافه روی آن ریخت) و یک لک قهوه ای روی آن ریخت. آیا تا پایان سخنرانی می گذارم آن لکه به عینکم باشد؟ یا بلافاصله عینکم را پاک می کنم؟ بلافاصله آن را پاک  می کنم. چرا؟ چون عینک شفاف و زلال و بلوری است. این جسم شفاف لک را روی خودش بدجوری نشان می دهد. و برای پاک کردن آن را با دستمال و فشار دادن تمیز می کنم.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

حالا فرض کنید یک فرش تیره رنگی هم باشد که مثلا چند سال است آن را نشسته اند. و کثیف است. حالا اگر همین نسکافه روی این فرش بریزد آیا برای تمیز کردن آن باز هم عجله داریم؟ یا اینکه نه! هر چه فرش کثیف تر باشد عجلة ما در تمیز کردن آن لک کمتر می شود. و هر چه آن چیز بلوری تر و تمیز تر باشد اقدام من در تمیز کردن آن زود تر است و کسی نمی تواند به من بگوید که چرا عینکت را زود پاک کردی. چون عینک شفاف است.

 

سوال من این است: می خواهید شفاف و زلال و بلوری باشید؟ اگر اینگونه است. تا یک لکی روی شما افتاد خدا می خواهد شما را پاک کند. پس فشارها و آزارها و متلکها زیاد است. اگر هم می خواهید مثل آن فرش سیاه باشید اصلا کسی با شما کاری ندارد.

 

آیا تا حالا شنیده اید که یک باند سرقت مسلحانه سه ماه نقشه بکشد و حمله کند به سبزی فروشی محله؟ باند سرقت مسلحانه به جواهرفروشی می زند. وقتی تو ظاهر زیبای خودت را پوشاندی و خواستی جواهر درون خودت را نشان بدهی و آن ارزشمندی فراوانت را به عرصه نمایش بگذاری، معلوم است که حملة شیطان هم شروع می شود. دستت می اندازند، آزارت می دهند متلک می گویند، نگران نباش. تو داری شفاف تر و پاک تر می شود.

جواب از خانم علاسوند، کارشناس برنامة ریحانة رادیو معارف:

بعضی از خانمهایی که خیلی پوشش خود را مراعات نمی‌کنند معتقد‌اند که خیلی فرقی نمی‌کند که ما چادری باشیم یا مانتویی و بد حجاب، در هر صورت مورت آزار و متلک از طرف آقایان قرار می‌گیریم پس بنابراین به این نتیجه رسیده‌ایم که فرقی ندارد که چه پوششی داشته باشیم. این نتیجه گیری غلطی است. اگر من رفتار و منشم، یک رفتار و منش سنگین و متینی نباشد، توی چادر هم که قرار می‌گیرم همان آدم هستم، اگر من اصرار داشته باشم که از آرایش استفاده کنم، با چادر یا بی چادر، همان اثر را دارد. ما وقتی می‌گوییم چادر؛ اعتقاد داریم که از این چادر؛ یک قداست و متانت ویژه‌ای استشمام می‌شود، که وقتی شخص در آن قرار می‌گیرد، مثل این است که یک سری ضوابطی را باید ملاحظه بکند، اگر یک دخترخانمی بر این اساس چادر را انتخاب می‌کند و منش و حرکات و سکنات آن کاملا در راستای همین حجاب هست، طبیعتا چنین فردی اصلا مورد تعرض و متلکی قرار نمی‌گیرد. (یا بسیار به ندرت این اتفاق برایش می‌افتد). نه این‌که من در حرف زدن و برخورد و راه رفتن و رفت و آمدم خیلی آزاد و راحت باشم و به قولی اُپن عمل بکنم، بعد بگویم حالا هم که چادر سرم می‌کنم بهم متلک می‌گویند پس چه فرقی با بد حجاب کردم؟ و بعد نتیجه بگیرم که بنابراین چادر هیچ مصونیت بیشتری برای من نیاورده!!!
طبقه بندی: مباحث حجاب دکتر شاهین فرهنگ، پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب، حجاب و عفاف، پوشش و حجاب، چادر، دخترهای محجبه، دکتر شاهین فرهنگ، دخترهای چادری، برنامه ریحانه، رادیو معارف، برنامه ریحانه رادیو معارف، سرقت مسلحانه، جواهر فروشی، طلا فروشی، شیطان، آزار دختران، آزار و اذیت دختران، نسکافه، فرش، آرایش،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic