«کارنامة عملیاتهای دفاع مقدس»

دوازدهمین عملیات دفاع مقدس:

نام عملیات: آزادسازی سوسنگرد (شهیدچمران)

تاریخ: 26/08/1359

منطقه عمومی: خوزستان

محل نبرد: سوسنگرد

سازمان عمل کننده: مشترک (ارتش. سپاه. ستاد جنگهای نامنظم)

فرماندهی: مشترک

رمز عملیات:

نوع عملیات: تک نیمه گسترده

تلفات انسانی عراق: 795 نفر

        مشاهده شرح عملیات در ادامه مطلب

عملیات سوسنگرد از عملیات جنگی ایران در جریان جنگ ایران و عراق بود. این عملیات در محور سوسنگرد به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۳۵۹/۸/۲۶ به فرماندهی مشترک انجام شد.

 

این عملیات قرار بود با مشاركت پاسداران وتیپ 2 لشكر 92 زرهی خوزستان ونیروهای ستاد جنگهای نامنظم انجام شود.

 

كلیه هماهنگی ها برای انجام عملیات و نجات مدافعان توسط حضرت آیت الله خامنه ای-شهید چمران انجام گرفته بود وقرار بود فردا صبح نیروی اصلی عملیات كه همان تیپ 2 زرهی 92 بود حمله خود را به سوسنگرد آغاز كنند كه شب ساعت حدود 12 شب فرمانده لشكر 92 زرهی امیر سرتیپ غلامرضا قاسمی نو در تماس تلفنی با «حضرت ایت الله خامنه ای» اظهار داشت كه فرمانده نیروی زمینی ارتش تیمسار ظهیر نژاد اظهار داشته كه تیپ 2 نباید در عملیات شركت كند وچون احتمال انهدام تیپ وجود دارد به دستور بنی صدر از شركت در این عملیات خوداری كند.

 

با این دستور عملا عملیات لغو می شد وسوسنگرد نیز سقوط می كرد وتمام مدافعان به شهادت می رسیدند.

 

بلافاصله حضرت آقا در تماس تلفنی این مساله را باحضرت امام در میان می گذارند وامام هم می فرمایند تیپ باید شركت كند ونیازی به اجازه بنی صدر نیست حضرت آقا هم  فورا نامه ای به فرماندهی لشكر 2 زرهی می نویسند كه تیپ باید در عملیات شركت كند وهركس از این دستور سرپیچی كند مسوول است شهید چمران تیز در زیرنامه متنی را اضافه میكند با این مضمون كه اگر تیپ فردا عمل نكند 500 نفر از مدافعان فردا به شهادت می رسند و اگر من زنده باشم با مسوول متخلف برخورد خواهم كرد (منظور بنی صدر می باشد) از آن طرف فرماندهی متعهد لشگر 2 هم كه علاقه خاصی به رهبر معظم انقلاب داشتند تیپ رادر حالت آماده باش قرار می دهند و فردا صبح عملیات به فرماندهی شهید چمران و امیر قاسمی نو در مورخه 26/8/59 اغاز می شود و با حمایت چند فروند بالگرد توپدار كبری محاصره سوسنگرد شكسته می شود.

 

در این عملیات كه شهید چمران در خط مقدم شركت داشتند از ناحیه پا به شدت مجروح می شوند و یكی از محافظانش هم به شهادت می رسد ولی شهید چمران با كشتن راننده یك كامیون عراقی وبه همراه دیگر محافظش با كامیون به عقب برمی گردند و شهید چمران را برای مداوا به تهران منتقل می نمایند.

 

این عملیات با فرماندهی مستقیم حضرت اقا و «شهید چمران» با موفقیت به پایان میرسد و سوسنگرد برای همیشه آزاد می گردد مناطق مرزی بستان وچزابه در اشغال دشمن باقی می ماند تا این كه عملیات طریق القدس در نیمه شب دی ماه سال 60 به فرماندهی «شهید سپهبد علی صیاد شیرازی» به اجرا درآمد و 650 كیلومتر مربع از سرزمین های جمهوری اسلامی ایران و مناطق بستان و چزابه آزاد گردید و برای اولین بار نیرو های جمهوری اسلامی ایران به مرزهای بین المللی رسیدند.

 

خلبانان شهید نیروی هوایی در عملیات آزادسازی سوسنگرد

 در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد «هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، « یونس خوش‌بین» و « ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند.

 

هم‌چنین «استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده» ، «گروهبان یکم شهید ابراهیم قهوه‌چی‌زاده»، «استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی»، «سروان فنی شهید عبدالله عیسی‌پور»، «ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری» نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد می باشند.

 

لیست خلبانان هواپیمای F5 شرکت‌کننده در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد به شرح زیر اعلام گردید:

«داود صادقی»، «محمود نعیمی»، «شیرافکن همتی»، «جلال آرام»، «پرویز نصری»، «بهنام غنامیان»، «احمد مهرنیا»،‌ «سید اسماعیل موسوی»، «سیاوش مشیری» «حبیب‌الله بقایی» ،«داوود سلمان»، «قاسم محمدامینی»، «ایرج عصاره»، «اکبر توانگریان» و همچنین خلبانان «محمد مسبوق»، «رضا رمضانی»، «فضل‌الله جاوید‌نیا» و «داوود عسگری» با هواپیمای F14 درجریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد شرکت داشتند .

 

هدف عملیات : نجات سوسنگرد از خطر سقوط حتمی

 

توضیحات:

بعد از شکست نخستین تلاش دشمن در اوایل مهرماه جهت اشغال سوسنگرد ، بعد از سقوط خرمشهر در اواسط آبان ، دشمن یک بار دیگر برای تصرف شهر اقدام و آن را محاصره نمود . در شرایطی که مدافعان شهر آخرین مقاومت ها را انجام می دادند ، 2 گردان زرهی از ارتش با همراهی نیروهای سپاه ، بسیج و ستاد جنگهای نامنظم دکتر چمران ، در امتداد جاده سوسنگرد-حمیدیه دست به حمله زده و ضمن شکستن خط محاصره ، عراقی ها را از داخل شهر عقب راندند .
طبقه بندی: کارنامه عملیاتهای دفاع مقدس، شهید دکتر مصطفی چمران، امام خامنه ای در جبهه های جنگ،
برچسب ها: کارنامه‌عملیاتهای‌دفاع‌مقدس عملیاتهای‌جنگ‌تحمیلی کارنامه‌عملیاتهای‌هشت‌سال‌دفاع‌مقدس، کارنامه‌عملیاتهای‌8سال‌دفاع‌مقدس نیروی‌زمینی‌ارتش‌جمهوری‌اسلامی‌ایران جنگ‌ایران و عراق عملیات‌سوسنگرد، لشگر92زرهی‌نیروی‌زمینی‌ارتش‌جمهوری‌اسلامی‌ایران ستادجنگهای‌نامنظم، سپاه‌پاسداران‌انقلاب‌اسلامی حضرت‌آیت‌الله‌خامنه‌ای شهیدمصطفی‌چمران سرتیپ‌غلامرضاقاسمی، تیمسارظهیرنژاد بنی‌صدر شهادت رهبرمعظم‌انقلاب بالگردکبری محاصره‌سوسنگرد تهران، عملیات‌طریق‌القدس شهیدسپهبدعلی‌صیادشیرازی بستان چزابه، خلبانان‌شهیدنیروی‌هوایی‌درعملیات‌آزادسازی‌سوسنگرد شهیدهوشنگ‌کیان‌آرا شهدای‌نیروی‌هوایی هواپیمای‌اف5 هواپیمایF5 هواپیمای اف-14 هواپیمای F14 ستادجنگهای‌نامنظم‌دکترچمران بسیج سقوط خرمشهر،
دنبالک ها: فاتحان،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic