تاریخ : جمعه 7 مهر 1391 | 01:19 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

«روح روزگار»

قدما بر این معتقد بودند كه همة خلقت از یك قانون پیروی می‌كند و كسی كه بتواند قانون وجودی چیزی را كشف كند، به قانون خلقت دست پیدا كرده است. از این رو حكیمان فلسفه، طبیبان دل و جان مردم می‌شدند. گرچه سال‌ها گذشت و علم نوین برآن شد كه برای هر موضوعی علمی وضع كند و شباهت‌های نظام‌های آفرینش را از سر اتفاق و ظاهری ارزیابی نماید، اما هیچ‌گاه فهم آدمی از انتظام كلی آفرینش تهی نشد.

شباهت اینكه آدمی به قلب نیاز دارد و گیاه به ریشه و حتی یك عنصر دست‌ساز بشر مانند اتومبیل به موتور، این شباهت‌ها نه تنها در اشیا، بلكه در جوامع نیز به چشم می‌خورد؛ یعنی همان‌گونه كه آدمی سر دارد و چشم و قلب و پا، اجتماع انسانی نیز، به استعاره‌ای، خالی از این اعضای بدن نیست.

كوتاه دیباچه اینكه اجتماعات آدمیان نیز برای اثرگذاری (كه در تعریف به آن تمدن) می‌گویند، نیاز به سری برای فكر كردن، ‌دستی برای كاركردن و پایی برای راه پیمودن و بالاخره قلبی برای تپیدن و خون‌رسانی دارند. جامعة آدمی نیز مانند تن او دارای عناصر و سلول‌هایی است كه با مرگ و تولد هزار باره نو می‌شوند.

هر هفت سال یك‌بار همة سلول‌های بدن عوض می‌شوند و هر چند سال یك‌بار كل اجزای اجتماع انسانی. اما مطلبی كه نمی‌توان از آن به سادگی عبور كرد، آن است كه همان‌گونه كه بدن چندین‌بار نو شده، هیچ‌گاه چند شخصیت نیست و یك فرد، به‌رغم تحول جسمی، همیشه نمایندة یك نفر است. جامعه نیز به‌رغم همة تحولات خود، دارای یك شخصیت و هویت است.

                برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

انسان‌شناسان معتقدند كه آنچه وجود متغیر آدمی را در برابر حوادث، تغییرات جسمی و بالاخره تحولات روزگار یكسان و یگانه نگاه می‌دارد، «روح» آدمی است.

روح آدمی در اثر تغییر جسم و نابودی برخی از اعضا و حتی پیوند برخی به برخی دیگر تغییر نمی‌کند، پیر نمی‌شود و نقصان و نابودی نمی‌یابد. در مقابل، میان اجتماع انسانی نیز عاملی كه شخصیت یك ملت را در طول تحولات مختلف، نمایندگی می‌كند و در واقع نقش روح جامعه را بازی می‌كند و شاخص اصلی تمدن ملت در هر روزگار محسوب می‌شود «عنصر رهبری» است.

رهبری هر جامعه «ظالم» یا «دادگر» نمایه‌ای از روزگار آن ملت به‌شمار می‌آید تا جایی كه امیر سخن، حضرت علی‌بن‌ابی‌طالب(ع) فرمودند: «الناس علی امرائهم اشبه من ابائهم» مردم نسبت به فرمانروایان خود، از پسران به پدران شبیه‌ترند.»

و چه زیبا و چه پسندیده آنكه نمایة روزگار ما و رو ح تمدن ایران در عصر حاضر، خمینی و خامنه‌ای بزرگ باشند.

افزون بر سی سال پر تلاطم گذشت كه در آن جمعیت ایران اسلامی در برابر جنگ و مشكلات مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌توانست بسیاری از صدمات را بر پیكرة اجتماع ایران بپذیرد، اما به لطف خدا این جامعة طیبه مصمم‌تر از گذشته بر سر آرمان‌های خود ایستاده است و این وابسته به هیچ عاملی مهم‌تر از این نیست كه «روح روزگار» ملت ایران، روحی استوار و مقاوم است.

نگاهی به گذشتة تلخ این ملت نشان می‌دهد كه به مثابة وجود زمامداران ناشایست، ملت نیز در برابر تحولات عصری چیزی برای حفظ كردن نداشت و به همین دلیل، تاریخ اجتماعی ایران نیز متناظر با تاریخ سیاسی آن، تابعی از افت‌وخیزها و تهور و خودباختگی است.

روح ملت و تمدن ما، مانند روح ملت و تمدن اقوام دیگر، در مردم و حركت رهبران آن‌ها یك تاثیر دوجانبه و دوسویه دارد.

خداوند متعال به سبب تصمیم ملت ایران برای «بودن» و مبارزه كردن، ‌آن ملت را به وجود رهبری «واجد صفات» و شجاع برای دفاع جانانه از منافع اصیل ملت مفتخر، و در نگاهی دیگر آزموده است.

حال نوبت ماست كه بتوانیم این روح صاف و بی‌آلایش را قدر بدانیم یا اینكه خدای نخواسته از پس این امتحان شایسته روسیاه برآییم.

چه نیك سنت خدا در قرآن كریم تبیین شده است كه فرمود: اگر شكر كنید، زیادتان می‌كنیم و اگر نعمت را بپوشانید...»

یا به قول امام مجتبی(ع): عاقبت قومی كه در آن‌ها نادانان به حكمرانی برگزیده شوند، جز ذلت و خواری و زبونی نیست. این‌چنین مباد.

«محمدصادق دهنادی»

منبع: امتداد/ www.emtedad.ir
طبقه بندی: درباره سید علی،
برچسب ها: روح آدمی، اجتماع، رهبری، ملت، رهبری در جامعه، جنگ، ایران، ایران اسلامی، تاریخ اجتماعی ایران، روح ملت، تاریخ سیاسی ایران، ملت ایران، خدا، قرآن کریم، امام مجتبی (ع)، امام حسن مجتبی (ع)، خودباختگی، فرهنگی، سیاسی، جامعه، سنتهای خدا، تمدن ایران، امام حسن (ع)، خامنه ای، مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، امام خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی، خمینی، عصر خمینی، امام خمینی، اقتصادی، اجتماعی، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،
دنبالک ها: ماهنامه‌ی امتداد،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic