تاریخ : چهارشنبه 9 بهمن 1392 | 07:55 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«نیاز به همکاری برای تکمیل یک فیلمنامه»

سلام
با توجه به شرایط سیاسی و استراتژیک فعلی ارائه ی کارهای قوی رسانه ای سینمایی از حیاتی ترین کارهای عقب مانده است و مطمئنا نیازی هم به توضیح ندارد .بنده طرحی را نوشته ام ولی این طرح ایرادات جدی دارد که برطرف کردنشان نیاز به همفکری جمعی دارد و تکروی نتیجه ی خوبی نمی‌دهد، ولی متاسفانه علی رغم اینکه مدتهاست دنبال همفکری می گردم که به این کار اولویت اول را بدهد به نتیجه ای نرسیدم اگر دوستان واقعا احساس نیاز می کنند که با تهاجم غرب مقابله بشود الان احتیاج هست که از نظر فکری وارد عمل بشوند. برای کسایی که احیانا میخواهند ایده هایشان را با طرح داستان مقایسه کنند «سیناپس» یا «طرح گسترده ی داستان» را هم در انتهای این پست برای دانلود قرار داده ام که کمی طولانی تر است و باعث افتخار است که عزیزان برایش وقت بذارند.

با تشکر

مریم مدرس

مشاهده در ادامه مطلب

«طرح نجات»

نشان داده میشود که روابط شفاهی ایران و امریکا بهبود یافته و مذاکراتی برای توافق نهایی بین دو کشور انجام شده است. در پوشش این مذاکرات و در زیر آبهای خلیجفارس با سانحهای ناگهانی مواجه میشویم که زیردریایی امریکایی را در آبهای ایران به دام تمهیدات پیشبینی شدهی ایران برای جلوگیری از نفوذ دشمن میاندازد. امریکا با استفاده از مفاد توافق، جلب اعتماد ایران و تصور شرایط نامساعد ایران برای رویارویی، زیردریایی را به منطقهی مناسب داخل آبهای ایران فرستاده تا هم به تنگهی هرمز به طور نامحسوس تسلط داشته باشد هم در صورت نیاز موقعیت مناسبی برای شلیک به نقاط کلیدی ایران داشته باشد، ولی توسط تلههای سایبری یا سختافزاری ایران کشف و گرفتار شده است. از دست دادن بخش مهمی از ناوگان دریایی برای امریکا یک فاجعهی ملی و فضاحت بینالمللی خواهد بود و راه دومی جز نجات دادن و زنده برگرداندن نیروهایش ندارد، از طرفی هم به خاطر واقع بودن زیردریایی در آبهای ایران و هم به خاطر سیطرهی ایران به وضعیت، دسترسی امریکا به آن کاملا مختل است و پس از کشمکش بسیار امریکا که اکنون از هر جهت در بنبست است وادار به درخواست کمک از ایران برای نجات گردان خود میشود. ایران با ارسال پیامهای کوتاهی امریکا را متوجه میکند که به سیاستهای امریکا از قبل اعتماد نداشته و از این پس نیز اعتماد نخواهد داشت. همین طور اصولی که امریکا را همواره با ایران دشمن میدارد (نفت، استقلال، اسلام) و اینکه ایران در رد درخواست امریکا محق است، درون بدنهی تصمیمگیر امریکا یاد میشود. ولی قرار است ایران تفاوت خود را با امریکا به رخ جهانیان کشیده پیام اسلام را برافرازد و طبعا هیبت تکنولوژیک امریکا و یکتایی آن قدرت در نظر دنیا شکسته شود. لذا در نهایت ایران برای نجات افراد (نه تجهیزات) امریکایی شروع به طرحریزی کرده بدون کمک ایالات متحده وارد عمل میشود و فیلم با نجات یافتن گردان امریکایی توسط ایران پایان مییابد.

 

              

«ایرادات سیناپس طرح نجات»

یک: توافق باید در داستان به گونهای باشد که تجاوز نتیجهی مستقیم آن باشد و بدون آن امکان نداشته باشد.

 

دو: نباید کمک ایران به امریکا نتیجهی ابرقدرت بودن امریکا تلقی شود، بلکه به خاطر غلبهی ایران بر اوضاع است. این مشکل تا حدودی با القای اقتدار ایران برطرف شده.

 

سه: زیردریایی نباید بتواند اتمی باشد چون زیردریایی اتمی علیالقاعده دچار هیچیک از مشکلات ذکر شده در داستان نمیشود.

 

چهار: دو سیر کشمکش به طور موازی در داستان پیش میرود که یکی اقتدار ایران و دیگری غیرت آن در دفاع از آب و خاک خود و دغدغهی تعدی به ناموس را نشان می دهد، همذات پنداری با فرمانده امریکایی که لازمهی عظمت یافتن عملیات نجات (سیر اقتداری) است نباید به گونهای باشد که تجاوز دست کم گرفته شود و یا فراموش شود و سیر غیرتی داستان صدمه ببیند.

 

پنج: اشکالات نظامی، نوع موانع ایران و به خصوص نحوهی اتصال دو شناور باید رفع شود.

 

استفاده از قالب زیردریایی موارد زیر را در داستان تامین میکند:

در داستان نیاز است احساس غیرت و عزت طلبی در مخاطب بیدار شود؛ خلیج فارس و ناحیهی هرمز از نظر غیرت ملی به راحتی قابل بهره برداری است.

موقعیتی که در داستان ساخته می شود باید احساس تنگی شدیدی درون خود به عنوان پیش فرض داشته باشد. زیردریایی به خصوص در اعماق زیاد به خودی خود احساس خفقان و تنگی را القا می کند.

باید وضعیت برای دولت امریکا بغرنج باشد و از دست رفتن افرادش هزینهی غیرقابل تحملی برای این دولت باشد، به طوری که آن را وادار به درخواست کمک کند. زیر دریایی گران و مهم است و تعداد زیادی افراد را میتواند منتقل کند، به خصوص نظامی بودن موقعیت و حساس شدن مردم امریکا در مورد تحرکات نظامی دولتشان به دردسر این دولت کمک میکند.

عملیات نجات باید به دست ایران انجام شود و در بطن خود اقتدار ایران و سیطره به قلمرو خود را نمایش دهد.

اگر مسائل فوق در هر درونمایهی دیگری تامین شود قابل اجرا به صورت داستان خواهد بود.

دانلود فایل PDF «سیناپس طرح نجات»
طبقه بندی: آمریکا و فرهنگ غرب، سینما و تلویزیون،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات