تاریخ : جمعه 4 بهمن 1392 | 01:00 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

گر نبینی سیرِ آب از خاك ها      چیست بر وِی نو به نو خاشاك ها

 

در این بیت مولانا جریان دائمی ارواح آدمیان و حركت جوهری و معنوی در عالم هستی را به جویبارهای جاری در طبیعت تشبیه می نماید و به آنان كه سیرِ جان و روح را نادیده می انگارند و آن را منكر می شوند متذكر می شود و می گوید : اگر به علت نارسایی بینایی، جریان آب را در اندرون و بطن جویبارها نمی بینید، آیا خس و خاشاك متحرك و روان شده بر روی آب را هم نمی بینید؟ و نمی نگرید كه این پدیده های خشك و بی جان چگونه به حركت در آمده اند؟

 

اگر از درك جان ناتوانید و آن را نمی شناسید و در اندیشه ی شما نمی گُنجد آیا آثار وجود روح و جان در اندیشه و تحرك اجسام و فعل و انفعلات اجزای بدن آدمیان را رؤیت نمی كنید؟ آیا این كه تصورات و خیالات و تجلیات فكری كه بطور مستمر و دمادم در وجود انسان ها پدیدار می شود بیانگر آن نیست كه جویبار جان در پس این صورتها در جریان است و هر دم تازه هایی را متجلی می كند؟

 

مشاهده در ادامه مطلب

جلال الدین در بیت دیگری می گوید: اگر جریان حیات و جوهر سیال و فعال جان و آب حیات را در نمی یابی و گذر آب از جوی را مشاهده نمی كنی، به گیاهان و سبزه های روئیده در مجاورت آب جاری در نگر تا از وجود آن جریان جاری آگاهی یابی و این را نیز بدان كه هر قدر جریان آب افزونتر و پر خروش تر جاری شود آن صورت ها و خاشاك مانده بر آب با تندی بیشتری بر روی جوی جریان می یابد.

 

روح آدمی نیز چنین است و به میزانی كه جان قوتی تر و شكوفاتر می شود قشرهای ظاهری حجاب های روح و صفات ناپسند وجود انسان با سرعت بیشتری زدوده می شوند. و حقیقت جان زودتر و بیشتر آشكار می گردد.

 

      گر نبینی  رفتن  آب  حیات          بنگر اندر جوی این سَیرِ حیات

      آب چون انبه تر  آید  در گذر         زو  كُند قشر  صُور  زودتر  گذر

 

منبع: جمال حق
طبقه بندی: هزار قانون زندگی،
برچسب ها: مولوی مثنوی‌مولوی مثنوی‌معنوی‌مولوی، شرح‌مثنوی شرح‌مثنوی‌مولوی شرح‌مثنوی‌معنوی‌مولوی، مولانا مولاناجلال‌الدین‌محمدبلخی اشعارمولانا اشعارمولوی پندهایی‌ازمولوی، بینایی، خس و خاشاک، حرکت‌جوهری، روح‌وجان جوهرسیال طبیعت،
دنبالک ها: جمال حق،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic