«دورة تكنیكهای موفقیت»

«دکتر شاهین فرهنگ»

«قسمت پانزدهم»

(مطالب فوق خلاصه ای است از سمینار چهارده  جلسه ای «تكنیكهای موفقیت دکتر شاهین فرهنگ»  كه در باغ نورِ اصفهان در تابستان سال 1385 برگزار گردید که به یاری خداوند به مرور در وبلاگ «اوج پرواز»  قرار داده خواهد شد.)

 

چهارمین كلید موفقیت:

«عدم قضاوت»

مشاهده در ادامه مطلب

قضاوت آرامش را از ما می گیرد، انسانی كه اهل قضاوت است به وضعیت آلفا نمی رسد. ما باید همة دغدغه های خودمان را از بین ببریم تا بتوانیم در وضعیت آلفا و آرامش باشیم. یكی از دلایل نرسیدن ما به اهداف قضاوت كردن است.

خداوند درسوره حجرات-آیه 12 می فرماید:

ای اهل ایمان از بسیاری گمان ها در حق هم  بپرهیزید، چرا كه بسیاری از گمانها معصیت است، و هرگز از حال درونی یكدیگر تجسس نكنید.

كسانی كه از دیگران انتظار دارند دچار قضاوت می شود، یاد بگیرید بجای انتظار داشتن از دیگران از خودتان انتظار داشته باشید، و رفتارهای خودتان را شایسته و بایسته كنید.

 

انواع قضاوت:

الف)  قضاوت در برابر وقایع و حوادث

در هنگام مواجه شدن با حوادث ناگوار ابتدا فكری بكنید كه مایة آرامش شما بشود. وقتی قضاوت آرام بخش كردید، رفتارهایتان هم منطقی خواهد شد. از قضاوت منفی پرهیز كنید.

 

ب)  قضاوت در ارتباط با خود

ما معمولا در مقابل خودمان بی انصاف هستیم و بیهوده چیزها را بزرگ می كنیم و به غلط چیزها را تعمیم می دهیم، به جای قضاوت منفی كردن در مورد خودمان، صفحه ذهن خود را ورق بزنیم به عقب و آنجاهایی را مطالعه و یادآوری بكنیم كه در همان رفتار، ما فوق العاده عالی عمل كرده بودیم.

 

پ)  قضاوت در ارتباط با دیگران

وقتی در ارتباط با دیگران عادت به قضاوت كردیم، آرام آرام به آنها برچسب می زنیم، و برچسب ها آرام آرام رنگ تهمت به خودش می گیرد.

 

در جوكهایی كه می گویید دقت كنید، زیرا اغلب آنها قضاوت است. به هیچ وجه در خصوص مسائل دینی جوك به زبان نیاورید. حدیث داریم اگر مردم را مسخره كنیددر قیامت چهره شما آنچنان خنده دار می شود، كه همه در آن هول و لا وقتی شما را می بینند غش و ریسه می روند.

 

پیامبر(ص) روزی دیدند كه عده ای دارند بلال را مسخره می كنند، آنچنان ناراحت شدند كه تمام بدنشان شروع به لرزیدن كرد.

 

به محض اینكه كسی را دست انداختید كائنات تصمیم می گیرد كه شما را دست بیاندازد. می شود جك گفت و خندید ولی دیگران را هم دست نیانداخت و مسخره نكرد.

 

اگر مورد قضاوت دیگران قرار گرفتید به جای اینكه فكر كنید او چرا قضاوت كرد (انگشت اشاره را به سمت خودتان برگردانید) فكر كنید كه من چه كاری كرده ام كه او قضاوت می كند، انگشت اشارة انسان موفق همیشه به سمت خودش است.

«خنده»

خنده بسیار خوب است. حتما در طول روز بخندید و بخندانید. تحقیقات علمی نشان می دهم كه یك بار خندین برابر است با چهل بار نفس عمیق كشیدن. و ده دقیقه خنده برابر است با ده دقیقه حركت بر روی نقالة متحرك.

 

مادر ترزا:

هیچ وقت نگذارید فردی كه به سراغ شما آمده است بی آن كه خوشحال تر و بانشاط تر شود شما را ترك كندو نمونة بارزی باشید از مهربانی خداوند، مهربان در چهره، مهربان در چشمان، مهربان در لبنخند و مهربان در سلام گرم و دوستانه.

پیامبر (ص) می فرمایند:

من شوخی می كنم و اهل مزاح هستم اما حرف باطل و بیهوده نمی زنم.

 

تفریح، مزاح و شادمانی هدفمند، ارزش دارد و خنده های بیهوده كه فقط برای سبك سری است منع شده است.

 

امام صادق(ع) از یكی از اصحاب خودش می پرسند كه شما چقدر شوخی می كنید، می گوید خیلی كم، امام می فرمایند:

اینگونه نباشید چرا كه شوخ طبعی نشانة حسن خلق است. و با انجام آن شادی و سرور را در قلب برادر مومن خود وارد می كنید. همانگونه كه رسول خدا اهل شوخی و مزاح بود وشادی و سرور را در قلب مومنین وارد می كرد.

حضرت علی (ع) دائم شوخی می كردند و آنقدر شوخی های علی (ع) لغلغة مردم شده بود كه عمروعاص از آن سوء استفاده كرد. و امام علی (ع) در خطبة 84 خود می فرمایند كه:

 

عمروعاص در شام به مردم گفت كه من اهل شوخی و خوشگذرانی ام و عمرم را بیهوده سپری می كنم، به خدا سوگند كه یاد مرگ مرا از كارهای بیهوده باز می دارد.

 امام علی (ع) :

بعد از سلامتی خنده بزرگترین نعمت است.

روایت از معصوم:

مزاح و شوخی دین باوران عبادت، و خندة آنها تسبیح خدا است.

(نکته: خنده در روایات دینی به معنای تبسم است و نه قهقهه)

تکنیکهای موفقیت ادامه دارد....
طبقه بندی: دوره تکنیکهای موفقیت دکتر شاهین فرهنگ،
برچسب ها: دوره تکنیکهای موفقیت دکتر شاهین فرهنگ، آرامش، سوره حجرات، بدگمانی، تجسس، قضاوت، معصیت،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات