تاریخ : جمعه 7 مهر 1391 | 01:42 ق.ظ | نویسنده : آرمان بدیعی

                      

خانواده‌ها چقدر می‌توانند در امر حجاب دختران‌شان دخالت کنند؟ آیا باید آنها را آزاد بگذارند در انتخاب نوع پوشش، یا این‌که مجبور کنند؟

جواب از خانم علاسوند، کارشناس برنامة «ریحانه» شبکة ر ادیویی معارف:

نقش خانواده نه تنها در مقولة حجاب بلکه در تمام مسائل یک نقش کلیدی است. ما یک خلاء جدی در تربیت دینی فرزندان‌مان داریم، آمارها نشان می‌دهد در ایران که هنوز خانواده دارای یک جایگاه و حرمت ویژه‌ای هست به‌طور متوسط میزان صحبت کردن مادران با فرزندانشان  (صحبت‌های معمولی) سه دقیقه در روز است، باید اعتراف بکنیم که فاجعه‌ای در حال وقوع است، یک فاصلة شدیدی بین والدین و فرزندانشان بوجود آمده. در خصوص پدران یک بخش مشکل بر می‌گردد به مشغله‌های کاری آن‌ها که باعث غافل شدن آن‌ها از امور فرزندانشان می‌شود، و در خصوص مادران، تضعیف نقش و جایگاه مادری، و از تعریف خارج شدن وظیفة مادران و زنان در خانواده است.

                    برای مشاهدة کامل متن بر روی گزینة ادامة مطلب کلیک کنید!

ما در گذشته با این‌که مادران مشاغل زیاد و طولانی و پر زحمتی  به‌عنوان خانه‌داری داشتند و فراغت کمتری هم داشتند و عموما از سطح سواد پایینی برخوردار بودند یا اصلا سواد نداشتند؛ اما می‌بینیم که حضور آن‌ها در خانه پر رنگ بود.  اما الان مادران ما چه با دلیل و چه بی دلیل کمتر وقت برای خانه و فرزندان می‌گذارند. مگر همة مادران ما شاغل هستند؟ خیلی‌ها خانه‌دارند اما ترجیح می‌دهند وقت بیشتری را در خارج از محیط خانه سپری کنند، و بچه ها در خانه تنها هستند و اگر هم  حضور دارند رابطه‌ای وجود ندارد. و متاسفانه از این نعمت خدادادیِ تکلم که بهترین نوع مصرف آن صحبت کردن با فرزند است استفاده نمی‌شود، این صحبت‌ها الزاما نباید جنبة آموزشی داشته باشد، خود صحبت‌های عادی و معمولی باعث تخلیة روانی فرزندان می‌شود و باعث ایجاد فضای انس و صفا در محیط خانه می‌شود. این عدم صحبت بین فرزندان و والدین یک مشکل کلی است، حالا در مورد مسائل آموزشی و تربتی مشکل دو چندان می‌شود چون اصولا روش‌های مناسب تربیتی را نمی‌دانند و یا خودشان آگاهی هایشان کم است.

 

در مورد مسائل دینی  ما نباید همه چیز را در یک جشن تکلیف خلاصه بکنیم. و از فردا دیگر هیچ کنترلی روی مسائل دینی نشود. دختر ما چرا باید از روزی که تکلیف شد چادر سرش کند؟ کدام خدا را بپرستد؟ خدایی که دلش نسبت به او پر از شوق نیست؟ از ترس چه چیزی می‌خواهد چادر سرش کند؟

 

 عمل به هر قانونی در ابتدا نوعی سختی و رنج دارد، نیاز به زمان دارد تا انسان با آن قانون خو بگیرد و آن هنجار را به عادت تبدیل کند که بعدا از عمل به آن لذت ببرد.

 

ما از فروع دین شروع می‌کنیم. و این اشتباه است. فروع دین روبناهایی هستند که بر روی یک سری زیربناهای جدی (اصول دین) استوار‌اند. حالا یاد دادن اصول دین چگونه باید باشد؟ شما زندگی خانم فاطمة زهرا (س) را ببینید، ایشان در مقابل فرزندان خودشان نمایش دینداری هستند. فرزندان ایشان بارها دیدند که حضرت از خوف خدا بر روی زمین افتاده و از حال رفته‌اند. وقت معینی که برای عبادت داشتند، آن دقتی که در امر حجاب داشتند. خودبخود وقتی یک چیزی مکرر اتفاق بیافتد، حتما به افراد تعلیم داده می‌شود.
طبقه بندی: مباحث حجاب،
برچسب ها: حجاب، پوشش و حجاب، حجاب و عفاف، حجاب در اسلام، پوشش در اسلام، پوشش و حجاب در اسلام، فلسفه حجاب، حجاب و عفاف در اسلام، پاسخ به سوالات حجاب، پاسخ به شبهات حجاب، مساله حجاب، مسائل مربوط به حجاب، جشن تکلیف، اصول دین، زندگی خانم فاطمه زهرا (س)، انسان، فروع دین، قانون، چادر، مسائل دینی، فرزندان و والدین، خانواده و حجاب، نقش خانواده در امر حجاب، مسائل آموزشی و تربیتی، مادر، خانه داری، تربیت دینی فرزند، وظیفه زن در خانواده، حضرت فاطمه زهرا (س)، دینداری، خدا، آنتی ویروس ESET NOD32 Antivirus 4،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات