تاریخ : شنبه 25 شهریور 1391 | 10:56 ب.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

                              

 

ما روایات زیادی در اسلام داریم مبنی بر کراهت داشتن رنگ مشکی، این‌ها را چگونه می‌شود توجیه کرد؟

جواب از سرکار خانم ساسانی، کارشناس برنامة «ریحانه» رادیو معارف:

بله. روایات زیادی داریم که رنگ مشکی را مکروه اعلام می‌کند. من یکی دو نمونه از آن را بیان می‌کنم.

 

 از حضرت علی (ع) داریم که فرمودند: لباس سیاه نپوشید چرا که پوشش فرعون است.

یا در نقل‌هایی داریم که رسول خدا از رنگ سیاه منع می‌کردند.

 و در روایت دیگری از امام صادق (ع) داریم که فرمودند: «خداوند به یکی از پیامبرانش فرمود به مردم بگو لباس دشمنان مرا نپوشند».

              برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

مرحوم شیخ صدوق بعد از نقل این خبر می فرمایند: «مراد از لباس دشمان خدا، لباس سیاه است.»

 

پس بنابر‌این ما روایات زیادی داریم که نسبت به پوشیدن لباس سیاه ابراز ناخرسندی می‌کند. جوابی که نسبت به این روایات می‌توانم خدمت شما نقل بکنم این است که این روایات ولو این‌که بسیار متعدد و گسترده هم هستند ولی بسیاری از آن‌ها قابل دفاع جدی نیستند.

 

مرحوم صاحب جواهر در کتاب «جواهر» اسناد این روایات را ضعیف دانسته. پس ما به صورت قرص و محکم نمی‌توانیم از همة این روایات دفاع کنیم چون بعضی از این‌ها خدشه برداراند.

 

نکتة دوم این است که شاید عده‌ای استدلال کنند که ولو این‌که این روایات از حیث سند ضعیف هستند ولی فراوان هستند.. کثرت در این روایات شاید ظهور در یک نکته‌ای باشد، مضافا بر این‌که در مستحبات و مکروهات ما نباید سخت‌گیری بکنیم. جوابی که ما در این مطلب می‌توانیم بگوییم این است که:

 

بله اگر ما بپذیریم که واقعا روایاتی که بحث پوشش مشکی را بیان می‌کند متعدد است و اعلام کراهت می‌کند، ما در بحث لباس سیاه یک استثناء ها هم داریم. طبق آن‌چه که در نقل‌ها وارد شده حضرت رسول منع کردند از لباس سیاه، مگر در سه چیز: کفش، عمامه (که در گذشته بین زن و مرد مشترک بود حتی امروز هم عده‌ای از زنان عشایر یا زنان عراقی مرسوم است و به عنوان سربند استفاده می‌کنند) و عبا، عبا هم لباس مشترکی است بین مردان و زنان. عبای مردان معادل همان چادر زنان است. که پیامبر از این سه چیز حکم کراهت را برداشته‌اند..

 

شاید این روایت و امثال این، دستاویز فقها قرار گرفته، که اکثر فقها بیانی در کراهت رنگ مشکی برای چادر خانم‌ها نکرده‌اند.  بلکه برعکس چه بسا فقوای آن‌ها غیر از این است.

به عنوان نمونه :

 

 طبق فتوای مقام معظم رهبری و آیت الله تبریزی چادرمشکی خانمها هیچگونه کراهتی ندارد.
طبقه بندی: پاسخ به سوالات و شبهات حجاب،
برچسب ها: حجاب، حجاب و عفاف، زن و حجاب، پوشش و حجاب، حجاب زن، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، امام خامنه ای، کراهت رنگ مشکی، چادر، کراهت چادر مشکی، عبا، عمامه، چادر خانمها، پیامبر اکرم (ص)، رسول اکرم (ص)، پوشش مشکی، شیخ صدوق، حضرت علی (ع)، امام علی (ع)، امام صادق (ع)، مستحبات، مکروهات، کراهت لباس سیاه، فقها، مراجع تقلید، فرعون، برنامه ریحانه، رادیو معارف، کارشناس برنامه ریحانه رادیو معارف، آیت الله تبریزی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات