تاریخ : دوشنبه 27 شهریور 1391 | 01:24 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

قلب.قلب های زیبا.رویایی

شیوه مناسب تحقیق برای ازدواج

دکتر شاهین فرهنگ

اول:

وقتی ما از کسی تحقیق می کنیم باید به او یک آرامش و اطمینان خاطر بدهیم که با همراهی بکند. ما گاهی برای تحقیق به سراغ آدمهای مومن می رویم و اولین مشکلی که با آن مواجه می شویم این است که اطلاعات درستی به ما نمی دهند چون می گویند غیبت می شود. باید با زبان دین با او صحبت کرد.

 

امام صادق (ع): در شش مورد غیبت جایز است: در مقام مشورت، برای رد سخن و عقیدة  باطل اشخاص تا مردم دنباله رو آنها نشوند، برای گواهی دادن نزد قاضی، برای بیان ظلم ظالم، برای صحبت برای کسی که بدون حیا گناه می کند، برای رد ادعاهای پوچ.

سورة بقره آیة 42: حق را با باطل نیامیزید و حقیقت را کتمان نکنید. 

سورة بقرة آیة 283: شهادت را کتمان نکنید و بدانید هر کسی این کار را بکند گناهکار است.

             برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

تو می خواهی چیزی را که می دانی به من نگویی؟

در کتاب مکاسب شیخ انصاری ص 44 و 45 :

اگر هدف از گفتن عیب دیگران برای مصلحتی باشد و نه برای ریختن آبرو و یا تمسخر وی غیبت نیست و حرام هم نیست. و گفتن مطلب به کسی که با ما مشورت کرده واجب است و فساد و خیانت در نگفتن حقیقت در بعضی از مواقع از مفسدة غیبت بیشتر است. و حتی اگر با شما مشورت هم نکنند اگر در مرد یا زنی عیبی سراغ دارید که سرنوشت ساز است اشکالی در گفتن آن نیست. چرا که بواسطة آگاهی یافتن از آن فردی از بدبختی و بیچارگی نجات پیدا می کند.

اگر می دانید که این آدم بدی است من را از بدبختی نجات می دهید. این غیبت نیست.

اصلا خود رسول الله (ص) در مورد ازدواج این کار را می کردند و معایب را می گفتند. فاطمه دختر غیث پیش پیامبر (ص) می آید و می گوید ابوجهل از من خواستگاری کرده آمده ام نظر شما را بپرسم. رسول الله (ص) فرمودند: «آدم سخت گیری است.» پنهان نکردند. یعنی رسول الله نمی دانستند که این غیبت است؟

دوم:

این آرامشی که باید به آدمها بدهیم تا با ما همکاری کنند فقط آرامش دینی نیست. طرف می ترسد حرف بزند که نکند به گوش آن خانواده نرسد. یک جمله هایی هست که همة ما بلد هستیم ولی همین جمله ها می تواند خیلی اثرات روانی خوبی می تواند داشته باشد. «دوست من همانطور که من انتظار دارم آنچه که امروز به شما می گویم مثل یک راز پیش شما بماند مطمئن باشید چیزی هم که شما می گویید مثل یک راز پیش من می ماند» مردم خیلی این جمله را بلدند ولی طرز گفتنش را بلد نیستند. همانطور که من مطمئنم شما هم مطمئن باش. یعنی اول می گویم من به شما اطمینان دارم حالا شما هم به من اطمینان داشته باش. آقا یا خانم عزیز آیا خودتان دوست دارید که برای ازدواج دختر یا پسرتان جایی بروید تحقیق و به شما اطلاعات ندهند؟ یک لحظه خودتان را جای من بگذارید. یک جوری باید با احساسات او بازی بکنید تا به ما اطلاعات بدهد.

 

دوستان یکی از نکات بسیار بسیار مهم در تحقیقات، تحقیق دیداری یا بصری است. تحقیق دیداری یعنی اینکه محقق ما باید برود آن جایی که آن فرد کار می کند یا درس می خواند و او را خوب نگاه کند تا رفتارهای آن آدم را ببیند. من اگر بدانم یک دوربین فیلمبرداری مدام روی من است هر رفتاری را انجام نمی دهم. ولی وقتی ندانم دوربین روی من است ممکن است هر رفتاری را انجام بدهم. اگر من بروم توی یک اداره یا مغازه یا جایی که آن طرف هست بسیار بعید است که او متوجه بشود کسی او را زیر نظر گرفته است. مثلا اگر کارمند است ببینم رفتار او با ارباب رجوع چگونه است آیا کار آنها را راه می اندازد؟ آیا به ارباب رجوع احترام می گذارد؟ آیا به مردم بها می دهد؟ برایشان ارزش قائل است؟ آیا دارد کار می کند یا وقت خودش را با حرف زدن با سایر کارمندان تلف می کند؟ چنین آدمی معلوم است که آدم متعهدی برای زندگی نیست. مثلا بروم توی حیاط دانشگاه و او را تحت نظر بگیرم ببینم رفتارهای او چطوری است. رفتار او با همکلاسی های جنس مخالفش چطوری است؟ وقتی نداند زیر نظر شماست خیلی کارها می کند که خودش را لو می دهد. و یک کار خوبی که محقق ما در تحقیق بصری می تواند انجام بدهد این است که داستانی سر هم کند و برود سراغ او. مثلا اگر کارمند است به عنوان ارباب رجوع برود پیش او. دانشجو است برود یک سوال در مورد دانشگاه بپرسد و ببیند چقدر او را تحویل می گیرد. رفتارهای او کاملا نمایانگر شخصیت این آدم است.
طبقه بندی: ازدواج موفق (دکتر شاهین فرهنگ)،
برچسب ها: ازدواج، ازدواج موفق، دکتر شاهین فرهنگ، شیوه مناسب تحقیق برای ازدواج، تحقیق برای ازدواج، دانشگاه، دانشجو، جنس مخالف، زندگی، تحقیق دیداری، تحقیق بصری، ارباب رجوع، دوست، آرامش، غیبت، رسول اکرم (ص)، رسول الله (ص)، پیامبر اکرم (ص)، حضرت محمد (ص)، ابوجهل، خواستگاری، حق، حقیقت، قاضی، شهادت، حیا، امام صادق (ع)، زبان دین، همکلاسی جنس مخالف، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،
دنبالک ها: خانه تحول (سایت دکتر شاهین فرهنگ)،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات