تاریخ : شنبه 25 شهریور 1391 | 12:34 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

نماز

دکتر شاهین فرهنگ

قسمت اول

همة آفریده های خدا حكمت دارد، اگر من و شما حكمت آن را نمی فهمیم، دال بر حكیمانه نبودن فرمان خدا نیست.

 

نماز یكی از آفریده های معنوی خدا است.

 

برای بهره مندی از مواهب الهی الزامی ندارد كه ما فلسفه اش را بدانیم. مگر شما آب كه می خورید برای این است كه خاصیت آن را می دانید؟

 

برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

 همانگونه كه ما وقتی به دكتر می رویم، و او برای ما دارو تجویز می كند ما آن دارو را بدون دانستن فلسة آن مصرف می كنیم(فقط بخاطر اعتمادی كه به آن دكتر داریم). باید فرامین خداوند را نیز اجرا كنیم (بدون چون و چرا) چرا كه این فرامین از طرف خداوندی است كه عالم به همه چیز است، و هیچ چیز بدون سود و حكمتی را برای ما قرار نداده، اگر فلسفة كاری را نمی دانیم باید به دنبال یافتن فلسفة آن رفت، ولی آن عمل را نیز انجام داد، نگوییم كه من اول باید فلسفة نماز را بفهمم بعد نماز بخوانم. (همانطوری كه نمی گوییم من اول باید فلسفة خوردن این دارو را بدانم تا آن را مصرف كنم).

 

بعضی ها می گویند(مگر نماز تشكر از خدا نیست) چه اصراری است كه ما اینجوری نماز بخوانیم، ما دوست داریم یك جوری كه خودمان دوست داریم از خدا تشكر كنیم.(به غیر از دولا وراست شدن).

 

نماز تنها تشكر از خدا نیست. كه شما هر جوری كه خواستید بخواهید از خدا تشكر كنید؛

 

 بلكه نماز تشكر از خدا هم، هست.

 

دوست  عزیز  مهم  نیست  كه  شما ، چگونه  دوست  دارید با خدای خود حال كنید، مهم این است كه بدانیم او چه می خواهد و چگونه خواسته تا با او صحبت كنید. چطور در عشق های زمینی هر آنچه كه معشوق بخواهد و دوست داشته باشد انجام می دهیم ولی به خدا كه می رسیم می گوییم من آن طور كه دوست دارم خدا را عبادت می كنم.

 

(امام رضا (ع)می فرمایند: ما در نماز اقرار می كنیم كه رب ما پروردگار است، ما در نماز به مبارزة با شرك و بت پرستی می رویم، در نهایت خضوع و تواضع در پیشگاه پروردگار خود قیام می كنیم، به گناهانمان اعتراف می كنیم، به خاطر آنها تقاضای عفو و بخشش می كنیم، پیشانی بر زمین می گذاریم تا خدا را تعظیم كنیم، تا همواره هوشیار و متذكر باشیم، غبار فراموشی بر دلمان ننشیند، مغرور نشویم. ما در نماز علاقه مندی به زیاد شدن نعمتهای خدا در دنیا و آخرت را اعلام كنیم. نماز باعث می شود تا انسان مولای خود را فراموش نكند. و همین قیام و توجه در مقابل خدا انسان را از گناه باز می دارد.و از فساد او جلوگیری می كند.)

 

دوست داشتن یعنی اینكه من و شما شكل و رنگی پیدا كنیم كه محبوب می خواهد. دوست داشتن یعنی اینكة آنچه را بخواهیم كه او می خواهد. خداوند را باید هم در دل دوست داشت و هم در عمل (با اجرای دستوراتی كه داده است.)

 

«یا عاشق نباش یا رسم عاشقی را به جا بیاور.»
طبقه بندی: مباحث نماز دکتر شاهین فرهنگ،
برچسب ها: نماز، دکتر شاهین فرهنگ، دوست داشتن، عاشق، رسم عاشقی، عاشقی، انسان، گناه، خدا، عفو و بخشش، فساد، دنیا و آخرت، نعمتهای خدا، امام رضا (ع)، شرک، بت پرستی، خضوع و تواضع، معشوق، عشقهای زمینی، عبادت خدا، نماز تشکر از خدا، فلسفه، فلسفه نماز، حکمت، فرامین الهی،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات