«دورة تكنیكهای موفقیت»

«دکتر شاهین فرهنگ»

«قسمت شانزدهم»

(مطالب فوق خلاصه ای است از سمینار چهارده  جلسه ای «تكنیكهای موفقیت دکتر شاهین فرهنگ»  كه در باغ نورِ اصفهان در تابستان سال 1385 برگزار گردید که به یاری خداوند به مرور در وبلاگ «اوج پرواز»  قرار داده خواهد شد.)

 

پنجمین كلید موفقیت

«پرسشهای صحیح از خود و دیگران»

مشاهده در ادامه مطلب

پیامبر اكرم (ص) می فرمایند:

علم گنج است و كلید آن گنج پرسش.

طبیعت رازهای خود را به كسی می دهد كه از او بپرسد.

آنكه می پرسد، نمی تواند از پاسخ اجتناب كند.

اگر سوال كنید  پاسخ به شما داده می شود. پرسشهای ما، افكار ما را می سازند. تفكر چیزی جز فرایند پرسش و پاسخ نیست. اولین طریق یادگیری هر مطلب، سوال است. همة پیشرفتهای بشری در اثر طرح پرسشهای تازه بوده است. سوالات تعیین كنندة هر چیزی در زندگی، از قدرت ایجاد ارتباط گرفته تا مسائل مالی هستند.

 

سوالاتی كه مطرح می كنید، نمایندة مركز توجه، طرز فكر و احساس و كردار شما است. اگر می خواهید فرد موفقی باشید، باید معیارهای بالاتری برای خودتان در نظر بگیرید، عقاید خود را دربارة اینكه چه چیزهایی غیر ممكن است دگرگون كنید، و در جستجوی راههای بهتر زندگی باشید.

نه تنها سوالاتی كه از خود می كنیم، بلكه حتی سوالاتی كه در پرسیدن آنها كوتاهی می كنیم، در تعیین سرنوشت ما نقش دارند.

ارزیابی عالی، زندگی عالی بوجود می آورد.

 

آلبرت انیشتین:

نكتة مهم آنست كه هرگز دست از پرسش نكشیم، وجود كنجكاوی در بشر بی دلیل نیست. هرگز كنجكاوی مقدس را از دست ندهید.

برنارد شاو:

بعضی از مردم چیزها را همانگونه كه هستند می بینند و می پرسند چرا؟، من چیزها را آنگونه كه هیچ وقت وجود نداشته اند در ذهن خودم می بینم و از خودم می پرسم چرا نه؟

هایزنبرگ:

طبیعت رازهای خود را به كسی هدیه می دهد كه از او بپرسد.

یكی از فرقهای اساسی میان انسانهای موفق و ناموفق دردنیا این بوده است كه انسانهای موفق همواره سوالات بهتری از خودشان و از دیگران می پرسیدند. در نتیجه پاسخ های بهتری را از كائنات دریافت می كردند.

 

دائم از خودتان سوال كنید: چطور از این شرایط استفادة مطلوب بكنم؟ چگونه می توانم از پس این كار بر آیم؟ وقتی ما سوالی را مطرح می كنیم ضمیر ناخودآگاه به دنبال جواب آن می رود. همیشه سوالاتی را مطرح كنید كه با چگونه و چطور آغاز شده باشند.

 

یكی از راه های تغییر كیفیت زندگی، مربوط به كیفیت سوالاتی است كه از خودمان می پرسیم.

سوال بلافاصله توجه ما را به مطلب دیگری جلب، و احساس ما را دگرگون می كند. یكی از مهارتهای مهم این است كه در لحظات بحرانی بتوانیم پرسشهای نیروبخشی از خود بكنیم.

 

پرسش باعث غربال كردن اطلاعات ورودی مغز می شود. سوال، مانند اشعة لیزر توجه ما را متمركز می سازد و احساسات و كردار ما را تغییر می دهد.

 

سوال موجب می شود كه به منابع تازه ای دست یابیم. بیایید از امروز با خودتان شرط ببندید كه هر روز یك سوال طلایی از خودتان بپرسید. و حتما پاسخ آن را بدهید و معجزه آن را در زندگی خود ببینید.

 

تکنیکهای موفقیت ادامه دارد...
طبقه بندی: دوره تکنیکهای موفقیت دکتر شاهین فرهنگ،
برچسب ها: دوره تکنیکهای موفقیت دکتر شاهین فرهنگ در باغ نور اصفهان، پیامبر اکرم (ص)، گنج، پرسش، فکر، کلیدهای موفقیت، پرسشهای صحیح از خود و دیگران،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic