چرا با وجود کراهت رنگ مشکی در اسلام، پوشش خانم‌ها مشکی است؟

جواب از سرکار خانم ساسانی، کارشناس برنامة «ریحانه» رادیو معارف:

قبلا عرض شد که آیات حجاب در دو سورة «نور» و «احزاب» نازل شد.. خداوند در سورة نور حداقلی از حجاب را مطرح کرد و در سورة احزاب توسعه داد و یک حداکثری را بیان کرد. در آن‌جا بحث «جلباب» را مطرح می‌شود. حالا نه دقیقا، اما «جلباب» چیزی شبیه چادر است. زبان قرآن عقل برانگیز و فطرت پذیر است. البته این‌که عده‌ای می‌گویند آیة 59 سورة احزاب مختص زنان پیامبر است صحیح نیست. هرچند در ابتدای آیه زنان پیامبر مورد خطاب قرار گرفتند این از جهت موقعیت خاص آن‌ها بوده، چون به عنوان همسر پیامبر الگوی جامعه هستند.

بعد از مطرح کردن بحث جلباب نکته ای را بیان می‌کند: فرمود : این مدلی که ما پیشنهاد کردیم، البته بخشنامه و آیین‌نامة الزام آور نیست، بلکه مدل برتری است برای کسانی که خواهان ترقی بیشتری در انجام معارف هستند.. این بهتر است برای این‌که به عفت شناخته بشوند. یعنی هدف پوشش محو زن‌ها نیست بلکه معرفت یافتن و حضور آن‌ها در جامعه است. در نقل داریم که وقتی آیات سورة احزاب نازل شد، زنان مدینه به‌گونه‌ای تردد می‌کردند که گویا بر سر آن‌ها کلاغی نشسته، یعنی رنگ پوششی را که انتخاب کردند رنگ مشکی بود.

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

این مطلب ظهور دارد در این‌که انتخاب رنگ مشکی، یک انتخاب آگاهانه بوده نه یک الزام شرعی. از طرفی با توجه به این‌که این زن‌ها در محضر پیامبر تردد می‌کردند و ایشان شاهد رفت و آمد زنان با این پوشش بوده و محدودیتی هم پیامبر در بیان احکام نداشتند، اگر این نحو پوشش مردود بود، حتی در حد کراهت، طبیعتا رسول خدا باید بیان می فرمودند. و حال این‌که چیزی در این ارتباط نرسیده. با توجه به این‌که منابع دین متعدد است و یکی از آن‌ها عبارت است از سنت. در تعریف سنت گفته می‌شود: «قول و فعل و تقریر معصوم» تقریر یعنی امضاء کردن. اگر عملی در حضور معصوم انجام بگیرد و او سکوت کند، این سکوت دلیل بر این است که این وضعیت را پذیرا است. پس بنابراین زن‌ها رنگ مشکی را خود انتخاب کردند و پیامبر نسبت به آن متعرض نشد.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب و عفاف، چادر، چادر مشکی، حجاب، عفاف، سوره نور، سوره احزاب، جلباب، احکام پوشش، ظهور، معارف دینی، زنان مدینه، برنامه ریحانه، رادیو معارف، برنامه ریحانه رادیو معارف، چادر مدل برتر، عفت، زنان پیامبر، همسر، جامعه، قرآن، فطرت، کراهت رنگ مشکی، اسلام، رنگ مشکی، پیامبر اکرم (ص)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic