احادیث و روایات معصومین (ع)

دربارة «موسیقی و غنا»

(قسمت اول)

 

قبل از بیان احادیث بیان چند نکته لازم و ضروری است:

1) در برخی روایات فقط یکی دوتا از آلات موسیقی نام برده شده ولی دلیل بر این نیست که منظور فقط همان آلت است . بلكه منظور تمامی آلات از این قبیل میباشد. هرچند که در بعضی از حدیثها از همه ی آلات موسیقی نام برده شده.

 

2) نام آلات موسیقی که در احادیث آمده مربوط به چند صد سال پیش است ولی الآن نام دیگری دارند که به تعریف هریک از آلات موسیقی وارد شده در روایات، در آخر احادیث میپردازم.

 

3) بعضی از احادیثی که به گونه های مختلف ترجمه و نقل شده اند، بنده به شخصه به منبعشان رجوع کرده و حدیث درست و اصلی را نوشتم. (نگران حدیث اشتباه یا جعلی نباشید)

 

4) بعضی از احادیث نظر شدیدا مخالف امامان علیهم السلام با غنا و موسیقی را نشان می دهد و عواقب بسیار وحشتناکی برای گوش کردن به غنا گفته اند. باید توجه داشت که آنها معصوم هستند و امام معصوم همانطور که از نام معصوم بر می آید، از انجام گناه عصمت دارند و به هیچ وجه گناه نمیکنند. دروغ نیز از گناهان کبیره است و آنها در این احادیث (نغوذ بالله) دروغ نمی گویند.

 

5) بنده احادیث خیلی جالبی در کتابها و سایت های مختلف در رابطه با موسیقی پیدا کرده ام اما بدلیل نداشتن سند، آنها را ننوشتم و فقط به نوشتن احادیث معتبر پرداختم. تمامی این احادیث با ذکر منبع نوشته شده است و در صورت وجود شبهه میتوانید به منبع آن رجوع کنید.

 

6) در آیات قرآن به صراحت به عدم گوش دادن به موسیقی دستور داده نشده ولی در این رابطه دو مطلب قابل تأمل است:

 

اول اینکه: در آیات متعددی از قرآن مانند سوره مبارکه نساء آیه 59 ، سوره مبارکه محمد آیه 33 و ... خداوند امر فرموده که از او و پیامبرش اطاعت کنید و پیامبر نیز امر فرموده که از جانشینانش (که ائمه اطهار علیهم السلام می باشند) پیروی و اطاعت کنید. پس پیروی از سخن و دستور پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) و امامان معصوم (علیهم السلام) مبنی بر عدم گوش دادن به غنا (و همچنین در موارد دیگر) واجب می باشد.

 

دوم اینکه: مفسران فراوانی از جمله خود امامان معصوم علیهم السلام معنی بعضی آیات قرآن را به غنا تفسیر کرده اند.

احادیث و روایات:

حدیث اول:

پیامبر صلی الله علیه و آله می‌فرمایند:

همانا خداوند تعالی مرا راهنما و رحمت برای جهانیان قرار داده و مرا امر کرده که مزمارها و معزفه ها و تارها و بت ها و اعمال جاهلیت را از بین ببرم، بدرستی که معامله و تجارت و خرید و فروش آلات موسیقی حرام است.

(مستدرک الوسائل، ج13، ص219) (مستدرک، ج2، ص 458)

حدیث دوم:

سوره مبارکه اسرا (بنی اسرائیل)، آیه 64:

(و به شیطان گفته شد) هرکس را میتوانی با صدایت از راه بلغزان...

 

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) در خصوص این قول خداوند در قرآن سؤال شد، حضرت در پاسخ فرمودند: منظور از «با صدایت» غنا و تارها و آلات موسیقی است که همانا آنها از صداهای شیاطین است.

(الغدیر، علامه امینی، ج8، ص69، ح3) (تفسیر نورالثقلین، ج4، ص42)

حدیث سوم:

از عبدالله بن عباس از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) روایت شده که فرمودند: برخی از اقوام هستند که قرآن را برای غیر خدا فرا میگیرند و از آن به عنوان وسیله ای از آلات موسیقی استفاده میکنند و با قرآن غنا میکنند، تا اینکه فرمودند این اقوام طبل و آلات موسیقی را نیکو میشمارند امر به معروف و نهی از منکر را زشت میدانند. سپس فرمودند: اینان در ملکوت آسمانها پلیدهای نجس خوانده می شوند.

(وسائل الشیعه، ج12، ص230، ح27) (تفسیر قمی، ص427)

حدیث چهارم:

 از امام صادق (علیه السلام) درباره قول زور (که در آیه 30 سوره مبارکه حج آمده) سؤال شد، فرمودند: غناء همان قول زور و سخن باطل است... شما را از نواختن آلات موسیقی همچون صنج ها برحذر میدارم، همانا شیطان با کسیکه آنرا بنوازد به سرعت همراه میشود، ملائکه از او فرار میکنند و نفرت دارند. هرکه در خانه اش چهل روز طنبور (سه تار) باشد غضب الهی را بسوی خود جلب کرده است.

(من لایحضره الفقیه، ج4، ص46، ح6)

 

حدیث پنجم:

در فقه الرضوی (باب شرب خمر و غناء) از امام رضا (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: هر کس درخانه اش طنبور (سه تار)، عود یا هر چیزی از وسایل موسیقی از قبیل معزفه و یا شطرنج و سایر وسایل شبیه به آن (وسایل قمار) را چهل روز نگهدارد، پس به حقیقت و حتما شایسته خشم خداست و اگر در آن چهل روز از دنیا برود، همچون فاجر فاسقی مرده است که جایگاه او جهنم خواهد بود و این عاقبت، بد بازگشتی خواهد بود.

 (تفسیر اثنا عشری، ج9، ص49)

حدیث ششم:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: هنگامی که آدم وفات یافت، شیطان و قابیل در زمین به شادی پرداختند و برای سرزنش آدم علیه السلام به نواختن تار و آلات موسیقی مشغول شدند و هر چه از این گونه در زمین است و مردم از آن لذت میبرند، از همانجا سرچشمه گرفته است.

(فروع الکافی، ج6، ص31،ح3) (وسائل الشیعه، ج6، ص223، ح5) (لئالی الاخبار، ج5، ص221)

حدیث هفتم:

جابر بن عبدالله از پیامبر صلی (الله علیه وآله) نقل کرده که فرمودند: شیطان اولین کسی بود که آواز خواند و اولین کسی بود که نوحه کرد، هنگامیکه آدم علیه السلام از درخت ممنوعه در بهشت خورد، آواز خواند و وقتی که حضرت حوا از بهشت رانده شد و به زمین آمد، شیطان چون نعمت های بهشت را به یاد آورد نوحه و زاری کرد.

(وسائل الشیعه، ج12، ص231، ح28) (لئالی الاخبار، ج5، ص222)

حدیث هشتم:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: جز این نیست که خداوند صنایعی را که از آن فساد محض ایجاد میشود حرام کرده است. مثل سازها و نی ها و همه آلات موسیقی و لهو  و هر چه که شبیه به آن است، و باید از آن دوری کرد و در این وسائل و آلات و هر آنچه از آنها ایجاد میشود هیچ صورتی از صلاح و درستی نیست و لذا آموختن آن و آموزش آن و استفاده از آن و اجرت گرفتن برای آن و تمامی صورتهای آن حرام است.

(وسائل الشیعه، ج12، ص57، ح1، به نقل از تحف العقول)

 

نکته قابل توجه اینه که تو این روایت از همه انواع موسیقی نام برده شده.

 

حدیث نهم:

اسحاق بن جریر روایت کرده که امام جعفر صادق (علیه السلام) فرمودند: همانا شیطانی بنام قفندر وجود دارد، هرگاه چهل روز در خانه کسی بربط نواخته شود و مجلس غنا برگزار گردد، آن شیطان تمام اعضای خود را بر تمام اعضای صاحبخانه قرار میدهد و در آن میدمد، بعد از این دمیدن است که غیرت از او برداشته میشود بطوریکه از تجاوز به ناموسش نیز باکی ندارد.

(فروع کافی، ج6، ص433، ح14) (وسائل الشیعه، ج12، ص1232، ح1) (لئالی الأخبار، ج5، ص221)

 

و در حدیث دیگری آمده است: وقتی که چنین شد، شرم و حیا از او برداشته میشود به گونه ای که از سخنان ناروایی که به مردم میگوید، یا مردم درباره او میگویند، پروایی ندارد.

(مستدرک الوسائل، ج13، ص217)

حدیث دهم:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: نواختن تار، نفاق را در قلب می رویاند همانطور که آب، سبزه را می رویاند.

(بحارالانوار، ج79، ص441، ح20) (وسائل الشیعه، ج12، ص223، ح3) (لئالی الأخبار، ج5، ص221)

 

حدیث یازدهم:

امام باقر (علیه السلام) فرمودند: غنا، نفاق را در قلب میرویاند همچنان که درخت خرما خوشه می رویاند.

(مستدرک الوسائل، ج13، ص212)

                                          
طبقه بندی: معرفتی و دینی، موسیقی، امام علی (ع)، حضرت محمد مصطفی (ص)، امام محمد باقر (ع)، امام صادق (ع)، امام رضا (ع)،
برچسب ها: احادیث و روایات معصومین (ع) درباره موسیقی و غنا موسیقی‌وغنادرروایات‌واحادیث، آیات‌قرآن سوره‌مبارکه‌محمد سوره‌مبارکه‌نساء پیامبراکرم(ص) حضرت‌علی‌(ع) امام‌صادق‌(ع) امام‌رضا‌(ع) قوم‌بنی‌اسرائیل، حکم‌خریدوفروش‌آلات‌موسیقی مستدرک‌الوسائل وسائل‌الشیعه سنن‌النبی اصول‌کافی من‌لایحضرالفقیه فروع‌کافی بحارالانوار الغدیرعلامه‌امینی تفسیرنورالثقلین آیت‌الله‌جوادی‌آملی عبدالله‌بن‌عباس سوره‌مبارکه‌اسراء، مزمار سازتار سازعود سازسه‌تار سازهای‌زخمه‌ای سازمزمار سازهای‌ضربی سازهای‌بادی سنتور پیانو سازقانون آلات‌موسیقی سازطبل آوازخوانی ساز‌طبل سازتنبور سازطنبور آواز آموزش‌موسیقی کلاس‌موسیقی بربط باربد سازتار، تجاوزبه‌ناموس شرم‌وحیا نفاق منافق گناه عذاب‌منافق دروغ سازدف فرشتگان آتش‌جهنم زناکار موسیقی‌لهوولعب خوک‌ومیمون موانع‌استجابت‌دعا، دوزخ صدای‌شیطان عربستان عصرجاهلیت دوران‌جاهلیت اعمال‌جاهلیت ادبیات‌فارسی، امربه‌معروف‌ونهی‌ازمنکر ملکوت‌آسمانها نعمتهای‌بهشتی جهنم قابیل شادی لذت درخت‌ممنوعه،
دنبالک ها: راز موسیقی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic