تاریخ : جمعه 12 مهر 1392 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

باربی وارد مقوله «شهادت» شد!!!!!

باربی تنها یک عروسک نیست بلکه یک سلاح کارآمد در صحنه جنگ فرهنگی است و به همین خاطر متخصصین فراوانی در تولید، طراحی، تبلیغ و توزیع آن نقش آفرینی کرده‌اند.

مشاهده در ادامه مطلب

صراط: دختر بچه به همراه مادرش برای خرید عروسک به بازار آمده بود و فروشنده هر عروسکی را که جلوی دختر بچه می‌گذاشت آن را پس می‌زد!

 

تا اینکه عروسکی در دل بچه چنان جا باز کرد که حتی حاضر نشد آن را به فروشنده بدهد تا در جعبه بگذارد.

 

آن عروسک آن چنان در دل دختر بچه جا باز کرد که از آن روز به بعد دیگر عروسک باربی تنها وسیله بازی دخترک شد.

 

عدم توجه خانواده‌ها به انتخاب عروسک باعث می‌شود عروسک‌هایی همچون باربی بر روی فرزندان تاثیرگذار باشد.

 

متاسفانه امروزه باربی یکی از پرفروش‌ترین عروسک‌های بازار به شمار می‌رود و با استقبال بی‌نظیر کودکان و خانواده‌هایشان مواجه شده است و این در حالی است که این نوع عروسک‌های غربی ناخودآگاه و بدون توجه خانواده‌ها در حال انتقال فرهنگ غربی به کشورمان هستند.

 

باربی چگونه شکل گرفت؟

اما بد نیست اشاره‌ای به روند شکل گیری باربی داشته باشیم؛ کمپانی متل در سال 1945 توسط زوج هندلرومت در ایالت کالیفرنیای جنوبی آمریکا تاسیس شد.

 

این شرکت، ابتدا قاب عکس تولید می‌کرد و سپس به ساخت مبلمان خانه و در ‌‌نهایت به تولید اسباب‌بازی روی آورد.

 

کمپانی متل در سال 1955 با کلوپ «می‌کی ماوس» برای تبلیغ اسباب بازی‌ها به همکاری در نمایش‌های تلویزیونی پرداخت که موجب دگرگونی ساختاری در تجارت اسباب بازی شد.

 

در 1959 به دلیل علاقه دختر هندلر به عروسک‌های کاغذی، طرح ساخت عروسک را دنبال کردند که منجر به عقد قرارداد برای دریافت امتیاز عروسک آلمانی لی لی شد.

 

عروسک لی‌لی در واقع برگرفته از شخصیت و اندام و چهره زن خیابان‌گرد آلمانی به همین نام بود و لی‌لی به عنوان یک قطعه کلکسیونی فقط به بزرگسالان به ویژه به کلکسیونرهای اسباب بازی فروخته می‌شد.

 

کمپانی متل امتیاز عروسک لی‌لی را از آلمان خرید و پس از تغییراتی، صورت‌بندی نژادی آن را به‌نژاد «آنگلوساکسون» همانند کرده و به تولید انبوه آن در آمریکا اقدام کرد.

 

این عروسک تغییر‌نژاد یافته (آمریکایی - انگلیسی انگلوساکسون) باربی لقب گرفت که اسم خلاصه شده باربارا دختر کوچک رئیس کمپانی متل یعنی آقای هندلر بود.

 

باربی به زودی در صف اول اسباب‌بازی دختران در غرب قرار گرفت و در سال 1959 هر عروسک باربی به قیمت سه دلار فروخته می‌شد اما اکنون هر عروسک باربی اصل ساخت کمپانی متل تا 4500 دلار قیمت دارد.

 

طراح تغییرات باربی در آمریکا در کمپانی متل، جک رایان است که وی قبل از آن در پنتاگون طراح موشک‌های اسپارو و هاوک بود؛ شرکت متل او را به خاطر تخصص و استعدادش استخدام کرد.

 

عروسکی با ویژگی‌های منحصر به فرد

در میان عروسک‌هایی که تاکنون ساخته شده باربی از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است چرا که باربی تنها یک عروسک نیست بلکه یک سلاح کارآمد در صحنه جنگ فرهنگی است و به همین خاطر متخصصین فراوانی در تولید، طراحی، تبلیغ و توزیع آن نقش آفرینی کرده‌اند.

 

باربی تقریباً یک زن 19 یا 20 ساله است که اندامی غیر طبیعی دارد و با قد 195 سانتی و پاهایی بلند و کشیده توانسته محبوب کودکان باشد و خانواده‌ها نیز این عروسک را در مدل‌های متفاوت برای بازی کودکان خود تهیه می‌کنند.

 

دولت آمریکا در بیشتر مواقع از باربی به عنوان سلاح جنگ فرهنگی استفاده می‌کند.

 

به عنوان مثال در طول جنگ عراق و آمریکا در سال 1990 باربی وظیفه کنترل افکار عمومی جوانان را با مقاصد جنگ طلبانه برعهده داشت به طوری که عروسک باربی با پوشش نظامی آمریکایی وارد بازار شد.

 

پس از واقعه یازده سپتامبر نیز باربی با پوشیدن یونیفرم نیروهای نظامی ضد تروریست با ایفای نقش جدید خود به تهییج افکار عمومی پرداخت، تی‌تر آگهی تبلیغاتی باربی برای نبرد ضد تروریست این بود: باربی- روح آمریکایی!

 

باربی انتحاری هم روانه بازار شد!

باربی این بار در نقش سیاسی ظاهر شده و می‌کوشد با تمسخر ارزش‌های والای اسلامی، شهادت طلبی را به مثابه امری غیرمنطقی و منفور جلوه دهد.

 

باربی انتحاری و شهادت طلب که پس از فریاد الله اکبر با فشردن ضامن کمربند انفجاریش منفجر می‌شود؛ باربی انتحاری به طور غیرمستقیم تلاش می‌کند تا مسلمانان را به دارندگان عروسک باربی خشونت طلب معرفی کند.

 

دقت در پدیده عروسک باربی و تاثیرگذاری آن در طول بیش از نیم قرن هر انسان خردمندی را به تامل وامی دارد که چگونه یک عروسک می‌تواند این همه تاثیرات مخرب فرهنگی، اجتماعی، روانی و.... داشته باشد و چه ماهرانه توانسته از غفلت میلیون‌ها انسان سوء استفاده کرده و در قلعهٔ ذهن آن‌ها خانه کند شاید به همین خاطر باشد که می‌توان عروسک‌های باربی را به اسب تروا تعبیر کرد.
طبقه بندی: شهید و شهادت و شهدا، جنگ نرم، خبر، مباحث حجاب،
برچسب ها: عروسک باربی، باربی در جنگ فرهنگی، باربی سلاح صحنه جنگ فرهنگی، دختربچه، مادر و دختر، کودکان و عروسک باربی، انتقال فرهنگ غربی با عروسک باربی، پیدایش عروسک باربی، ایالت کالیفرنیای جنوبی آمریکا، کمپانی متل، شکل گیری باربی، زوج هندلرومت، اسباب بازی، مبلمان خانه، مبلمان منزل، می کی ماوس، تجارت اسباب بازی، عروسکهای کاغذی، عروسک آلمانی لی لی، نژاد آنگلوساکسون، باربارا، اسباب بازی دختران، پنتاگون، موشک اسپارو، موشک هاوک، ویژگیهای عروسک باربی، مدلهای مختلف عروسک باربی، دولت آمریکا، جنگ اول خلیج فارس، مقاصد جنگ طلبانه عروسک باربی، جنگ عراق و آمریکا، یازده سپتامبر، 11 سپتامبر، نیروهای ضد تروریست، باربی انتحاری، ارزشهای والای اسلامی، شهادت طلبی، باربی شهادت طلب، الله اکبر، خشونت طلبی، کمربند انفجاری، اسب تروا،
دنبالک ها: صراط،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic