احادیث و روایات معصومین (ع)

دربارة «موسیقی و غنا»

(قسمت دوم)

 

حدیث دوازدهم:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) می فرمایند:  فرشتگان به خانه ای که در آن شراب، دف (نی و دایره) و طنبور (سه تار) و نرد (آلات قمار) وجود داشته باشد وارد نمیشوند و دعای آن خانه به اجابت نمی رسد و برکت از آن خانه دور می شود.

(وسائل الشیعه، ج12، ص235، ح13) (سنن النبی(ص)، ج8، ص171، ح13019)، لئالی الأخبار، ج5، ص222)

 

حدیث سیزدهم:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: نوازنده سه تار در روز قیامت حاضر میشود، در حالی که صورتش سیاه و در دستش طنبوری از آتش است و بالای سرش هفتاد هزار ملک [از مأمورین عذاب] خواهد بود که در دست هر یک گرزی از آتش است که بر سر و صورت او می زنند، اهل غنا از قبرش کور و کر و لال محشور می شود، زناکار و اهل مزمار و دف نیز همانند او محشور میشوند.

(یحارالانوار، ج76، ص253) (مستدرک الوسائل، ج13، ص219)

 

قابل توجه اینکه حشر اهل غنا در این روایت با حشر شخص زناکننده یکسان شمرده شده!!!

 

حدیث چهاردهم:

مردی از اهل شام از حضرت علی (علیه السلام) درباره معنای آواز کبوتر (قمری) پرسید. حضرت فرمودند: او نوازندگان موسیقی و آوازه خوانان را نفرین میکند.

(بحارالانوار، ج79، ص252، ح8) (لئالی الأخبار، ج5، ص221) (وسائل الشیعه، ج12، ص234، ح10)

 

حدیث پانزدهم:

حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: سلام کردن به شش گروه جایز نیست: یهودی، نصرانی، کسانیکه نردبازی میکنند، شرابخوارن، نوازندگان نی و طنبور.

(بحارالانوار، ج79، ص252، ح7) (خصال، ج1، ص330، ح29) (الرائد-ابن قولویه، ص490)

 

حدیث شانزدهم:

امام رضا (علیه السلام) فرمودند: گوش دادن به آلات موسیقی مثل تارها از گناهان کبیره است.

(مستدرک، ج2، ص459) (مستدرک الوسائل، ج13، ص220،ح15178)

 

حدیث هفدهم:

حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: بر قومی از بنی اسرائیل شبانه عذاب نازل شد، صبح که شد، دریافتند که چهار گروه از آنان نابود شده اند: طبل زنندگان، آوازخوانان، احتکار کنندگان، رباخواران.

(مستدرک الوسائل، ج13، ص27)

 

حدیث هجدهم:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: (در آخر الزمان) آلات لهو و لعب (موسیقی) را می بینی که در رهگذر مردم آشکارا به کار گرفته می شود، مردم عبور میکنند و کسی جرأت نمی کند که از آن جلوگیری به عمل آورد.

 (منتخب الاثر، ص534)  (بشارة السلام، ص126) (بحارالانوار، ج52، ص258)

 

حدیث نوزدهم:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: کسی صدایش را به غنا بلند نمی کند، مگر اینکه خداوند دو شیطان بر او مأمور می کند که بر دوشهای او سوار شوند و با پاشنه پایشان بر سینه وی می زنند تا وقتی که وی ساکت شود.

(بحارالانوار، ج76، ص247) (مستدرک الوسائل، ج13، ص214)

 

حدیث بیستم:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: همانا خداوند، دف، طبل، نی ها، و آلات لهو و لعب را حرام کرده است.

(مستدرک، ج2، ص458)

 

حدیث بیست و یکم:

از امام سجاد (علیه السلام) روایت شده که فرمودند: خدای متعال ملتی را که در میان آنها بربط به صدا در آید، پاک و سعادتمند نمی کند.

(وسائل الشیعه، ج17، ص313)

 

حدیث بیست و دوم:

پیامبر اکرم صلی (الله علیه وآله) فرمودند: غنا مؤثر به سوی زنا است.

(بحار الانوار، ج76، ص247) (مستدرک الوسائل، ج13، ص214)

 

حدیث بیست و سوم:

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: همانا گروهی خواهند بود که شب را تا به صبح به لهو و شرب خمر و غنا مشغول می شوند، پس به همین جهت مسخ می گردند و به صورت میمونها و خوکها در می آیند.

(بحارالانوار، ج76، ص132)

 

حدیث بیست و چهارم:

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خانه ای که محل غنا باشد از بلاهای خطرناک ایمن نمی باشد و دعا در آن خانه مستجاب نمی شود و فرشتگان الهی به خانه غنا وارد نمی شوند.

(الکافی، ج6، ص433) (وسائل الشیعه، ج17، ص303)

 

حدیث بیست و پنجم:

از امام صادق (علیه السلام) درباره غنا سؤال کردند.حضرت فرمودند: به خانه هایی که خداوند از اهل آنها روگردان است، داخل نشوید.

(الکافی، ج6، ص434) (وسائل الشیعه، ج17، ص306)

 

همچنین فرمودند:

 

حدیث بیست و ششم:

مجلس غنا مجلسی است که خدای متعال به اهل آن نظر (رحمت) نمی کند.

 

حدیث بیست و هفتم:

امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) اطلاع یافت که مردی طنبور می نوازد، حضرت او را از این کار بازداشت و طنبور او را شکست، سپس از وی خواست که توبه کند و او نیز توبه کرد. سپس قرمود: آیا میدانی هنگامی که طنبور نواخته می شود چه می گوید؟

عرض کرد: وصی پیامبر داناتر است.

حضرت فرمودند: طنبور در هنگام نواختن می گوید: ای ضارب من! بزودی پشیمان میشوی! بزودی پشیمان میشوی! ای دارنده من به زودی داخل دوزخ می شوی! ای نوازنده من!

(مستدرک الوسائل، ج13، ص220)

 
طبقه بندی: معرفتی و دینی، موسیقی، حضرت محمد مصطفی (ص)، امام علی (ع)، امام محمد باقر (ع)، امام رضا (ع)، امام صادق (ع)،
برچسب ها: احادیث و روایات معصومین (ع) درباره موسیقی و غنا موسیقی‌وغنادرروایات‌واحادیث، آیات‌قرآن سوره‌مبارکه‌محمد سوره‌مبارکه‌نساء پیامبراکرم(ص) حضرت‌علی‌(ع) امام‌صادق‌(ع) امام‌رضا‌(ع) قوم‌بنی‌اسرائیل، حکم‌خریدوفروش‌آلات‌موسیقی مستدرک‌الوسائل وسائل‌الشیعه سنن‌النبی اصول‌کافی من‌لایحضرالفقیه فروع‌کافی بحارالانوار الغدیرعلامه‌امینی تفسیرنورالثقلین آیت‌الله‌جوادی‌آملی عبدالله‌بن‌عباس سوره‌مبارکه‌اسراء، مزمار سازتار سازعود سازسه‌تار سازهای‌زخمه‌ای سازمزمار سازهای‌ضربی سازهای‌بادی سنتور پیانو سازقانون آلات‌موسیقی سازطبل آوازخوانی ساز‌طبل سازتنبور سازطنبور آواز آموزش‌موسیقی کلاس‌موسیقی بربط باربد سازتار، تجاوزبه‌ناموس شرم‌وحیا نفاق منافق گناه عذاب‌منافق دروغ سازدف فرشتگان آتش‌جهنم زناکار موسیقی‌لهوولعب خوک‌ومیمون موانع‌استجابت‌دعا، دوزخ صدای‌شیطان عربستان عصرجاهلیت دوران‌جاهلیت اعمال‌جاهلیت ادبیات‌فارسی، امربه‌معروف‌ونهی‌ازمنکر ملکوت‌آسمانها نعمتهای‌بهشتی جهنم قابیل شادی لذت درخت‌ممنوعه،
دنبالک ها: راز موسیقی،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic