«تكلیف عامه مردم، امربه معروف ونهى‏ از منكر با لسان است؛ با زبان»

«مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای»

به من نامه مى ‏نویسند؛ بعضى هم تلفن مى‏ كنند و مى‏ گویند: «مانهى از منكر مى ‏كنیم. اما مأمورین رسمى، طرف ما را نمى‏ گیرند. طرف مقابل را مى‏ گیرند!» من عرض مى ‏كنم كه مأمورین رسمى - چه مأمورین انتظامى و چه مأمورین قضایى - حق ندارند از مجرم دفاع كنند. باید از آمر و ناهى شرعى دفاع كنند. همه دستگاه حكومت ماباید ازآمربه معروف وناهى از منكر دفاع كند.این، وظیفه است.اگر كسى نماز بخواند و كس دیگرى به نمازگزار حمله كند، دستگاههاى ما از كدامیك باید دفاع كنند؟ از نمازگزار یااز آن كسى كه سجّاده رااز زیر پاى نمازگزار مى‏ كشد؟ امر به معروف و نهى از منكر نیز همین‏طور است. امر به معروف هم مثل نماز، واجب است.

 

                    برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 

در نهج‏ البلاغه مى‏ فرماید: «و ما اعمال البّر كلها و الجهاد فى سبیل‏اللَّه عند الامر بالمعروف و النّهى عن المنكر الا كنفثة فى بحر لجّى.» یعنى امر به معروف ونهى از منكر، در مقیاس وسیع و عمومى خود، حتى از جهاد بالاتراست؛ چون پایه دین رامحكم مى ‏كند. اساس جهاد راامربه معروف ونهى‏ ازمنكراستوار مى ‏كند. مگر مأمورین و مسؤولین ما مى ‏توانند آمربه معروف وناهى از منكر را بادیگران مساوى قرار دهند؛ چه رسد به این‏كه نقطه مقابل ‏او را تأیید كنند!؟

 

البته جوان حزب‏ اللّهى هم باید باهوش باشد. باید چشمهایش رابازكند و نگذارد كسى در صفوف او رخنه كند و به‏ نام امربه معروف ونهى‏ ازمنكر، فسادى ایجاد نماید كه چهره حزب‏ اللَّه را خراب كند. باید مواظب باشید. این، به عهده خودتان است. من یقین دارم - و تجربه‏ هاى این چندسال هم نشان داده - تانیروهاى مؤمن وحزب‏ الّلهى براى انجامِ كارى به میدان مى‏ آیند، یك عدّه عناصر بدلى و دروغین، با نام اینها در گوشه ‏اى فسادى ایجاد مى ‏كنند تا ذهن مسؤولین را نسبت به نیروهاى مؤمن و حزب‏ الّلهى و مردمى چركین كنند. مواظب باشید. مسأله امر به معروف و نهى‏ ازمنكر، مثل مسأله نمازاست. یادگرفتنى است. باید بروید یاد بگیرید. مسأله دارد كه كجا و چگونه باید امر به معروف ونهى‏ از منكر كرد؟ البته من عرض مى ‏كنم - قبلاً هم گفته‏ ام - در جامعه‏ اسلامى، تكلیف عامه مردم، امربه معروف ونهى‏ از منكر با لسان است؛ با زبان. اگر كار به برخورد بكشد، آن دیگر تكلیف مسؤولین است. آنها باید وارد شوند. اما امر به معروف و نهى از منكر زبانى، مهمتر است. عاملى كه جامعه رااصلاح مى‏ كند، همین نهى از منكر زبانى است.

 

به آن آدم بدكار، به آن آدم خلافكار، به آن آدمى كه اشاعه فحشا مى‏ كند، به آن آدمى كه مى ‏خواهد قبح گناه را از جامعه ببرد، مردم باید بگویند. ده‏ نفر، صدنفر، هزارنفر! افكارعمومى روى وجود و ذهن او باید سنگینى كند. این، شكننده‏ ترین چیزها است. همین نیروهاى مؤمن و بسیجى و حزب‏ الّلهى؛ یعنى همین عامه مردم مؤمن؛ یعنى همین اكثریّت عظیم كشور عزیز ما؛ همین هایى كه جنگ را اداره كردند؛ همین هایى كه از اوّل انقلاب تا به حال با همه حوادث مقابله كردند، در این مورد مهمترین نقش را مى ‏توانند داشته باشند. همین نیروهاى مردمى، كه اگر نبودند - این بسیج اگر نبود، این نیروى عظیم حزب اللَّه اگر نبود - در جنگ هم شكست مى‏ خوردیم؛ در مقابل دشمنان گوناگون هم دراین چندسال شكست مى‏ خوردیم و آسیب ‏پذیر بودیم. كارخانه ما را مى‏ خواستند به تعطیلى بكشانند؛ نیروى حزب‏ الّلهى از داخل كارخانه مى ‏زد به سینه‏ شان. مزرعه ما را در اوایل انقلاب مى‏ خواستند آتش بزنند؛ نیروى حزب‏ الّلهى از همان وسط بیابانها و روستاها و مزارع، مى ‏زد توى دهانشان. خیابانها را مى‏ خواستند به اغتشاش بكشند؛ نیروى حزب‏ الّلهى مى‏ آمد سینه سپرمى ‏كرد و در مقابلشان مى‏ ایستاد. جنگ هم كه معلوم است! این، آن نیروى اصلى كشوراست. نظام اسلامى متّكى به این نیروست. اگر مردم؛ یعنى همین نیروهاى‏مؤمن و حزب‏ اللّهى، با نظام باشند، با دولت باشند - كه هستند بحمداللَّه - اگراین نیروى عظیم و این نیروى بزرگ شكست ناپذیر مردمى در كنار مسؤولین و پشت سر مسؤولین باشد - كه بحمداللَّه هست هیچ قدرتى نمى ‏تواند با جمهورى‏اسلامى مقابله كند.

تاریخ: 22/4/1371

«منبع: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر»
طبقه بندی: واجب فراموش شده (امر به معروف و نهی از منکر)، سخن ولایت، مباحث حجاب،
برچسب ها: امر به معروف و نهی از منکر، مقام معظم رهبری، امام خامنه ای، حضرت آیت الله خامنه ای، جمهوری اسلامی، انقلاب، حزب الله، بسیجی، گناه، فحشا، جنگ، افکار عمومی، جامعه اسلامی، نماز، امر به معروف و نهی از منکر زبانی، امر به معروف و نهی از منکر لسانی، حکومت، نمازگذار، ناهی از منکر، اغتشاش، نهج البلاغه، جهاد، نیروی انتظامی،
دنبالک ها: ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic